-
Posts
6745 -
Joined
-
Last visited
Content Type
Profiles
Forums
Events
Everything posted by Kajusza
-
BLUSIA (dawniej Gandzia) za tęczowym mostem [*]
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
[quote name='Alicja']ale drożdże też na odporność działają :)[/QUOTE] i chyba też na układ nerwowy ;-) Przynajmniej u ludzi tak wit. B działa ;-) -
BLUSIA (dawniej Gandzia) za tęczowym mostem [*]
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
wieśniak czyli z niej jest ;-) Jako, że zanim na barfa wegę przestawiłam to poczytalam troche to się wymądrze - olej uzupełnia niedobory tłuszczów u psa a drożdże uzupełniają wit. B więc mogą jednocześnie być dawane bez szkody dla psa :-) Drożdże są w większości preparatów na poprawę sierści itp. -
[quote name='Tessi&Tola']Pytanie ad hoc: po ile kupujecie ogony wołowe? Nie interesują mnie ceny w Euro, raczej nasz rynek:razz: ja ostatnio zamówiłam w swoim mięsnym 4 ogony i cena mnie powaliła na kolana - 77 zł! 15,90 za kg. Na mój rozum (rozumek nawet mogę rzec) to jakoś tak dużo chyba?? Moje psy je uwielbiają, ale sorry, za tą kwotę to ja nie wydolę i z diety to cudo im wypadnie...[/QUOTE] u mnie takich rarytasów nigdzie nie spotkałam ale cena chyba byłaby podobna ;-) Raz trafiłam ozory wołowe, to cena była ok.16-18zł za kg a taki ozór to ok. 2kg ma ... i raczej ozorkami moja sucz nie będzie się zajadać ;-)
-
BLUSIA (dawniej Gandzia) za tęczowym mostem [*]
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
ale ja to wedze daję razem z olejem ... wg mnie to psu nie zaszkodzi ... ale jak uważasz. -
BLUSIA (dawniej Gandzia) za tęczowym mostem [*]
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
Asia ja tak teraz pomyślałam ... lepiej późno niż wcale - jak to mówią ;-) ... ja dla Wegi kupiłam drożdże piwne, które są bogate w witaminy z gr.B, czyli na skóre itp są bardzo dobre, to mogę trochę wysłać Gadzince, Marek będzie mógł jej podać? Nie będzie to problemem? To jest w postaci proszku, i daje się (ja daje) łyżeczkę tygodniowo. -
Czarna DEPRESJA w typie ast ...już w domu stałym :-)))))
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
[quote name='karolina&sasza']Chciał zamienić się psami????!!!![/QUOTE] a no taki miał pomysł ;-) fotki rachunków od weta: [IMG]http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/552210_4927818072831_865468762_n.jpg[/IMG] i szczepienie na wirusówki: [IMG]http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/295850_4927822592944_1080295937_n.jpg[/IMG] -
BLUSIA (dawniej Gandzia) za tęczowym mostem [*]
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
fajnie się zachowuje ... a takie ciągnięcie to nie ciągnięcie ;-) -
BLUSIA (dawniej Gandzia) za tęczowym mostem [*]
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
hahaha Gadzinka w kagańcu, koniec świata, tyle czekała aż się doczekała :diabloti: Ale ona ładniutka jest :-) Zazdroszczę, że możesz do niej podjechać i ją wyściskać. Asia może jutro się zdzwonimy i ustalimy te wszystkie koszty ok? -
BLUSIA (dawniej Gandzia) za tęczowym mostem [*]
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
Deklaracji jest 270zł miesięcznie. A ile jest koszt miesięczny u Marka? Ja też jestem za tym aby jej nie przenosić - bo nie dość, że znów zmiana i stres dla niej, poza tym dla nas koszty. -
Czarna DEPRESJA w typie ast ...już w domu stałym :-)))))
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
Nikt normalny :-( był chętny na zamianę Cookie na swojego niewychowanego, problemowego psa, drugi chętny - chciała cookie, bo poprzedni pies muu zwiał z łańcucha przy altance .... musi w końcu ktoś normalny i fajny zadzwonić .... -
BLUSIA (dawniej Gandzia) za tęczowym mostem [*]
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
namiary na mnie a woj. to musze na mapie spojrzeć ;-) edit: tak, dolnośląskie :-) -
BLUSIA (dawniej Gandzia) za tęczowym mostem [*]
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
