Jump to content
Dogomania

Usuwanie kamienia bez narkozy


laurena

Recommended Posts

Witam,

Mam poważny problem z ząbkami mojego 6-letniego yorka. Ma straszny kamień. Próbowaliśmy już wszystkiego: skrobania, mycia szczoteczką i specjalistyczną pastą, różnego rodzaju spraye zmiękczające kamień, dawaliśmy mu także kości wspomagające usuwanie kamienia. Niestety wszystko na nic i stan zębów się nie polepszył. Weterynarz od razu uznał, że kamień trzeba usunąć pod narkozą, ale ja wolałabym tego uniknąć, ponieważ dla psów, a szczególnie tak małych jest to bardzo szkodliwe. Słyszałam jednak, że niektórzy weterynarze usuwają kamień bez użycia narkozy. Stąd kieruję pytanie, czy ktoś zna może jakiegoś weterynarza z Olsztyna lub okolic, który podjął by się tego zadania?

Link to comment
Share on other sites

Z doświadczenia wiem że te wszystkie preparaty działają, ale wtedy kiedy kamień jest minimalny albo jeszcze wcale go nie ma.. Niestety ale żaden spray czy kość nie usunie kamienia z ząbków. Moim zdaniem nie ma się czego obawiać jeśli chodzi o narkozę, piesek jest zdrowy? Warto zrobić badania krwi przed narkozą żeby sprawdzić czy wszystko jest ok, wybrać dobrego weta, niech go osłucha itd.
Nie słyszałam żeby ktoś usuwał kamień bez choćby 'głupiego jasia'. Myślę że warto teraz, póki piesek jest jeszcze młody to zrobić i potem dbać o ząbki, regularnie czyścić. Niestety małe psy mają z tym problemy, kamień zbiera się bardzo szybko.. Ale moja ciocia ma ratlerka już 14-sto letniego, miał do tej pory 3 razy usuwany kamień pod narkozą, zniósł to bez problemu mimo wieku. Porozmawiaj o tym z weterynarzem i podejmij decyzje ;)

Link to comment
Share on other sites

Nauczyć psa, że się mu dłubie w dziobie ;)

Bo jednorazowe zdjęcie kamienia na długo nie wystarczy, zwłaszcza u rasy małej (są bardziej podatne na odkładanie kamienia).

Przy psie ugodowym i spokojnym mozna się pokusić o samodzielne zdziabanie kamienia partiami- co ciekawe im grubszy, tym bardziej kruchy. Byle ostrożnie i bez nadmiernego przymusu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Moja suczka ma 9 lat i taki sam problem, jest już starsza i nie chce jej usuwać kamienia pod narkozą, a poza tym to osłabia zęby,a już dwóch jej brakuje. Myje jej zęby i powoli widać efekty, musze jeszcze kupić spray, czytałam, że Dog a dent jest całkiem niezły i działa. Oczywiście nie usunie kamienia tak jak to zrobi wet, ale zawsze to coś. Tak, że na narkoze się nie zgodzę. A tak w ogóle jak pies ma kamień nazębny to nie znaczy, że szybciej zdechnie :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...