Jump to content
Dogomania

RC czy Acana?


Olson

Recommended Posts

Mój DON jest już na Acanie Adult Dog sporo czasu (myślę, że z rok i 9 miesięcy). Wcina ją ze smakiem, ma gęste, grube i puchate futerko. Ładny błyszczący włos. Żadnych problemów trawiennych, super koopki. :cool3:

Ale czasami sobie myślę, że chyba tak nudno codziennie, prawie przez dwa lata opychac się tymi samymi suchymi chrupkami i czasem przydałaby się jakaś zmiana.
Przejrzałam sobie allegro i zdziwiłam się, że RC zrobił się taki tani. Wychodzi nawet taniej niż Acana...

Rozważam [url=http://allegro.pl/royal-canin-maxi-adult-2x15kg-dostawa-gratis-i2001490899.html]takiego Royala[/url], spróbowac zjeśc dwa worki (na pewno jej podejdzie, bo ona pochłania wszystko, a przejścia z karmy na karmę - nawet bez stopniowania - są dla niej bezproblemowe) a potem może znów wrócic do Acany?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam !

Acana jest bardzo dobrą karmą z wysokiej półki. Za to RC to Pedigree, czyli niezdrowa karma. Osobiście radziłabym jak już chcesz urozmaicić dietę psa, kupić karmę Orijen lub Teste of the Wild, ale nie Royal. Odradzam Royal Canin, bo jest to słaba karma, która nie jest na pewno zdrowa dla psa.

Link to comment
Share on other sites

Bez przesady , Royal Canin nie jest najlepszą karmą ale sto razy lepszą od Pedigree.

Acana jest bardzo dobra jakościowo, więc zamiast kombinować powinnaś się cieszyć, że Twój pies wcina ją bez protestu ;). Ja swoja Acanę musiałam oddać za darmo ponieważ mój pies nawet spojrzeć na nią nie chciał i teraz jestem zmuszona karmić Royalem ponieważ tylko to łaskawie zjada. Dałabym wiele żeby chciał jeść Acanę ;)

W ramach urozmaicenia zastanów się nad Orijen, dobra karma o wiele lepsza od Royala. Chociaż szczerze , jeśli piesek dobrze toleruje obecną karmę może lepiej nie kombinować ze zmianą?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Porównanie Royala do S klasy to mocna przesada. Jak to ktoś ostatnio stwierdził, wystarczy uwolnić diety dla sklepów zoologicznych tak aby one też mogły tym handlować to lekarze przestaną go polecać. Wtedy Royal spadnie do poziomu golfa 3 no może 4. Czasy Royala się już skończyły.
Pierwszy problem to cena, bo jak ma się sprzedawać mini adulta w cenie 23zł/kg gdzie Nutra Gold kosztuje 15,90/kg Pro Plan 18,90/kg Bento 15,50/kg Brit Care 15,50/kg TOTW 20,00/kg
Drugi problem to plotki o podróbkach ściąganych z zagranicy.

Link to comment
Share on other sites

Pozwólcie, że jako autor wątku się wypowiem. :)

Wątek założyłam w grudniu 2011, Whisky jadła Acanę Adult Dog gdzieś może do marca. Potem, zwabiona promocją, kupiłam kundlowi RC dla ONów. Nie wiem czy zjadła pół worka - dostała okropnego uczulenia... Do dziś z niego wyjść nie może.
Szybko zmieniliśmy z powrotem na Adult Doga, ale niestety uczulenie na kurczaka, które "obudził" w niej RC nie pozwoliło jeść jej tej karmy - przerzuciliśmy się na Acaną Lamb&Okangan Apple. Wszystko byłoby super gdyby nie wielkość granulek - małe, płaskie - z michy znikały w około minutę... Pies ich nie łykał. "Męczyłam się" (tzn. rozmaczałam karmę i pilnowałam Whisky jak jadła - jakoś wolniej jej to szło) z tą karmą, aż do końca września 2012. Potem przeszłyśmy na Purinę Pro Plan, którą pies je aktualnie. Na wiosnę może przyjdzie czas na zmianę, póki co jest ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Być może jest tak jak mówisz.Jako szczenie Luna jadla orijen puppy,jakos nie przejmowalam sie tymi proteinami ,ale po konsultacji z hodowca uzyskałam ścisłą instrukcję co do suchych karm.Protein nie więcej niż 28% w karmie dla doroslego psa i tego sie trzymam.
Co do karmy acana-poszła w zapomnienie.Kompletnie nam nie pasuje.Luna po przedstawieniu na acana zaczęła jeść trawę jak koza.Pojawiły sie rownież poranne codzienne wymioty oraz wyproznienia na każdym spacerku.Wrocilismy zatem do RC i wszystko jest ok.Pomimo tego,ze próbuje znaleźć jakąś fajna karmę z duża ilością miecha-wszystkie próby jak narazie kończą sie glodowką mojego psa.Jemy RC + mięso,świeże rybki i warzywa.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma żadnej różnicy między tym czy dajesz dorosłemu psu karmę zawierającą 28 czy 34 % białka.
Poważnie.
Tu nie chodzi o zawartość białka a o jego jakość.
Mój dog niemiecki, który ma 5 lat od kiedy skończył rok je karmy wysokobiałkowe.
Na tych karmach nigdy nie kulał, ma odpowiednią masę, nie ma tłuszczu, a mięśnie.
Pies jako mięsożerca jest przystosowany do jedzenia... mięsa haha ;) A mięso to niestety białko. Im mniej tłuste, tym białka więcej.