[quote name='Kajusza']Brakuje następujących deklaracji: - urwiniu: za miesiące: sierpień, wrzesień, październik - łącznie 60zł - lena2009: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik - łącznie 100zł - czikusiowa: za październik - czyli 10zł - Ewa z fb: za październik - czyli 20zł - Agnieszka z fb: za październik - czyli 20zł[/QUOTE] wpłynęła kasiorka od urwiniu :-) ------------------------------------------------ tekst i fotki do ogłoszeń: [I]Gandzia, astka, która potrzebuje ustabilizowanego domu Gandzia to ok. 4 letnia suczka po przejściach. Trafiła do schroniska w kiepskim stanie zdrowia, jednak w chwili obecnej już nie ma problemów zdrowotnych. Jest wysterylizowana, zachipowana i ma komplet szczepień.Z uwagi na trudne doświadczenia jakich doświadczyła wymagała pracy i nauczenia dobrych manier. W chwili obecnej nie sprawia problemów z zachowaniem. Jednak potrzebuje domu w którym będzie miała uregulowany rytm dnia a jej opiekunowie będą pewnymi siebie i konsekwentnymi osobami. Gandzia z uwagi na swój charakter nie nadaje się do domu z dziećmi i innymi zwierzętami. Nie jest agresywnym psem, jednak łatwo poddaje się emocjom i wtedy należy ją wyciszać i uspokajać. Gandzia jest pies do adopcji, nie na sprzedaż. Zastrzegam sobie prawo wyboru najlepszego domu dla niej. Kontakt pod nr tel ... mail .... [/I][IMG]http://i1134.photobucket.com/albums/m604/nitka31/Gadzik/IMG_4318.jpg[/IMG] [IMG]http://i1134.photobucket.com/albums/m604/nitka31/Gadzik/IMG_3196.jpg[/IMG] [IMG]http://i1134.photobucket.com/albums/m604/nitka31/Gadzik/IMG_3192.jpg[/IMG] [IMG]http://i1134.photobucket.com/albums/m604/nitka31/Gadzik/IMG_3181.jpg[/IMG] [IMG]http://i1134.photobucket.com/albums/m604/nitka31/Gadzik/IMG_3179.jpg[/IMG] [I] ----------------------------------------------------------------- [/I]Proszę o uwagi itp. Może coś ważnego jeszcze dopisać? -
Czarna DEPRESJA w typie ast ...już w domu stałym :-)))))
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
[quote name='Kajusza']rozliczenie: październik + 50zł Koelka, deklaracja jednorazowa, wpłynęło 15.10.2012 + 25zł Jok z niebieskiego forum, deklaracja 3miesięczna, wpłynęło 15.10.2012 + 35zł Aleksandra Cz. z fb, dekl. jednorazowa, wpłynęło 15.10.2012 - 197zł wizyta u weta, zapłacono 15.10.2012 + 50zł kreseczka, dekl. jednorazowa, wpłynęło 17.10.2012 - 25zł opłata adopcyjna w schronisku, zapłacono 17.10.2012 - 100zł paliwo na trasie Gorzów -Człuchów (łącznie ok. 380km), resztę dołożyła Blanka Sz. z fb, zapłacono 18.10.2012 - 100zł paliwo na trasie Gdańsk-Człuchów (łącznie ok. 280km), resztę dołożyła Natalia_aa z f. niebieskiego, zapłacono 19.10.2012 - 63zł wizyta u weta + 24zł urwiniu, dekl. jednorazowa, wpłynęło 20.10.2012[LEFT][COLOR=#000000]+ 21zł z bazarku Dagmary86, wpłynęło 25.10.2012 - 136,20zł karma dla Cooki [/COLOR][/LEFT] [SIZE=2][COLOR=#ff0000][LEFT][B][SIZE=3][FONT=lucida grande]= - 416,20zł [/FONT][/SIZE][/B] [/LEFT] [/COLOR][/SIZE][/QUOTE] [quote name='tija']Z bazarku na Cookie uzbierało się 124 zł.[/QUOTE] tak wyglądają finanse Cooki ... na dniach tija idzie z małą do weta na szczepienia i wtedy uzupełnię ile z jej bazarku zostało. Żeby nie przesyłała kasy na konto koelki a potem koelka nie odsyłała jej za weta ... -
Czarna DEPRESJA w typie ast ...już w domu stałym :-)))))
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
[quote name='tija']Wczoraj przyszła karma, oczywiście smakuje ;)[/QUOTE] dzieki za potwierdzenie :-) -
trzymam kciuki za Dosie :-) może to akurat [B]ten[/B] domek :-)
-
Magda to powoli torek będzie jak ta lala :-) Nie martw się, Wega przyjedzie i pokaże Donie jak się szaleje na torku ;-)
-
Czarna DEPRESJA w typie ast ...już w domu stałym :-)))))
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
ta karma jest z gratisem w postaci suplementu na skórę :-) Także na razie nic nie potrzeba, niedługo trzeba będzie ją zaszczepić ale na dniach nowy bazarek wystawie to może się powoli zbierze na jej wszystkie potrzeby -
[URL="http://www.dogomania.pl/forum/threads/235432-KUBRAKI-DLA-PS%C3%93W-akcesoria-na-psiaki-u-ARDNAS-do-22-11-godz-21-00?"]http://www.dogomania.pl/forum/threads/235432-KUBRAKI-DLA-PS%C3%93W-akcesoria-na-psiaki-u-ARDNAS-do-22-11-godz-21-00?[/URL] zajrzyjcie na bazarek dla psów które są w dt u Sandry i Grzesia, tam gdzie Donka była ... psy są praktycznie na ich utrzymaniu, bez deklaracji ....
