-
Posts
13134 -
Joined
-
Last visited
Content Type
Profiles
Forums
Events
Everything posted by Flaire
-
[quote name='julita104']Melduje na biezaco - dzis bylismy u 3 vetow. u naszego powiedzielismy sterydom stop (akurat niestety nie było jaszego veta, tylko na zmianie inny). Powiedziano nam ze rtg nic nie da bo nic nie bedzie widac tralalalallala[/quote]I to jest - tralalalala - prawda. Więzadło to tkanka miękka, której nie widać na RTG. U ludzi takie urazy diagnozuje się - przynajmniej na zachodzie - przy pomocy rezonansu magnetycznego. W Polsce robią USG - o wiele, wiele tańsze, ale nie wiem, na ile działa. A jak to diagnozują u psów to nie wiem. [quote name='julita104']teraz lekarze sklaniaja sie do wersji ze to niekoniecznie wiezadło, ale moze cos nie tak w tym operowanym bioderku.[/quote]No w tym przypadku RTG mogłoby pomóc coś wyjaśnić.
-
[quote name='nikit1']Carr, ale w Waszym przypadku to mam wrażenie że było coś innego. [/quote]Wrażenie mylne. :cool3: Własnoręcznie dopychałam na Dworcu Centralnym! :evil_lol:
-
!Airedale i inne (prosimy zakladac oddzielne tematy!)!
Flaire replied to a topic in Airedale terrier
[quote name='zachraniarka'] "Irasiad" najlepsza w posłuszeństwie[/quote]Irasiad podobno był(a) ;-) w jakichś wiadomościach (to był reportaż ze słynnego spotkania z Pierwszym Obywatelem, nie z zawodów) ;-) . -
[quote name='Hania']raczej pogonią ( nawet basset )[/quote]Może piszemy o innych bassetach - moja wina, bo nie napisałam precyzyjnie. W każdym razie, mnie chodziło o angielskie basset houndy, a nie np. o żadne z francuskich odmian bassetów, których po prostu nie znam. Natomiast basset houndów znałam sporo i te, które znałam pozostałyby na tropie, raczej niż pogoniły uciekiniera - i takie właśnie zachowanie jest też wskazane w ich wzorcu.
-
[quote name='Hania']Myślę, że najłatwiej zgadnąć jak w takiej sytuacji zachowa się dobrze wyszkolony pies z odpowiednią pasją. [/quote]No pewnie, że tak, bo dobrze wyszkolony pies będzie reagował głownie nie instynktownie, tylko na podstawie tego, czego go nauczyli - a to wiemy. :roll: Tyle że mnie nie o to chodziło - patrz niżej. [quote name='Hania']A jeżeli chodzi o reakcje rasowe - gończe raczej pogonią ( nawet basset ), wyżły niekoniecznie. Ale to też bardzo dużo zależy od linii hodowlanej i jakimi drogami u szczeniaka była wyrabiana pasja.[/quote]Hmmm. Czytając o tej "pasji" czy jej - u niektórych psów - braku, ja cały czas byłam pod wrażeniem, że tutaj chodzi o cechę wrodzoną (bo np. była wymieniana w kontekscie hodowania psów "z pasją"). A teraz czytam, że może wcale nie, że pasję się "wyrabia". Więc dla mnie to pojęcie już zupełnie straciło w tym kontekscie jakiekolwiek znaczenie - jak pisałam wcześniej, każdy podstawia sobie pod nie to, co mu pasuje. I wtedy dopiero naprawdę mamy dyskusję o niczym - bo nawet nie wiemy, czy piszemy o tym samym. ;-) Ech...
-
!Airedale i inne (prosimy zakladac oddzielne tematy!)!
Flaire replied to a topic in Airedale terrier
Właśnie ktoś inny napisał mi maila na temat tego zdjęcia, sugerując, że to podróba. I pewnie ma rację - więc tym tez się z Wami dzielę, tak dla porządku i dla politycznej poprawności. ;-) -
!Airedale i inne (prosimy zakladac oddzielne tematy!)!
Flaire replied to a topic in Airedale terrier
[quote name='Fuka']:shock:No i gdzie się podziała ta słynna amerykańska poprawność polityczna?:shocked!:[/quote]Mnie się wydaje, że w przypadku słynnej amerykańskiej poprawności politycznej, legenda przerosła rzeczywistość. (Zdjęcie oczywiście dostałam z USA ;-) ). -
[quote name='Marysia_i_gończy']PS Acha, jeszcze co do tego "popędu łowieckiego" czy też "pasji łowieckiej" - oczywiście, że jest to pojęcie szerokie i nieprecyzyjne i tak naprawdę co ma się na myśli zależy także od rasy. Dla mnie "pasja łowiecka" to łatwość występowania zachowań charakterystycznych dla użytkowości danej rasy (czyli w maksymalnym uproszczeniu goniący gończy jest suuuuper, a goniący wyżeł jest beee ;))[/quote]Czy w podanym przeze mnie przykładzie, goniący gończy jest super, pomimo że użytkowość się zmieniła i teraz to tropowce? To nie jest pytanie retoryczne - pytam z ciekawości i odnoszę się do mojego przykładu, gdy psu na tropie przebiega drogę zając. Co powinien zrobić gończy? Które zachowanie byłoby odpowiednie dla rasy? .