Acana tak jak i Orijen, TOTW i inne karmy o podobnym składzie wymagają dłuższego przestawiania na daną karmę, stąd ja często słyszalam o problemach, ale jak człowiek po raz drugi, tym razem wolniej przestawiał psa, podawał probiotyki - wszystko było ok.
RC to karma tak wyjaławiająca przewód pokarmowy psa, że po dłuższym karmieniu nią bardzo często ciężko jest przestawić psa na inną. Ja przynajmniej tak zauważyłam po psach moich znajomych i tym co mówią ludzie.
Może karma nie pasowała. - też możliwe. Nie każda karma pasuje dla danego psa :)
Tak czy siak RC nie jest dla zdrowia psa bezpieczne.
Ostatnio przegięli zmieniając składy tak, że wyglądają bardziej jak pedigree niż royal którego sama kiedyś kupowalam (jak jeszcze był z koncernu RC a nie mars).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

W ciagu 2 lat wyprobowalismy wiele dobrych karm (orijen,fish4dogs,pronature,acana)
Jak twierdzi nasz vet karmy z wysoka zawartością protein są dobre dla psow pracujących oraz dla psow,które żyją w nieco chlodniejszym klimacie(mieszkamy w Grecji)
U naszych psow doskonale sprawdza sie RC,także przy tym zostajemy.

Link to comment
Share on other sites

Akurat nasz vet nie poleca i nie sprzedaje zadnej karmy pomimo,ze sam jest hodowca i zapewne cos tam o karmach wie.
Moje psy maja sie swietnie i to jest dla mnie najwazniejsze!
Karma RC jak dotychczas pozostaje jedna z najczesciej kupowanych karm w Grecji.
A zreszta co by nie pisac nie kazda karma pasuje dla kazdego psa.

Link to comment
Share on other sites

Maganno.
Podejrzewam że w każdym kraju RC sprzedaje sie najlepiej bo to ogromny koncern który dba o reklamę.
RC to karma na ten moment niewiele rozniaca sie od pedigree - przeczytaj proszę jej skład.
Pomine fakt konserwantow wystepujacych w RC, ktore już od dawna zostały zakazane do użytku przez ludzi że względu na silną kancerogennosc. Wiele koncernow również z nich zrezygnowalo.
Analogicznie do tego co mówisz masa psów na świecie wcina pedigree. Kończą marnie -zawał, nowotwór, otyłość, choroby nerek. Ale nikt nie wiąże tego z karma.
A RC coraz bardziej przypomina karme dla gryzonia, nie dla psa który jest drapieznikiem i nie będzie miał sie świetnie na zbozu i ziemniakach.

Jeśli wet powiedział Ci że wysokobialkowe karmy są dla psów pracujących to ploeie głupoty.
Podstawowy błąd merytoryczny. Psy jako drapieżniki przystosowane sa do dużej ilości białka w diecie. Ja na prawdę wiem jak wygląda nauka o karmach, jak są o nich uczeni weterynarze :) chcą mieć wiedzę to szukają sami. W przeciwnym razie znają tylko 'wspaniałe' rc.
Natomiast nikt nie wspomina że rc od ponad 5 lat ma kompletnie inny skład i prawda jest taka że skutków jeszcze nie widać.
Acana i Orijen to nie jedyne karmy na rynku, jest masa innych karm znacznie lepszych od rc (k to by karma była lepsza od rc na prawdę nietrudno). Twój pies zle reagował na te to zmien. Nie widzę problemu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...