Jump to content
Dogomania

Wypadniecie rzepki - leczenie nieoperacyjne


Wind

Recommended Posts

Trzy dni temu u moje psa podczas niefortunnego zeskoku nastapilo mechaniczne przemieszczenie rzepki. Pies kulal (ale tylko czasami np. po szybszym bieganiu, skakaniu) na tylna lape, nie dajac zadnych oznak ewentualnego bolu. Pewnie bolala go ta lapa, ale nie na tyle, aby piszczec czy nie dac sie swobodnie dotykac w chora lape.

Wczoraj przez prawie pol dnia pies swobodnie bawil sie i biegal, bez zadnych oznak kontuzji. Jednak dzisiaj rano znowu zaczal kulec, potem znowu bylo ok, a nastepnie kulenie powrocilo ... i tak w kolo ...

Bylam dzisiaj u chirurga aby zdiagnozowac przypadlosc i rozpoczac leczenie.

Chirurg dokladnie zbadal tylne lapy psa stwierdzajac, ze rzepki nie sa "luzne" czyli, ze wypadniecie jednej z nich nie jest notoryczne (nie jest wada genetyczna - dla scislosci mam yorka), a bylo jedynie skutkiem upadku przy zeskoku. Wypadniecie to najprawdopodobniej spowodowalo zapalenie stawu, na ktory pies dostal srodek przeciwzapalny Rimadyl. Mam go podawac przez przez 10 dni. Zalecono, abym nie ograniczala normalnego ruchu psu (czyli spacery i umiarkowane bieganie), a po ok. 20 - 30 dniach pies moze wrocic do normalnej, zywiolowej aktywnosci.

Hmmm ... im dluzej teraz mysle o tej wizycie tym wiecej mam watpliwosci. Pies nadal kuleje, czyli rzepka wciaz sie przemieszcza co widac prawie golym okiem. Lapa nie zostala unieruchomiona, czyli staw i wiazadla wciaz sa narazone na mechaniczne urazy :-? Nie zalecono mi tez zadnej fizykoterapii, ktora wspomoglaby leczenie ...

Nie wydaje mi sie, ze od samych tabletek bedzie ok ...

Wlasnie na czwartek umowilam sie z ortopeda, ale do tego czasu moze Wy macie jakies doswiadczenia z leczeniem przy podobnych kontuzjach i mozecie sie nimi podzielic.

BTW wiem, ze pare razy byla tutaj opisywana operacja rzepki, ale do tego zabiegu nam jeszcze daleko. Chodzi mi wiec o opinie osob, ktore leczyly takie kontuzje nieoperacyjnie.

pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Hej Wind,

Bardzo mi przykro z tego powodu.

Ja polecałabym jednak ograniczenie ruchu i to do minimum, czyli tylko siusiu i kupka i do domu. wiem, że to trudne ale naprawdę konieczne, wiem to z własnego doświadczenia albo mojej psiny. A w domu też bez szaleństw moja jak poszaleje to od razu gorzej z łapa.

Mógłbyś napisać czy twój piesek zapiszczał jak zeskoczył czy nie?

Moja na początku, czyli jak łapa jej wpadła do dziury w chodniku nie piszczała tylko trochę zaczęła kuleć. powiedzieli, że przejdzie i chyba ją przeciążyła bo odciąża operowaną łapę. niestety nie przeszło potem dwa razy źle stanęła. I koniec. okazało się, że ma zerwane więzadło, a teraz ostatnia diagnoza zwichnięcie rzepki. Niestety jeden wet straszył mnie operacją, powiedział, że nic się nie da zrobić.

Poszłam do innego i bardzo się cieszę. Najpierw zalecił leczenie farmakologiczne a potem ewentualnie jak nie pomoże to operacja. Jedziemy w piątek na kontrol to wtedy się okaże czy będzie operowana czy nie. Sigma dostała taki płyn (niestety nie podam jego nazwy bo nie mogę się rozczytać co ten wet napisał :( ), który mam przykładać jej do stawu kolanowego. Ma on właściwości ściągające torebkę. Widzę poprawę ale czasami jej wypada. Tylko, że ja mam tak szalonego psa, że już trochę sie lepiej czuje to już wariuje zełaszcza na dworze, a trochę waży.

Twoja psina jest mała to na pewno lepiej będzie ci nad nią zapanować. Życzę powodzenia w leczeniu. Dobrze, że idzesz do innego weta. Bo ja się przekonałam, że naprawdę warto bo inaczej Sigma już dawno byłaby po operacji a tak jest cień nadziei, że nie będzie musiała być operowana. Ale zobaczymy.

Tabletki Rimadyl chyba dobre, słyszałam o nich. Moja dostawała Vecort (zastrzyk) pomagało dopóki działał a potem znowu to samo.

Unieruchominie stawu na pewno nie jest wskazane. Poszukaj na tym forum było omawiane unieruchomienie łapy po operacji głosy za i przeciw. Myślę, że tu byłoby to samo.