-
!Airedale i inne (prosimy zakladac oddzielne tematy!)!
Flaire replied to a topic in Airedale terrier
OK, troszkę zaofuję... Dostałam mailem zdjęcie, z którego nieźle się uśmiałam - niewątpliwie wykazuje to mój brak wrażliwości na różnice kulturowe... Ale co tam - pokaże Wam: [IMG]http://www.std.org/~hania/whatisthepoint.jpg[/IMG] -
!Airedale i inne (prosimy zakladac oddzielne tematy!)!
Flaire replied to a topic in Airedale terrier
[quote name='Fuka'][B]Flaire[/B], te :loveu: to oczywiście do mnie?:evil_lol:[/quote]Do parki ;-). Fuka, przygotuj się na wylewne powitanie w Sopocie - Apcia Cioć, co karmią nie zapomina. :lol: Nitencja i bo moga poświadczyć. ;-) -
[quote name='Fuka']A propos ustabilizowania rasy - może nie całkowity antyk, ale jednak:[/quote]Ale dlaczego uważasz, że antyk? Dla mnie piękny. :loveu: Chcę jego braciszkiem przyrodnim kryć (jak pewnie pamiętasz). Ale to off okropny. ;-) Im więcej myślę o tej tzw. "pasji łowieckiej" tym bardziej uważam, że to jest pojęcie raczej bez sensu - każdy może sobie wstawić pod tym pojęciem to, co mu odpowiada. :roll: Weźmy np. psa na tropie, któremu drogę przebiegnie zając. Który pies ma "pasję" - ten, co pobiegnie za zającem, czy ten, co pozostanie na tropie? (Chodzi tu oczywiście o instynktowne zachowania, a nie zachowanie wyuczone). A może obydwa mają "pasję"? Tylko jak to pogodzić... są to zachowania całkowicie różne, niejako (w podanym przykładzie) zaprzeczające sobie nawzajem. Którę spodziewamy się zobaczyć jest łatwo przewidzieć w rasach bardzo wyspecjalizowanych, które zachowały swoją pierwotną użytkowość. Więc może stosunkowo trafnie zgadniemy, jak w takiej sytuacji zachowa się basset ;-); chyba równie łatwo - jak jagdterrier. Ale Airedale - to już trudniejsza sprawa... ;-)
-
[quote name='Fuka']może warto jeszcze przypomniec, że pierwotne airedale - te ktore polowały na wydry i szczury - nie wygladały tak jak te obecne, wiec moze nalezałoby jednoczesnie zarządać przywrócenia ich pierwotnego wyglądu?[/quote]Fuka - ja czały czas właśnie dokładnie to próbuję wytłumaczyć: że pierwotne cechy i przeznaczenie AT nie mają nic wspólnego z obecnymi cechami i przeznaczeniem. DOKŁADNIE O TO MI CHODZI. Pierwotnie był to pies myśliwski na wydry. Teraz z pewnością tak nie jest, o czym świadczy wiele rzeczy: wzorzec, wygląd, cechy charakteru, itd. Cały czas to właśnie tylko piszę, więc miło mi, że się zgadzamy. ;-) [quote name='Fuka']A czy ktoś mówi, że tak nie jest?[/quote]No owszem - ci, którzy próbują twierdzić, że AT to nadal przede wszystkim rasa myśliwska. O tym we wzorcu nic a nic nie ma.
-
Mój wet-stomatolog takich płynów nie poleca - radzi codziennie myć psu zęby. [quote name='Kaja & Buster']to usuwanie kamienia prawie jak u ludzi się odbywa widzę :lol: a jak można sprawdzić, czy wet rzeczywiście dobrze usunął kamień, z tych kieszonek też? tzn. ogólnie widać, ale do kieszonek nie zajrzę, albo tego polerowania treż nie[/quote]Dokładnie - dlatego powinnaś pogadać z wetem i spytać, na czym dokładnie polega zabieg usuwania kamienia, dlaczego pod narkozą, czym różni się od tego, co Ty sama mogłabyś zrobić zeskrobując odpowiednim narzędziem. I w zależności od tego, co usłyszysz, wybrać tego weta, bądź szukać dalej.
-
[quote name='Welsh Terrier']Teraz koło mojej miejscowości... Ameryka, był wypadek. [/quote]Welsh Terrier, czy to ta Ameryka koło Olsztynka?
