• Announcements

  • Admin

   Regulamin Forum   12/31/16

   Dogomania na Facebooku
   https://www.facebook.com/groups/DogomaniaPL/    

Sowa

Members
 • Content count

  929
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About Sowa

 • Rank
  Advanced Member

Recent Profile Visitors

936 profile views
 1. Psia matka, podobnie jak wiele zwierzęcych matek drapieżników, nie ma możliwości innego zachowania wobec umierającego czy ciężko chorego noworodka. Pachnie dla niej obco, inaczej od pozostałych, jest chłodniejsze - jest intruzem, nie dzieckiem, ale wynieść z gniazda go nie może, bo instynkt zabrania jej i opuszczania szczeniąt, i zdradzania miejsca legowiska. Czasem takie nerwowe noszenie jest tylko oznaką ogromnego stresu - jeśli suka uspokoiła się, to może już wszystko będzie dobrze. Pamiętam, jak znajoma suka sznaucera olbrzyma odrzucała jedno szczenię zaraz po urodzeniu; odebrano jej tego szczeniaka, gdy chciała go zagryźć. Okazało się, że szczeniak miał rozszczep podniebienia i nawet natychmiastowa operacja nic nie pomogła. Napisz, jak będzie za kilka dni. Swoją drogą - na youtube jest możliwość obserwacji gniazda sokołów. Mają cztery pisklaki - to, które wykluło się ostatnie, jest najsłabsze. Na razie jest karmione - ale jeśli nie dźwignie się bardziej, a zabraknie jedzenia dla wszystkich, to może się zdarzyć, że matka zabije to najsłabsze i nakarmi nim pozostałe. Może się to wydawać okrutne, ale czy aby my nie bywamy okrutniejsi?
 2. Być może to szczenię, które traktuje inaczej, też jest chore czy ma wadę wrodzoną - niech wet. obejrzy go uważnie.
 3. Pies wywraca się na plecy w dwóch sytuacjach - kiedy chce okazać zaufanie, cieszy się pieszczotą, albo kiedy bardzo się boi i okazuje poddanie w taki sposób. Różnica w napięciu mięśni i wyrazie pyska i oczu. Sikanie na widok człowieka jest oznaką uległości, to sygnał - jestem wobec Ciebie szczeniakiem, nie zabijaj mnie. Karmić możesz mięsem surowym plus dodatki, gotowanym mięsem plus dodatki (dodatki to np gotowany ryż, chleb bez konserwantów, biały ser, roztarta marchew, jabłko) albo sucha karmą - ja wolę karmienie naturalne. Wykąp jak najszybciej, o ile pies pozwoli na to - są szampony dla psów, zamiast szamponu może być rozbełtane surowe żółtko. Tylko nie wypuszczaj od razu po kąpieli do ogrodu - woda do kąpieli letnia. Twój pies jak każdy potrzebuje zajęcia - czyli powinien robić coś razem z Tobą, nagradzana nauka odpowiednich zachowań to jest właśnie to. Potrzebuje oprócz tego ruchu - na razie na smyczy. A Ty potrzebujesz dobrego poradnika o szkoleniu psa i o tym, jak pies widzi świat, co oznaczają jego zachowania. Nie sposób przepisać tu poradnik. Gdzie mieszkasz, może w okolicy jest dobry trener, który pomoże Ci w pierwszych chwilach.
 4. Poszukaj najpierw książek/poradników opisujących w jaki sposób można porozumieć się ze zwierzęciem, jakie są wrodzone zachowania psów, co pies rozumie z naszego zachowania, a czego nie może zrozumieć.
 5. Pies nie potrafi być wredny ani robić na złość - wystarczy aby właściciel umiał przekazać psu informację, jakiego zachowania oczekuje. Problem jest tylko wtedy, gdy oczekuje się pieska rodem z filmów rysunkowych Disneya, pieska, co to od urodzenia - a właściwie od narysowania - każde słowo człowieka sam z siebie rozumie.
 6. Tylko wet i dokładne badania dadzą Ci odpowiedź - bezwiedne oddawanie moczu może sygnalizować wiele różnych schorzeń.
 7. Przeciąganie się z psem - jak najbardziej tak, ale pod absolutnie koniecznym warunkiem, że nauczyliśmy spokojnego oddawania, bez wchodzenia w walkę z psem. Przeciąganie powinno być nagrodą za oddanie - a szczeniak, który wspólne polowanie na zabawkę-zdobycz proponuje ludziom, łatwo zostanie perfekcyjnie wyszkolonym psem. Znowu - pod warunkiem, że przeciąganie będzie motywacją do współpracy i nagrodą za wcześniejsze oddanie zabawki.