-
bo fotki są na karcie a karta u Olki ;-) To jeszcze raz wysle fotkę mapki ... a dziś Olka mi podesłała [URL]http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/default.aspx[/URL] i tam można też sobie obliczać trasy pokonane :-)
-
BLUSIA (dawniej Gandzia) za tęczowym mostem [*]
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
fajny bazarek :-) -
ehh ta mapka to dramat był ... Szczepan potem w tym muzeum kupił mapę i twierdził, że jak bysmy mieli ją od początku to ta trasa to pikuś a wg ich - to tak jak piszesz, pewnych info w ogóle nie było na nich ... Ale już wiemy jak to wygląda to możemy sami cos takiego zorganizować :-)
-
hahah Wega to ledwo żywa ;-) Już dawno nie ciągnęła na smyczy a łącznie zrobiliśmy ok. 17km więc trochę się pączuś zmęczył hihihih Ja też ledwo żyje ale coś zasnąć nie mogę ... chyba z wrażenia ;-) A jeszcze jutro nasz szkolenie w Szczecinie czeka ... ja tyle nic się nie działo to teraz intensywny weekend na maksa :-) i zapomniałam napisać, że Natalia Milka_ na dystansie 25km tez zajęła III miejsce :-)
-
Magda super było poznać na żywo :-) Trzeba koniecznie takie spotkanie powtórzyć :-)
-
Czarna DEPRESJA w typie ast ...już w domu stałym :-)))))
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
super wynik bazarku :-) ogłoszenia Cooki: [quote name='CatAngel']1.[URL]http://www.n2m.pl/ogloszenia.html?page=show_ad&adid=22844&catid=77&Itemid=11[/URL] 2.[URL]http://www.tablica.informacyjny.com.pl/annoucements/show/9435/cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki[/URL] 3.[URL]http://www.szarik.pl/adopcje_m.php[/URL] 4.[URL]http://pupilek.net.pl/nanowsze-ogoszenia/zagin-pupilek-pomocy-?catid=41[/URL] 5.[URL]http://zoomia.pl/oferty/adopcje/oddam-psa/australian-cattle-dog/cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki-l34711.html?me=1[/URL] 6.[URL]http://ogloszenia.e-gratka.info/ogloszenie/240721[/URL] 7.[URL]http://wychwyc.pl/ogloszenia-30-zwierzeta.html[/URL] 8.[URL]http://zwierzeta.i-bazar.pl/psy/2389211-cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki/[/URL] 9.[URL]http://www.kupsprzedaj.pl/dodaj_ogloszenie/3/2153950[/URL] 10.[URL]http://zwierzeta.i-bazar.pl/psy/2389211-cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki/[/URL] 11.[URL]http://freecf.pl/zwierzeta_c20[/URL] 12.[URL]http://www.piesek.org/kategoria,psy,1203.html[/URL] 13.[URL]http://www.e-pupilek.pl/ogloszenia/zdjecia.html?ident=00EH9ZpOly6OGcoc9872N[/URL] 14.[URL]http://www.koty.pl/baza-ogloszen/art11415,cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki-.html[/URL] 15.[URL]http://www.sprzedasz.pl/zwierzeta,6,0.html#[/URL] 16.[URL]http://worek.net/ads/cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki/[/URL] 17.[URL]http://www.bezrodowodu.pl/ogloszenie-4001/cookie--slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki-.html#http://www.bezrodowodu.pl/uploads/images/4001-big-1-1352471434.jpeg[/URL] 18.[URL]http://zwierzeta.znajdzto.pl/psy,594/gdynia-cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki,5224693.html?type=free[/URL] 19.[URL]http://zwierzaki.nasza-lista.com/[/URL] 20.[URL]http://www.info-max.eu/index.php?action=details&id=11238&method=adverts[/URL] 21.[URL]http://www.ogloszeniowo.com/zwierzeta/cookie---slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki-/20121109153214[/URL] 22.[URL]http://tlenek.pl/ogloszenie/cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki.html[/URL] 23.