Jump to content
Dogomania

Uśpienie???


Agata psiara

Recommended Posts

Moja koleżankka ma foksteriera. Ma dopiero 4,5 miesiąca. Od jakiegoś czasu pies zaczął się drapać i gryź do krwi. Weterynarz stwierdził że to dziedziczne i zaproponował uśpienie. Ojciec też ma takie coś, ale dostaje wapno i jest ok, a małemu wapno nic nie daje. Powiedziałam koleżance, żeby poszła jeszcze do innego weta. Czy wiecie czy jeszcze jest szansa? Da się to wyleczyć? Dodam że pies dostał serię zastrzyków, nic nie dały. A może wasze psy też miały takie kłopoty?

Link to comment
Share on other sites

Wstrzymałabym się z uśpieniem i zmieniła weterynarza. Popierwsze zrobić zeskrobinę, pies może mieć nużeńca. Jeśli nie to wyeliminować potencjalne alergeny, może uczula go coś z otoczenia np. środek do mycia podłóg, wełniane dywany itd. Zmienić dietę na weterynaryjną, taką dla alergików, royal lub eukanuba. Jeśli to zawiedzie, są jeszcze lei np. encorton. Ale to wszystko po badaniach.

Ps. Nie poddawać się po pierwszej diagnozie.

Link to comment
Share on other sites

wazne jest takze aby te wygryzione rany traktowac antybiotykiem zeby nie dochodzilo do wtornych zakazen z lekow dzialajacych antyalergicznie polecam niemiecki Veteraxoid -drogi 4 zl za tabletke ,ma szersze spectrum dzialania niz encorton a sterydu w nim mniej-oczywiscie tak jek pisze Chefrenek wyeliminowac alergen

Link to comment
Share on other sites

To jest prawdopodobnie nużyca
trzeba z chorych miejsc pobrac zeskrobiny i oddac do badania
Co za bzdura z tym usypianiem Konował
Zmien tego osla na cos lepszego.
Zaraz poszukam moj pies to przezyl.
wet.
(..) [COLOR=red]w ostrej nuzycy uogónionej leczenie zawsze rozpoczyna się od likwidacji powikłań bakteryjnych....[/COLOR]
Zazwyczaj przyczyną powikłań bakteryjnych są gronkowce [I]Staph. intermedius i S. epidermidis, [/I]które nie wykazują duzej oporności na antybiotyki pierwszego kontaktu (amoksy. z kwasem klawulanowym 25 mg/kg mc/dobę, cefaleksyna 22-30 mg/kg mc/dobę). Okres podawania waha sie do 4 tygodni przy zmianach powierzchniowych.
Zaleca się też kapiele w [COLOR=red]szamponach przeciwłojotokowych[/COLOR] podczas wstepnego leczenia nawet do 2 kapieli w tygodniu, a następnie ograniczyć do 1 w tygodniu do ustapienia objawów łojotokowych (brak charakterystycznej woni, brak łusek i łoju na sierści), takie postepowanie prowadzi do poprawy klinicznej a takze stworzenia lepszych warunków do penetracji leków w przypadku ich stosowania miejscowego (np. amitraza), wczesniejsze leczenie jest utrudnione ze wzgledu na zaczopowanie mieszków włosowych dużą iloscią ropy, łoju i złusczonego naskórka.
[COLOR=red]Najlepsze efekty uzyskuje sie stosujac szampony zawierajace nadtlenek benzoilu - działanie przeciwabkteryjne i łojotokowe, [/COLOR]zmniejsza min wydzielanie łoju przez gruczoły). Leczenie prowadzi się do dłuzych okresów remisij jesli jest kontynuowane do 30 -60 dni po tym jak w badaniu mikroskopowym zeskrobiny nie stwierdza sie nuzeńców w preparacie.
Najskuteczniejszym w leczeniu psów okazała sie[COLOR=red] amitraza[/COLOR], której roztwór wodny w stężeniu [COLOR=red]0,05%-0,1%[/COLOR] stosuje sie miejscowo [COLOR=red]co 1-2 tygodni[/COLOR].(zwalcza pasożyty dorosłe).Do uzyskania pożadanego stanu klinicznego potrzebnych jest często kilka tygodni leczenia, natomiast do uzyskania negatywnej zeskrobiny do 3 mc.
Przypadki oporne w leczeniu w steżeniu podanym wyzej mozna leczyć zwiększając częstotliwość stosowania do 2 razy w tygodniu lub zwiekszenie stęzenia do 1,25%.Wiąrze się to jednak z powstaniem objawów nieporzadanych takich jak posmutnienie zwierzęcia, spadek apetytu, wymioty,biegunka, rumień i świąd aż do cięższych zatruć.
Objawy uboczne to również
obniżenie ciepłoty ciała, orza zaburzenia rytmu serca.
Wymioty ustępują zwykle po 30 min. od podanai leku.
Stąd podczas tego typu leczenia podaje się zwierzętom lek przeciw wymiotny (juz bez opisu z mojej stony). Toksyczność leku można zmniejszyć stosujac jednego dnia na połowę psa drugiego na drugą. Roztwór wodny amitarazy 1,25% daje niemal 100% skuteczność w leczeniu uogólnionym po 2-5 kapielach.Zwykle leczenie jest kontynuowane do momentu braku nuzeńców i/lub postaci niedojrzałych w badaniu mikroskopowym.
Pamietać trzeba o duzej ostrozności w stosowaniu amitrazy u suk ciężarnych.
[COLOR=red]Inne środki[/COLOR]
-[COLOR=red]oksyn milbemycyny stosowany doustnie - lek w Polsce nie zarejstrowany a w EU jako Interceptor i Sentinel[/COLOR]
[COLOR=red]-inwermektyna podawania podskórnie[/COLOR] lub doustnie ( brak postaci w Polsce przeznaczonej do stosowania u psów, jedynie u zwierząt gospodarskich)- ocenai się skuteczność na 80-100%. [COLOR=red]Inwermektyna moze wywołać reakcje niepożądane takie jak śmierć u psów ras : owczarek szetlandzki i colie, bobteile oraz ich krzyzówki. [/COLOR]
Selmektyna w formie spot-on skuteczna u 43% psów, nie zapobiega nawrotom objawom klinicznym ale przdłuża okres remisji.
Skuteczne podawanie jest inmmunostymulatorów - Inmodulen.
Tyle.
Reszty nie ma sensu...
Mam nadzieję że lektura choć w troszkę pomoże.
Artykuł jest spory jeżeli chcesz przeczytaćw całości i nie masz do niego dostępu to czekam na kontakt. Skseruję lub zeskanuję i prześlę.
To informacja z dogomanii