Trochę się rozpisałam, ale chciałam cię przestrzeć przed tym co cię może czekać. Ale jestem pewna, ze nie bedzie tak źle jak u nas.

Link to comment
Share on other sites

Sigma,

Dziekuje za odpowiedz.

Tak jak pisalam, im dluzej myslalam o diagnozie i stanie mojego psa tym wiecej mialam watpliwosci. Dlatego zamowilam druga konsultacje u podobno bardzo dobrego ortopedy.

Reakcja mojego psa na kontuzje byla dokladnie taka jak Twojego !!! Skakal z fotela, uderzyl sie o rog stolik i tracac azymut lotu gruchnal o ziemie. Otrzepal sie i ... kulejac pobiegl dalej. Tak naprawde nie zwrocilam na to specjalnej uwagi. Zaczelo mnie to niepokoic, gdy kulenie kilka razy sie powtorzylo.

Natomiast teraz biega normalnie, do czasu az zle stanie i wtedy zaczyna kulec. Po chwili rzepka wraca na miejsce i znowu jest wszystko ok ...

Twoja psina jest mała to na pewno lepiej będzie ci nad nią zapanować

tiaaaa ... do tej pory moj pies to demon ruchu. Jedyne co moglo go troche zmeczyc to treningi agility, z ktorych teraz zrezygnowalysmy :(

Daj znac o wynikach kontroli. Trzymam kciuki za pozytywne rozstrzygniecia. Operacja w naszym i Twoim przypadku to bylaby ostatecznosc ...

pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Pies nadal kuleje, czyli rzepka wciaz sie przemieszcza
Hmmm... jesteś pewna? Bo takim zwichnięciu pies kulałby ze względu na powstały stan zapalny, niekoniecznie dlatego, że rzepka się przemieszcza (choć mogło by być i dlatego).
Lapa nie zostala unieruchomiona, czyli staw i wiazadla wciaz sa narazone na mechaniczne urazy :-?
Przy urazach tkanki miękkiej (czyli innej, niż kości - wiązadła, ścięgna, chrząstki),

unieruchomianie nie jest zalecane przez nowoczesną medycyne (chociaż jakieś 20 lat temu jeszcze było - może w Polsce jeszcze jest :niewiem:).

Nie wydaje mi sie, ze od samych tabletek bedzie ok ...
Teoretycznie mogło by być... Chodzi o to, żeby złagocić stan zapalny spowodowany kontuzją, a to właśnie Rimadyl czyni. Problem w tym, że jest to kek dosyć kontrowersyjny... Bo potrafi mieć poważne skutki uboczne, które nie koniecznie ujawniają się natychmiast. Więc dopóki Majka to bierze, obserwuj ją uważnie.

Fizykoterapia pewnie byłaby dobra. Tylko w przypadku psa, ona i tak rusza się niekoniecznie tylko i wyłącznie tak, jak fizykoterapia by zalecała. U człowieka ruch można ograniczyć tylko do tego porządanego, a u psa nie. Więc może dlatego nie przepisują fizykoterapii - bo w jej przypadku wystarcza normalny ruch.

Wlasnie na czwartek umowilam sie z ortopeda
Druga opinia to zawsze dobra rzecz!
Link to comment
Share on other sites

Hmmm... jesteś pewna?

Nie moge napisac, ze na 100% jestem pewna. Ale mam takie wrazenie. Gdy Maja zaczyna kulec, mam wrazenie ze lapa jest dziwnie usztywniona i jakby lekko przekrecona do srodka. Oczywiscie moze to byc subiektywne odczucie i stad moj pomysl na druga konsultacje.

Przy urazach tkanki miękkiej (czyli innej, niż kości - wiązadła, ścięgna, chrząstki),

unieruchomianie nie jest zalecane przez nowoczesną medycyne

I tutaj sie z Toba zgadzam na 100%. Ale jednak gdyby potwierdzilo sie to co napisalam powyzej, to tak naprawde nieusztywniony staw nie ialby szans na pelne wyzdrowienie. Caly czas bylby narazony na urazy zwiazne z wypadaniem rzepki ...

Problem w tym, że jest to kek dosyć kontrowersyjny... Bo potrafi mieć poważne skutki uboczne, które nie koniecznie ujawniają się natychmiast. Więc dopóki Majka to bierze, obserwuj ją uważnie.

Czy mozesz o tym napisac cos wiecej? Nigdzie nie znalazlam jakis specjalnych ostrzezen ...

pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Wind,

Ja tylko odnosnie Rimadylu.

Jesli Majeczka lubi jogurty to podawaj jej duzo podczas tych 10 dni podawania Rimadylu. Niestety tan lek troszke moze nabruzdzic w zoladku i watrobie. Copradwa Majka bedzie go jadla tylko przez 10 dni, ale zawsze warto zastosowac jakas oslone. Ja niestety bylam skazana na Rimadyl "dozywotnio" :(

Link to comment
Share on other sites

Wg mojeo weta Rimadyl jest łagodniejszy niż np. Metacam - lecz lepiej wykonaj przed podawanie i po zakończeniu kuracji badanie wątrobowe.

