Jump to content
Dogomania

L2HGA u staffikow


ola i zoe

Recommended Posts

  • Replies 655
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Wera mam pytanko - czy doszedł do Ciebie mój priv na dogo? pisałam w związku właśnie L2HGA bo Ravenna z Hambalek Busin jest czysta genetycznie na L2HGA i chciałabym ją wpisać do listy. A jeżeli przeczytałaś a nie miałaś czasu to całkowicie rozumiem, nie spieszy się :)
Chciałam Was przy okazji zapytać czy w tym momencie mam pisać do Angli o przysłanie certyfikatu czy jak się to robi? Mam im przedłożyć certyfikaty rodziców czy wystarczy jak podam rodziców i zeskanuje metryke?
Byałabym wdzięczna za odpowiedź :)

Link to comment
Share on other sites

Asztir - AHT prowadzi bazę przebadanych przez siebie psów, tak więc wyniku Twojej suczki - "L2-HGA genetically clear" raczej nie potwierdzi Ci żadnym certyfikatem. Informacja o tym, że Twoja suka jest czysta ma służyć przede wszystkim Tobie gdyż jako hodowca jesteś odpowiedzialna za szczenięta z Twoim przydomkiem oraz za odpowiedni dobór rodziców przyszłych miotów. Najważniejsze że taką informację posiadasz i że możesz na tej wiedzy bazować w przyszłości.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wiesz Łukasz dobrze, że taka baza itsnieje i można sobie sprawdzić (przynajmniej Ci którzy mają neta :roll: ) ale ogólnie to zawsze jakieś potwierdzenie by się przydało. Ja oczywiście zdaje sobie sprawę co to oznacza dla mnie jako przyszłego hodowcy, ciekawa jestem jednak reakcji ludzi kupujących szczeniaki....
Swoją drogą ciągle zastanawiam się nad faktem czy ta choroba nie powróci np. przy mieszaniu w imbredzie... i co wtedy? znowu trzeba będzie czekać aż szczenie zachoruje? dziewne to dla mnie , bo skoro "wyspiarze" sobie raz do tej choroby doprowadzili to co powstrzymuje mutacje tego typu przed właśnie kolejnymi mutacjami. Pytam jako laik - może mamy genetyka u nas? i nie robie tego oczywiście złośliwie! Pytam właśnie ze względu na powiedzmy 3 czy 4 pokolenie... nawet jak będę kryć samymi czystymi psami i wszystkie szczeniaki bbędą czyste genetycznie.

Link to comment
Share on other sites

[quote] Wiesz Łukasz dobrze, że taka baza itsnieje i można sobie sprawdzić (przynajmniej Ci którzy mają neta :roll: ) ale ogólnie to zawsze jakieś potwierdzenie by się przydało. Ja oczywiście zdaje sobie sprawę co to oznacza dla mnie jako przyszłego hodowcy, ciekawa jestem jednak reakcji ludzi kupujących szczeniaki....[/quote]

Z tego co mi wiadomo to AHT nigdzie w sieci nie publikuje listy psów przebadanych w swoich laboratoriach... Jeżeli piszesz o bazie Bullhawk to jest to po prostu baza rodowodów którą od pewnego czasu można sortować pod kątem wyników badań. Wyniki badań są przesyłane przez osoby dodające rodowód do bazy i raczej nie są w żaden sposób weryfikowane przez administratorów, dlatego wątpię aby AHT zechciało wystawić Ci certyfikat na podstawie takiej informacji...

Link to comment
Share on other sites

Dlatego właśnie badania oferowane przez AHT służą głównie informacji dzięki której hodowca może uniknąć skojarzenia nosiciel x nosiciel oraz nosiciel x chory. Dzięki badaniom mamy szansę wyeliminować (a przynajmniej znacząco ograniczyć w populacji) gen odpowiedzialny za to schorzenie jednak może udać się to tylko w przypadku gdy sami hodowcy dojdą do wniosku że leży to w ich interesie. Jak dla mnie nie do pomyślenia jest to, że ktoś mógłby świadomie zataić przed np. właścicielem suki fakt, że jego reproduktor jest nosicielem czy też podać do publicznej wiadomości (właśnie na Bullhawk) że jego pies/suka jest clear podczas gdy jest np. nosicielem. Wiadomo jednak jak to z etyką hodowców bywa, jeden będzie dążył do "wypuszczania" ze swoim przydomkiem wyłącznie szczeniąt po przebadanych rodzicach, natomiast drugi będzie udawał, że problem go nie dotyczy...

Dlatego też uważam (pomijając oczywiste przyczyny ekonomiczne), że AHT wystawi certyfikat jedynie osobnikowi którego krew przebadana jest w ich laboratoriach. Nie sądzę też aby w ich bazie było odnotowywane potomstwo psów przebadanych i na podstawie tych informacji wystawiane były certyfikaty - w takiej sytuacji istnieje zbyt dużo czynników (od celowego zatajenia faktu, że pies jest np. nosicielem, po zwykłą pomyłkę) na które AHT nie ma wpływu, a więc nie może potwierdzić certyfikatem faktu że pies rzeczywiście jest czysty.

Link to comment
Share on other sites

Asztir certyfikat jest wystawiany na podstawie przebadanej próbki krwi pobranej od danego osobnika i jak na razie jest to jedyna metoda weryfikacji (nie wiem czy nadal istnieje możliwość przesyłania próbek śliny - przez jakiś czas nie było takiej możliwości) dzięki której mamy jako taką pewność, a organizacja taka jak AHT ma przesłanki aby "podpisać się" pod certyfikatem. Sytuacja jest w miarę prosta gdy mamy oboje rodziców przebadanych o statusie "clear" ale czy Ty wzięłabyś odpowiedzialność za psa którego np. babka od strony ojca jest przebadana i czysta, podobnie dziadek od strony matki, a prababka jest czysta genetycznie ? Tak jak pisałem powyżej, w takiej sytuacji istnieje zbyt wiele niewiadomych, a ryzyko pomyłki jest zbyt duże więc jak dla mnie procedura weryfikacji za pomocą badania jest logiczna...

Pozdrawiam,dobrej nocy :bye:

Link to comment
Share on other sites

No i właśnie o to mi chodzi, że jakby od razu po czystych - przebadanych rodzicach dawali certyfikaty to nie komlikowały by się to tak. Pytanie czy im na tym też zależy czy raczej na tym aby ludzie badali wszystkie psy i im płacili. Bo u nas sytuacja robi się taka - matka jest przebadana, ale ojcieć czysty genetycznie - jemu nikt nie dał certyfikatu a i mnie nie dadzą...
Wychodze z założenia, że wiem co mam i tyle...
Nadal mnie jednak nurtuje pytanie co będzie za kilka pokoleń psów które są czyste genetycznie - czy choroba zmutuje i się powtórzy lub na nowo wytworzy w innej formie - nie daj "bosze: :shake:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...