wkleiłam to na szybko ale napisz z jakiego jesteś miasta

Link to comment
Share on other sites

przeczytaj to uważnie.
Zadzwonisz do najlepszej kliniki w mieście i zapytasz:
Czy macie Państwo możliwość pobrania zeskrobin do badania na nużycę?
Jeśli tak to tam pojedziesz.
Jeżeli pobiorą zeskrobiny i wynik będzie negatywny to nie dawaj się zwieźć.
Nie zawsze w pierwszych badaniach to wychodzi. ( w przypadku Jogiego mojego owczarka tak było )
Poproś grzecznie a stanowczo o pobranie z innych mijsc.
Jeżeli stwiedzą nużycę ( cecha często widoczna u młodych szczeniąt to obwódki łyse blisko oczu lub na czole ale to nie jest konieczne bo może być w innych miejscach )
Zapytaj wprost weta czy miał do czynienia z taka choroba.
Często niewiedza weta i brak umiejetności powiedzenia : nie potrafię pomóc kosztuje psa życie.
W wypadku Jogiego usłyszłam od weta słowo nie wiem i to zmusilo mnie do poszukiwań takiego co wie. ( to ważne )
Jeżeli będziesz miala klopot z nużycą to znam weta ktory wyleczył Jogiego a było już źle. Bardzo duży procent jego ciała był zaatakowany.
Napisz mi proszę kiedy ten swiąt się pojawił. Czy szczeniak przed tym drapaniem na coś chorował i sposób leczenia oraz kiedy był szczepiony. (to ważne). Postaraj się zaraz bo nie śpię już 2 dzień i mogę zniknąć z forum.
Życzę z całego serca aby to nie była nużyca.
Nie usypiaj psa przez niewiedzę weta.
Jestem ciekawa jakie mu zrobił badania i co było w zastrzykach.
Często podają tylko glukozę i witaminki dla zmylenia i ograbienia właściciela.
Bardzo mi przykro że to pisze o lek.wet. ale niestety to prawda.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy slyszeliscie kiedykolwiek o szamponie zwanym MALASEB
U nas weterynarze sprzedaja to w malych buteleczkach.Pieska nalezy wykapac co 3 dni ( pozostawiajac szapon 15 min do calkowitego wchloniecia a nastepnie splukac ).
W przypadku mojej suczki zadzialal juz po pierwszym myciu.
Obecnie mam 2 pieski na tymczasie - praktycznie pozbawione wlosow :shake: i dzisiaj bedzie pierwsze kapanie.Cale ich cialko jest w guzkach gdyz ich to wszystko swedzi i gryza i drapia sie az do krwi!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...