Rimadyl musi zostać popchnięty jedzeniem.

Wind, a myślałaś może o zabiegu laparoskopii- przeprowadzany w Olsztynie??

Link to comment
Share on other sites

Wg mojeo weta Rimadyl jest łagodniejszy niż np. Metacam

A moj wet po jakims czasie zalecil zmiane Rimadylu na Metacam wlasnie, jako na lek lagodniejszy. Niemniej jednak w jednym i drugim przypadku wskazane bylo podawanie leku oslonowego (Manti, Maalox czy cos w tym stylu)

Link to comment
Share on other sites

Dziewczyny,

Dzieki za rady :-) Jogurt juz kupiony i zostanie podany :)

Basia,

Operacja jest dla nas ostatecznoscia. Jednak gdyby musiala sie ona zdarzyc to wybralabym osrodek w Olsztynie.

Szukalam ich strony internetowej, ale niestety nie znalazlam.

Masz moze jakies blizsze namiary na ta Klinike?

pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Czy mozesz o tym napisac cos wiecej? Nigdzie nie znalazlam jakis specjalnych ostrzezen...
Nie chciałam dawać odnośników, bo napawdę można się strachu najeść. Nawet FDA (amerykańska organizacja rządowa, regulująca m.in. farmaceutyki) poleciła producentowi wysłać do wetów listy z ostrzeżeniem, wydała raport, itp. W necie jest sporo na ten temat, niektóre strony od organizacji panikarzy, które w ogóle żadnych leków nie uznają, ale również i takie sensowne. Poszukaj, a jak nie znajdziesz, to Cie naprowadzę. Ja wrzuciłam tylko Rimadyl i chyba NSAId to google.
Link to comment
Share on other sites

hej,

w piatek bylismy na kontroli. jestem naprawde w dobrym nastroju :D

ten plyn pomogl na torebke stawowa, rzepka jest stabilna a pies prawie nie utyka :thumbs: za tydzien znowu na kontrol aby wet zobaczyl jak lapa sie zachowuje bez lekarstwa. mam nadzieje, ze bedzie ok.

co prawda ta moja "wiariatka" strasznie sie ciagnie i szaleje ale mam nadzieje, ze jej to nie zaszkodzi.

niestety nabila sobie krwiaka na karku :( ale jest nieduzy wiec powinien szybko zejsc :)

daj znac co slychac u twojej psiuni.

Link to comment
Share on other sites

W czwartek bylysmy na konsultacji u ortopedy. Potwierdzil to co wczesniej uslyszalam od chirurga. Rzepki nie maja zwyrodnien i nie sa "luzne". Okresowa kulawizna mojego psa spowodowana jest stanem zapalnym i bolem wywolanym stluczeniem kolana. Co wiecej, wg. lekarza moze sie jeszcze powtarzac przez tydzien lub nawet dwa.

Wspomagajaco pies dostal jeszcze Canivition.

Lekarz potwierdzil, ze w takim stanie jaki obecnie ma moj pies nie usztywnia sie lapy. Natomiast wymagana jest ostroznosc, psu nie wolno skakac, podskakiwac, stac na tylnych lapach i za szybko biegac ... Tylko jak upilnowac psa, aby tego wszystkiego nie robil :-?

Aha, nie chce zapeszac ale dzisiaj jest juz trzeci dzien w ktorym Majka nie kuleje :-) Wszystko wskazuje na to, ze wracamy do zdrowia :D

BTW, odpytalam lekarza na okolicznosc operacji edoskopowej. Z uwagi na wielkosc aparatury, dostepna jest dla psow powyzej 20kg a nie takich malych jak moj.

Sigma,

Ciesze sie, ze z Twoim psem jest coraz lepiej :-) Ah te nasze psie klopotki :-)

pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Witam
jestem tu nowa.Mam podobny problem z moim maleńkim 8-miesięcznym yorkiem Tofisiem.piesek od miesiaca kuleje.zaczął kulec po szczepieniu na wscieklizne.tak sie biedny szarpał ze myslałam ze to po tym szczepieniu nadwyrezył sobie tylna lewa łape.ale po wizycie u weta -kilkakrotnej stwierdzono ze ma stłuczone kolano a za chwile powiedziała ze to rzepka.nie wiem czy to to samo.dostał zastrzyk i tabletki do domku na 3 dni i kontrol i tak w kółko.tez kazała ograniczyc ruch-jest to trudne bo to zywe srebro.nie wiem juz jak mu pomóc.bardzo uwaza na ta łape unosi ja w powietrzu.czasami na spacerku mam wrażenie jakby stawiła łape ale po powrocie do domu znów nosi ja podkurczona.jak długo trwa taka kulawizna.gdzie kupuje sie Rimadyl?czy tylko u weta?bo nie wiem czy ona mu to przepisze.i co to za płyn o ktorym piszecie?pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...