-
!Airedale i inne (prosimy zakladac oddzielne tematy!)!
Flaire replied to a topic in Airedale terrier
Pamiętacie, dawno temu, w Warszawie, Fuka wystawiała Apcię i nawet res. CACIBa wygrała? A pamiętacie jakieś zdjęcia Fuki z Apcią na ringu? Nie? To dlatego, że takowych nie miałam. :-( Nikt chyba nie focił - tak myślałam... Ale okazało się, że... Mokka miała kilka fot Fuki z Apcią. Prawie wszystkie w ruchu, jedna podczas oceny, a pokażę Wam taką: [IMG]http://www.std.org/~hania/api/apizfuka.jpg[/IMG] Prawda, że ładnie razem wyglądają? :loveu: -
[quote name='Fuka']Fuka i Elmo - od poczatku ograniczają sie jedynie do pokazywania jezy, [SIZE=1][SIZE=2]Fuka nawet najczesciej je w ogóle olewa [/SIZE][/SIZE][/quote]Niejeden ekspert ;-) powiedziałby Ci, że to świadczy o niedostatecznej "pasji łowieckiej" (cokolwiek to znaczy ;-) ). Więc całe szczęście, że Fuka jest już po sterylce ;-).
-
[quote name='Fuka'][SIZE=1][SIZE=2]A pasja myśliwska, wszechstronność i umiejetnośc współpracy z człowiekiem [/SIZE][/SIZE][/quote]A mnie się ciągle wydaje, że pod tym "pseudonimem" ;-) "pasja myśliwska" wrzucamy w tej dyskusji całą masę niespokrewnionych ze sobą cech, z których niektóre są wpisane w historię rasy od początku, a inne - no, powiedzmy przynajmniej, że od troszkę później. ;-) W szczególności, współpraca z człowiekiem nie jest uważana za jedną z mocnych cech terierów jako grupy, choć AT rzeczywiście mają jej więcej niż inne teriery. Ale właśnie ta cecha stała się bardzo ważna w adaptowaniu AT do zadań innych niz polowania... i to ona pozwala Ci opanować instynkt gonienia łatwiej u AT niż u innego teriera. Ale jednocześnie są tacy, którzy uważają, że ten instynkt jest łatwiejszy do opanowania, bo jest słabszy. A w rzeczywistości, moim zdaniem, wszystko to zależy od dosyć delikatnego balansu i każdy AT reprezentuje nieco inny punkt w tej równoważni. Może istnieją nawet AT z zachowaniem takim, jak ONki, ale ja takowych nigdy nie poznałam. ;-) Fuka, kończę pisać tutaj, bo chcę Ci wstawić na Airedale'ach prezencik... :cool1:
-
!Airedale i inne (prosimy zakladac oddzielne tematy!)!
Flaire replied to a topic in Airedale terrier
[quote name='zachraniarka']i sobie pomyślałam, że gdyby Ludwiko tak poszedł w MP obi to już bym niczego innego nie chciała.. Ale ponieważ nic nie zdarza się dwa razy, więc już mogę o tym zapomnieć :roll: :roll:[/quote]zach, nic nie bój, wyluzujemy Cię odpowiednim trunkiem i będzie git. ;-) A zdjęcia fajowskie! :-) -
!Airedale i inne (prosimy zakladac oddzielne tematy!)!
Flaire replied to a topic in Airedale terrier
[quote name='borsaf']Ja ciesze sie na Sopot![/quote]A ja dzisiaj dostałam potwierdzenie! :-) Moraine Flaire High Flyer, suka, klasa szczyli. :-) -
!Airedale i inne (prosimy zakladac oddzielne tematy!)!
