Jump to content
Dogomania

Czy to faktycznie trzustka?


Yorija

Recommended Posts

Mój pies - ok 35kg wielorasowiec jakieś 3 miesiące temu miał nagle napad zjadania trawy.
Sądziłam, że może coś zjadł podczas spaceru i próbuje to zwymiotować.
Trawą pasł się prawie godzinę zanim nie zwymiotował.
Niestety ten incydent powtórzył się trzykrotnie w przeciągu 2 miesięcy.
Pies zaczął dziwnie przełykać.
Poszłam z tym do weterunarz. Badania krwi wykazały podwyższone próby wątrobowe.
Pies dostał metoclopramid, ranigast, silivet, ursopol, ulgastran. W trakcie łykania tych leków wszystko wróciło do normy. Po prawie 4 tygodniac podawania leków odstawiliśmy wszystko.
Niestety przez tydzień - zwymiotowałm 3 krotnie - nad ranem głównie.
Zrobiliśmy badania w kierunku zespołu Cushinga, tarczycy i trzustki.
Wyszła trzustka. Badania w Idexx
TLI > 50.0 ++ ug/l
provisional reference range: 8.5 - 35 ug/l

wet zaleciła pozostawienie metoclopramidu, ranigastu i dodatkowo Kreon przed posiłakami
Co mnie niepokoi to fakt, że Metro nie ma innych objawów po za wymiotami. Albo tak mnie się wydaje.
W USG wyszło, że ma powiększoną wątrobę.
Schudł z 40kg do 35 ale w przeciągu 5 miesięcy - po odcięciu go od kociego żarcia.
Ma od ponad 2,5 roku z zapaleniem pęcherza - na to dostaje antybiotyk i od dłuższego czasu był na karmie RC Urinary. Jest tylko na suchej karmie.
Nie ma biegunek, nie traci nagle wagi.
Jest kastrowany.

Czy to faktycznie trzustka?
Czy to badanie TLI wystarczy żeby to stwierdzić?

Link to comment
Share on other sites

Może to być trzustka…
Pies stracił 1/8 masy swojej wagi, a to dużo. Nie zauważyłaś innych objawów, np. pogorszenie się stanu sierści, burczenia w brzuchu czy biegunek?
Jeśli chcesz możesz zrobić badanie krwi i zanieść kał do analizy (mogą być tam resztki niestrawionego pokarmu). Jednak badania TLI są dokładne- określają poziom trypsynogenu i trypsyny w surowicy krwi. wyniki poniżej 2,5 µg/l- trzustka.
Cały czas podawaj leki- trzustka, a właściwie jej enzymy rozkładają substancje w organizmie i jest ona ogólnie związana z przewodem pokarmowym. Przy zaniechaniu podawania leków skutki są domyślne.
Zwróć uwagę, aby podawać też psu witaminy rozpuszczające się w tłuszczach i witaminę B12, a także niskotłuszczową, ubogą we włókno, dobrze strawną karmę.

Link to comment
Share on other sites

Proponuję zrobić test kliszowy (na aktywność trypsyny w kale). Ważne jest by kał był jak najświeższy - u mojego psa pobrany był przez weta wprost z odbytu i natychmiast przebadany. Pozwoli on potwierdzić lub wykluczyć zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki.
Według znajomego weta przy problemach z trzustką mogą pojawić się problemy z wątrobą i na odwrót.