[URL]http://owi.pl/zwierzeta/psy[/URL] 24.[URL]http://www.ogloszenia.kotypsy.pl/anons,3009,Cookie___slodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki___Gdynia__woj__pomorskie.html[/URL] 25.[URL]http://www.eoferty.com.pl/cookie_slodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki_307496.html[/URL] 26.[URL]http://www.hodowcy.com.pl/pies/ogloszenia/za_darmo_pies_cookie___slodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki_gdynia-18775.html[/URL] 27.[URL]http://hermestop.com/ogloszenia/175138/Cookie_-_slodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki/gdynia/zwierzeta[/URL] 28.[URL]http://naszezwierzaki.info/15-oddam/5185-cookie-slodkie-ciasteczko-w-ci.html[/URL] 29.[URL]http://zwierzeta.azbazar.pl/ogloszenia/45997/[/URL] 30.[URL]http://www.krakof.pl/Zwierzeta/Zwierzeta/Psy/Cookie_-_slodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki_4283.html[/URL] 31.[URL]http://www.anonse.pl/podglad_ogloszenia/5224708[/URL] 32.[URL]http://eszukam.pl/[/URL] 33.[URL]http://www.mojeryby.com.pl/ogloszenia/psy/index.php?d1=pies&d2=oddam&&id=2099[/URL] 34.[URL]http://oglosili.pl/index.php?action=details&id=34412&method=jobs[/URL] 35.[URL]http://www.ogloszenia-okazje.pl/kategoria,2,20,zwierzeta.html[/URL] 36.[URL]http://4radom.pl/florafauna/zwierzeta/cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki_661-665-695/4333[/URL] 37.[URL]http://www.petworld.pl/ogloszenie/sprawdzenie/dodania/53416[/URL] 38.[URL]http://24on.pl/index.php?catid=86[/URL] 39.[URL]http://www.ogloszeniagratis.pl/6396_cookie___s__odkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki[/URL] 40.[URL]http://petsy.pl/ogloszenia/8_Pomorskie/[/URL] 41.[URL]http://www.wstawaj.pl/ogloszenia.html?page=show_ad&adid=261764&catid=26&Itemid=11[/URL] 42.[URL]http://gdansk.kokosy.pl/[/URL] 43.[URL]http://www.agoranet.pl/kategoria-9-130_s-oddam.html[/URL] 44.[URL]http://www.adin.pl/flora_i_fauna/psy/[/URL] 45.[URL]http://www.ogloszenia.freeteria.pl/[/URL] 46.[URL]http://sloniu.pl/87-Gdansk/[/URL] 47.[URL]http://mamoferte.pl/ogloszenia,psy_koty,806,1,cookie_slodkie_ciasteczko_w_ciel,47967.html[/URL] 48.[URL]http://trojmiasto.gumtree.pl/c-Zwierzaki-psy-szczenieta-Cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki-W0QQAdIdZ429953596[/URL] 49.[URL]http://www.ojej.pl/[/URL] 50.[URL]http://www.offer.pl/show.php?id=17345[/URL] 51.[URL]http://www.adopcjapsa.pl/adopcja-psa-pies-szuka-domu,ogloszenie,63987,Lw==.html[/URL] 52.[URL="http://ogloszenia.naszezwierzaki.eu/o/3525/_Cookie_słodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki_"]http://ogloszenia.naszezwierzaki.eu/o/3525/_Cookie_słodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki_[/URL] 53.[URL]http://www.przygarnijzwierzaka.pl/ogloszenia/Cookie---slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki-id52873.html[/URL] 54.[URL]http://topad.pl/zwierzeta/psy[/URL] 55.[URL]http://www.gmirpol.com.pl/ogloszenia,psy_i_koty,63,1,cookie_slodkie_ciasteczko_w_ciel,10384.html[/URL] 56.[URL]http://gdansk.cwirek.pl/oddam-przyjme-zamienie/cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki,id9bb355k929b55.html[/URL] 57.[URL]http://www.123info.pl/ogloszenia/2970/Cookie_slodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki[/URL] 58.[URL]http://www.najpewniej.pl/anons.php?nr=150445[/URL] 59.[URL]http://www.pineska.pl/[/URL] 60.