Flaire replied to a topic in Airedale terrier
zach, przypomniało mi się, co chciałam Ci powiedzieć o obedience i regulaminie. Miało to doczynienia z czymś, co doświadczyłam na zawodach obedience w Łącku. Jak się spotkamy i będziesz pamiętać, to przypomnij mi, żeby o tym pogadać, bo to może być ważne... Albo może jeszcze dryndnę do Ciebie i Ci opowiem. -
[quote name='Fuka']Nie wiem od kiedy pasja myśliwska ma się wykluczać z posłuszeństwem:roll:[/quote]Absolutnie nie wyklucza, ale silny instynkt gonienia, który jest pomocny w niektórych przynajmniej rodzajach polowań, daje psa o wiele trudniejszego do prowadzenia, szczególnie w mieście. Silny instynkt posiadania, pomocny (podobno - sama nie poluję, więc wiem o tym tylko od znajomych) w innych rodzajach psów myśliwskich, również powoduje, że pies jest trudniejszy do ułożenia. Akurat tropowce nie muszą ani gonić zwierzyny, ani jej przynosić, więc chodzenie po farbie to jeszcze inna para kaloszy... W ogóle troszeczkę, odrobinkę ;-) tutaj upraszczamy pisząc o "instynkcie łowieckim" - bo pies, który tropi, nie koniecznie goni i vice versa itd. ;-)
-
[quote name='Jakub&Ania']Jak ktoś chce hodować Airedale bez pasji łowieckiej niech sobie je hoduje tyko niech nie nazywa Airedale.[/quote]Teraz pokaż mi tylko, gdzie we wzorcu AT jest napisane cokolwiek o pasji łowieckiej - wtedy natychmiast zaprzestanę nazywać hodowane przeze mnie psy bez odpowiedniej pasji łowieckiej - Airedale'ami. ;-) We wzorcu AT nie jest nawet napisane nic o polowaniu - dlaczego? Ta rasa przeżyła fakt, że wydry są pod ochroną między innymi dlatego, że okazała się tak wszechstronna. W historii, AT były używane w bardzo rozmaitych rolach - od polowań poprzez stróżowanie nawet do pasienia! - i wiele z tych ról z pasją łowiecką miało mało wspólnego (w pasieniu taka pasja wręcz przeszkadza - choć czy tak jest zależy w dużej mierze od definicji "pasji łowieckiej" - nigdyśmy tego nie zdefiniowali, więc nie jest dla mnie jasne, czy mówimy rzeczywiście o tym samym ;-) ). Za jedną (nie jedyną!) miarę, czy dana rasa jest nadal uważana przede wszystkim za rasę myśliwską, czy nie, można uznać wymagania FCI odnośnie użytkowości potrzebne do uzyskania interchampionatu. I tak, AT nie mają żadnych wymagań użytkowości. Natomiast opcjonalnie MOGĄ uzyskać Int. Ch. wykazując się użytkowością, ale nawet tu, ta użytkowość nie musi być myśliwska - może być... IPO. Dla mnie rasa, która swoją użytkowość może wykazać poprzez IPO zdecydowanie nie jest już przede wszystkim rasą myśliwską.
-
[quote name='Fuka']nie wiem może jestem dziwna, ale cieszy mnie jak widzę, że Elmo zachowuje sie w terenie zupełnie jak Fuka. [/quote]Czy obydwa kochają wodę? Bo AT miały być, w polowaniu na wydry, również psami dowodnymi (po przodkach otterhoundach). O ile pamiętam, Fuka miała wypadek w szczenięctwie, któremu przypisujesz jej brak miłości do wody, a Elma podejścia do wody nie pamiętam (ale chyba gdyby naturalnie ciągnął do wody i pływał z dużym zamiłowaniem to bym pamiętała). Dlaczego o tym piszę? Bo w moim doświadczeniu, wiele AT nie ma tej naturalnej miłości do wody, którą mieli ich przodkowie. Niektóre mają, ale na pewnością nie wszystkie. Czy to znaczy, że są airedalami ułomnymi? ;-) :niewiem: Podobnie z aportowaniem. AT miały gonić za wydrami, a nie aportować. Czy to znaczy, że aportujące AT należy wykluczyć z hodowli? ;-) Które oryginalnie ważne cechy charakteru nadal są ważne? Moim zdaniem te, o których pisze we wzorcu. Reszta - to opcja hodowcy. Więc jeśli jedna osoba chce hodować AT, przede wszystkim pływają, inna - które przede wszystkim aportują, jeszcze inna - które najlepiej gonią za zwierzyną po lądzie, a kolejna - które robią to wszystko, mieszkają w mieście i do tego są piękne i łatwe w prowadzeniu ;-) - more power to them. ;-)
-
[quote name='Fuka']:crazyeye:a ja zawsze myślałam, że nie każdy pies jest dla każdego, a niektórzy ludzie w ogóle nie powinni miec żadnego psa....[/quote]To na pewno fakt, ale czy zaliczasz mnie do takich osób, które nie powinny mieć psa, czy też AT? Może zaliczasz - ja jednak uważam, że AT to świetne psy dla mnie i dlatego mam je od tylu lat - pomimo to, że nie chcę psa, którego instynkt łowiecki byłby tak silny, że trudno nad nim zapanować i wolę psy, które nie będą mi przynosić królików (choć miałam takowe - pisałam chyba już o oposie na dywanie :roll:, a może również o kocie). Ty takie chcesz - super. Ja nie - może to też warto uszanować czy chociaż zrozumieć (szczególnie że AT które są obecnie używane do polowań są w większości używane zupełnie inaczej, niż to, do czego były hodowane). A tak różne podejścia będą znaczyć tylko tyle, że nie będziemy konkurować o klientów przy sprzedaży szczeniąt. ;-)
-
[quote name='aga.aksa'] ja jestem do 16 w przedszkolu :razz: [/quote]Cavanowcy pobierają coraz młodszą "młodzież" ;-).