Jump to content
Dogomania

Informacje na temat ras- briard i bobtail


Liliana20

Recommended Posts

Witam chciałabym uzyskać najlepiej od właścicieli jak najwięcej informacji o owczarku francuskim briard i owczarku staroangielskim.Obie rasy mi się strasznie podobają choć przyznam ,że briardy bardziej ;).Przepatrzyłam już internet ,a teraz chciałabym usłyszeć jak to jest w praktyce.Chciałabym przed wyborem jak najwięcej się dowiedzieć.
[B]Ogólnie to wiem o briardach : [/B]
Są inteligentne,posłuszne i chętne do obrony,wieczne szczeniaki które kochają ludzi i są cierpliwe dla dzieci,tolerują inne zwierzęta.Świetnie nadają się do tresury jak i do różnych sportów.
Mają skłonności do skrętów żołądka i do dysplazji.
[B]O bobtailach : [/B]
Tak samo jak briard jest inteligentny,zrównoważony,przyjazny ,ale bywa uparty,ma silną osobowość,lubi dzieci,ale nie nadaje się jako towarzysz zabaw.
Mają skłonności do kaszlu i zaburzenia oddechu co prowadzi do utraty przytomności.Często mają problemy z oczami. Czytałam też,że gdyby nie spadające włosy na oczy pies by oślepł (?!)

Oczywiście obie rasy mają długi włos który można ciachać ,ale bobtailom rosną b.długo.

Proszę o info :)

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie to wiedzę o Briardach czerpię od znajomej rodziny, która ma już 2go psa tej rasy.
Z pierwszym przeżyli kilkanaście cudownych lat:
- są inteligentne - bardzo szybko się uczą, czego byłem świadkiem, podczas nauki komend.
- są posłuszne i chętne do obrony - gdy Briard moich znajomych na plaży "policzył" i zorientował się,
że w zasięgu wzroku nie ma kogoś ze sfory, zaczynał go szukać. Popłynął nawet za nim i próbował go zawrócić.
- są cierpliwe dla dzieci - ojciec tejże rodziny wykorzystuje tego psa do terapii zajęciowej w swojej pracy.
- tolerują inne zwierzęta - przykład jak szczeniak tej rasy bawi się z naszym (mniejszym od niego) psem:
[URL]http://www.picshot.pl/pfiles/43033/05.jpg[/URL]

Kupię szczenię (rasy Briard) [url]http://www.briard.com.pl/ogloszenia_szczenieta[/url]

Link to comment
Share on other sites

Briardy może i szybko się uczą ale posłuszeństwem nie grzeszą ;). Są uparte. O odpowiedniej pielęgnacji zarówno briarda jak i bobtaila nie muszę chyba wspominać.
Tolerują inne psy i zwierzątka, w końcu to psy pasterskie.
Lubią dzieci, to tzw. psy rodzinne, kiedyś byłam na wystawie psów i wzruszył mnie widok malutkiej dziewczynki trzymającej na luźnej smyczy ogromnego briarda, wielkości jej samej :).
Oczywiście jak kupować psa to tylko z prawdziwej hodowli , NIE z pseudohodowli.
Nie wiem jakie cechy w briardach Cię jeszcze interesują, jak coś to pytaj :).
Aha, wiesz że lubią hakować nogi :) ?
I podobno podszczypywać, ale akurat mój tak nie robi, chociaż zdawałam sobie sprawę że tak może być.
A ogólnie jest bezproblemowy jeśli chodzi o społeczność, nie wyje jak długo zostaje sam w domu, śpi wtedy, nie niszczy, jest spokojny, nie szczeka wiele.
Jeśli chodzi o obronność, to jest gotowy ale sam pierwszy nie zaczepia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...