• Announcements

  • Admin

   Regulamin Forum   12/31/16

   Dogomania na Facebooku
   https://www.facebook.com/groups/DogomaniaPL/    
Sign in to follow this  
Followers 0
brazowa1

Pilne. Kto odpowiada-wolontariusz czy schronisko?

3 posts in this topic

Jeżeli w czasie spaceru z wolontariuszem pies  schroniskowy pogryzł innego psa ,który był na spacerze z właścicielem,to kto ponosi koszta odszkodowania i leczenia pogryzionego czworonoga? z tego,co się zorientowałam,to osoba,która aktualnie "posługuje się" psem czyli wolontariusz,ale może ktoś obyty w prawem podpowie w tej sprawie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

brazowa1, art. 431 par. 1 KC wyraźnie wskazuje:

 

 

 

Art. 431 § 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.

 

Zgodnie z wykładnią tego przepisu odpowiedzialność ponosi osoba, która w momencie zdarzenia miała psa pod nadzorem - także bezsprzecznie wolontariusz, nie musi to być "właściciel" psa, czyli w tym wypadku schronisko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że to jednak kwestia sporna, która może zostać rozstrzygnięta tylko na drodze postępowania cywilnego. Po pierwsze schronisko powinno zapewnić opiekunowi odpowiednie akcesoria do opieki nad psem, po za smyczą powinien być to kaganiec. Jeżeli opiekun go nie dostał, jest argument przemawiający za winą schroniska.

 

Inna kwestia to ubezpieczenie, schronisko może być ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej w takim wypadku można byłoby skorzystać z tego ubezpieczenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0