[URL="http://ogloszenia.naszezwierzaki.eu/o/3525/_Cookie_słodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki_"]http://ogloszenia.naszezwierzaki.eu/o/3525/_Cookie_słodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki_[/URL] 61.[URL]http://pomorskie.lento.pl/zwierzeta/psy.html[/URL] 62.[URL]http://www.swiatogloszen.net.pl/sprzedam_zwierzeta,2,24.html[/URL] 63.[URL]http://ogloszenia.wp.pl/Amstaf_9318,Cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki,24793743.html?[/URL] 64.[URL]http://www.sogl.pl/index.php?action=details&id=18656&method=adverts[/URL] 65.[URL]http://szybkooferty.pl/kategoria/psy/120[/URL] 66.[URL]http://www.polgratka.pl/annoucements/show/20432/cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki[/URL] 67.[URL]http://www.adoos.pl/[/URL] 68.[URL]http://www.az24.pl/pl/cookie_slodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki.html?save[/URL] 69.[URL]http://tygodniowe.pl/144-psy----szczeniaki/1/ogloszenia.html[/URL] 70.[URL]http://adpedia.pl/pomorskie/gdynia/drobne/zwierzeta/ogloszenie/cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki,233934?message=6[/URL] 71.[URL]http://www.drobne.centrumofert.pl/index.php?a=ka1&id=76&PHPSESSID=q3oc14u2orgbhgjlo4oq57kqm5[/URL] 72.[URL]http://www.aukcjezwierzat.pl/aukcja26596_cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki.html[/URL] 73.[URL]http://www.xogloszenia.pl/ogloszenie/53970-cookie-slodkie-ciasteczko-anonse.htm[/URL] 74.[URL]http://animalia.pl/ogloszenia.php?ogloszenie=51621[/URL] 75.[URL]http://www.rozglos.net/ogloszenie-379146.html[/URL] 76.[URL]http://www.oddam-psa.pl/oddam-psa/cookie-slodk-2072.htm[/URL] 77.[URL]http://wszystkotujest.pl/Zwierzeta/Do_adopcji/Psy,ogloszenie,1358275.html[/URL] 78.[URL]http://ogloszenia.nsbi.pl/Zwierzeta/Psy/Cookie_-_slodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki_2147.html[/URL] 79.[URL]http://www.neeon.pl/328957-cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki.html[/URL] 80.[URL]http://warszawa.olx.pl/posting_success.php[/URL] 81.[URL]http://alegratka.pl/zwierzeta/psy/amstaf/[/URL] 82.[URL]http://do-adopcji.pl/psy/osoby-prywatne/cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki_i458[/URL] 83.[URL]http://www.blyskawica.info/index.php?pgstro=oglosz&pgidkg=0&pgroz=n&pgidks=0&pgrg=0&pgsort=dwpr&pgidw=0&pgidp=0&pgidg=0&lporz=1&idoglo=10368&ozw=1R1SandSo.statusRAzASorderSbySo.dwprSdesc,So.idSdesc&io=10180[/URL] 84.[URL]http://www.drobne.tukup.pl/index.php?a=ka1&id=76&PHPSESSID=qn5vnp5bg0kned7lv5cp78k6g0[/URL] 85.[URL]http://www.znajdy.pl/cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki-o627.html[/URL] 86.[URL]http://e-zwierzak.pl/pl/[/URL] 87.[URL]http://gdansk.top-ogloszenia.net/Zwierz-ta-Psy-i-koty-Cookie_slodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki_-18-119-424717[/URL] 88.[URL]http://polskastrefa.pl/trojmiasto/zwierzeta/psy/cookie__slodkie_ciasteczko_w_ciele_amstaffki,8vjs[/URL] 89.[URL]http://www.cafeanimal.pl/ogloszenia/oddam-zwierzaka-do-adopcji/psy/Cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki,76744[/URL] 90.[URL]http://4ogloszenia.pl/florafauna/zwierzeta/pomorskie-gdynia-cookie-slodkie-ciasteczko-w-ciele-amstaffki/44088[/URL][/QUOTE] -
BLUSIA (dawniej Gandzia) za tęczowym mostem [*]
Kajusza replied to Kajusza's topic in Już w nowym domu
padam dzisiaj po zawodach ... i nie dam rady nic wymyślić z ogłoszeniami itp.