 8. Gdzie mieszkasz? W Warszawie, Krakowie i Katowicach/Bytomiu znam trenerów, którzy rozwiążą ten problem.
 9. Uppps. Z całym szacunkiem dla każdego właściciela psa - każdy pies uzależnia się przede wszystkim od sytuacji, nie od brzmienia słowa. Pies reagujący natychmiast na hasło "siad" wypowiedziane w chwili, gdy właściciel stoi przed psem, ma pełne prawo nie zareagować lub zareagować w inny sposób gdy właściciel wypowie to hasło klęcząc na czworakach tyłem do warującego psa. Uniezależnienie psa od sytuacji jest marzeniem każdego trenera - w 100 procentach to chyba niemożliwe. Jeśli suka nie reaguje na psy na boisku szkoleniowym, to znaczy, że szkolenie w obecności najpierw zaprzyjaźnionych, a potem coraz bliższych obcych psów trzeba prowadzić poza tym boiskiem - na ulicy i na terenach spacerowych. I zrezygnować z wyłącznie pozytywnych metod, co przecież nie oznacza znęcania się nad psem. Słowo "nie". o ile pies rozumie, że to znaczy "zrezygnuj z tego co robisz i zachowaj się inaczej, tak jak tego wymagam, to będzie nagroda teraz lub kiedyś" też jest "niepozytywną" korektą. Jeśli suka dobrze reaguje w obecności trenera - zapłać trenerowi za lekcje na ulicy i na terenach spacerowych. Jeśli trener nie będzie umiał na ulicy nauczyć psa wymaganych zachowań - zmień trenera.
 10. Jeśli suka wyrywa się widząc innego psa na horyzoncie - to znaczy, że NIE ZNA podstawowych komend takich jak siad i noga. Przybij piątkę i daj łapę - to nie są podstawowe komendy, nie służą praktycznie niczemu. Pies, który reaguje na wyuczone hasła tylko w określonych sytuacjach (dom, brak rozproszeń), a nie reaguje w obecności innego psa - nie ma dostatecznie tych haseł wpojonych. Proponuję szkolenie podstawowego posłuszeństwa w grupie psów - na boisku, na ulicy, na terenach spacerowych. Bez pobudzania elementami obrony. Bez zakładania stosowania wyłącznie pozytywnych metod. Zamiast pozwalania na zbliżanie się do innego psa - wymagaj, aby właśnie wtedy pracowała z Tobą. Niech chodzi, biega, stoi, waruje właśnie wtedy, kiedy obok przechodzi inny pies. Wprowadź pojecie nagrody odsuniętej w czasie i miejscu - czyli jeden smakol po 15 minutach chodzenia, siadania i warowania blisko innego psa - smakol podany tylko wtedy, gdy po ćwiczeniach odejdziecie od tego psa na odległość co najmniej 10 metrów.
 11. http://niezalezna.pl/96967-surowe-kary-za-okrucienstwo-wobec-zwierzat Nareszcie!
 12. Reklama jest dźwignią handlu - gdyby tak było, to każdy bezpański wyjadający resztki ze śmietnika pies byłby uosobieniem pewności siebie, a nie jest. Wilki polują w grupie - siła grupy i siła lidera jest źródłem pewności siebie.
 13. Zamiast stać, idźcie razem na spacer - psy zachowują się normalnie. Suka symbolicznie straszy szczeniaka, on się tym zupełnie nie przejmuje - normalka. Tyle że jak dorosną i suka będzie miała cieczkę, to raczej nie zostawiajcie ich razem.
 14. Mata węchowa to moim zdaniem chory pomysł. Pies uczy się dożywiać na własną łapę - jak później na spacerze będzie zjadać odpadki - to pretensje można miec tylko do siebie. Właściwie jeśli zamiast uczyć chodzenia obok człowieka można założyć halti, zamiast uczyć aportu dać boomerball, a zamiast nagradzanej przez człowieka pracy węchowej wsadzać jedzenie w maty - to nie lepszy od razu japoński piesek na baterie? Można wyłączyć w każdej chwili.
 15. Jakiś program interwencyjny TV, w rodzaju Sprawa dla reportera - to mogłoby przynajmniej przyczynić się do potępienia we własnym środowisku, a to dla wielu bolesna kara. Zamieszczone tu zdjęcia psa są wystarczająco szokujące, myślę, aby mediom było warto zająć się tą sprawą.