Link to comment
Share on other sites

Żadnych biegunek
Sierść bardzo ładna on jest szorstkowlosy
Burczenie w brzuchu owszem
Miał RTG - pokazał zgazowane jelita
Zapytam wetki o test kliszowy - czy to jest jakieś bardzo
specyficzne badanie? Do Wrocławia czy Poznania nie dojadę w godzinę
Od pobrania materiału
Wetka badała kał pod względem robali ale wtedy o chorej trzustce nie było mowy więc nie wiem czy tam mogło być niestrawione jedzenie a go nie zauważyła czy może nie zwróciła uwagi
Mam do czynienia bliskiego z jego kupolami i nigdy nie zauważyłam czegoś niezwykłego
Ale on od zawsze je sucha karmę więc nie wiem czy byłoby widać jakieś nie strawione kawałki
Z ta utratą wagi to fakt, że 1/8 ale on najpierw przynajmniej tyle przytył po Suprelorinie i kastracji a potem stracił tyle przez pięć miesięcy a i tak nie wrócił do swojej poprzedniej wagi
Zapytam jeszcze o witaminy bo Narazie tylko Kreon
Kończymy karmę hills j/d i w planach przejście na jakąś trzustkową
Jeszcze nie sprawdzalam ale chyba jest jakąś specjalnie dedykowana ?

Link to comment
Share on other sites

Badania krwi oczywiście miał zrobione
Z morfologii poza normą limfocyty 0,8 10^3/ul
MCH 25,1 pg
MCHC 39,1 g/dł
Z biochemii
AP 362,42 U/l (fosfataza zasadowa)
Gamma GR 2,868 U/l 37 C (trasferaza g-glut. 37 C)
Bilirubina 0,65 mg/dl
Trojglicerydy 269,474 mg/ dL

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Yorija']Żadnych biegunek
[/QUOTE]
Dla mnie to nie są objawy ZNT, nie jestem wetem, ale mój pies ma niewydolność trzustki stwierdzoną już ponad 2 lata temu (ale ten czas leci).
Gdy pies nie trawi tłuszczu to jedzenie przelatuje przez niego i wylatuje w postaci żółtej śmierdzącej kwasem (najczęściej) żółtej masy, kupka ma postać krowiego placka (niekiedy połyskującego tłuszczem). To wygląd kupki i błyskawiczne chudnięcie jest pierwszym objawem niewydolności.

[quote name='Yorija']Burczenie w brzuchu owszem
Miał RTG - pokazał zgazowane jelita[/QUOTE]
Burczenie w brzuchu i zagazowane jelita wskazywałyby na problemy z florą bakteryjną.

[quote name='Yorija']Zapytam wetki o test kliszowy - czy to jest jakieś bardzo specyficzne badanie? [/QUOTE]
O ile się orientuję nie, ale wymaga wprawy w odczytaniu. Co do "świeżości" kupki mojemu psu pan wet włożył pod ogon palec (w rękawiczce) i to co wyciągnął było badane.

[quote name='Yorija']Jeszcze nie sprawdzalam ale chyba jest jakąś specjalnie dedykowana?[/QUOTE]
Są karmy dla psów z problemami trzustkowymi, ale nie zawsze się sprawdzają. Przykładem tego jest mój pies, u którego każda dieta trzustkowa pogłębiała tylko istniejący problem.

Domowa dieta to rozgotowane: ryż, pierś z kurczaka (bez skóry) i marchewka - w równych ilościach.

Co do wyników badań - mój w trakcie diagnostyki miał je idealne, poniżej poziomu był tylko cholesterol. Trzustka na usg wyszła też idealnie.

Jeżeli chodzi o witaminy - warto podać podskórnie wit B12 (np Catosal).

Link to comment
Share on other sites

Wetka kupola do badania pobrała właśnie w ten sposób - biedny mój Metro
A czy w suchej karmie jest dużo tłuszczu?
Jeżeli nie to może dlatego Metro nie ma biegunki
Za jakieś dwa tygodnie zamierzam zrobić znów testy trzustkowe
Odstawimy też metoclopramid i wtedy się okaże czy wymioty nie wrócą

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Yorija']A czy w suchej karmie jest dużo tłuszczu?
Jeżeli nie to może dlatego Metro nie ma biegunki
[/QUOTE]
To zależy od karmy. Mój miał biegunkę nawet przy diecie ryżowej.
Za to nigdy nie wymiotował... (a zdarza się to przy trzustce).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...