Jump to content
Dogomania

Sowa

Members
 • Content count

  1632
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

About Sowa

 • Rank
  Advanced Member

Recent Profile Visitors

3331 profile views
 1. Przydałaby się wizyta dobrego fachowca w domu u Vanilki. Obejrzałam fotki - fotka Vanilki przykrytej kocykiem na swoim legowisku sugeruje nadopiekuńczość właścicieli. Konieczne są informacje, gdzie sunia ma legowisko, od kiedy problem wystąpił co robili domownicy, gdy Vanilka okazywała niepokój po wyjściu pani domu, bo jeśli pocieszali suczkę, to wzmacniali lęk, co Vanilka ma do roboty na co dzień, czy nie jest "przepieszczonym" zwierzątkiem - wzmacnianie lęków u psa jest niestety częste, właśnie przez nadopiekuńczość. Pierwsza kwestia - czy pies jest zdrowy (robaczyca czasem powoduje niepokój i zachowania niszczycielskie). Drugie - czego i jak został nauczony, czy domownicy nie popełniają błędów w komunikacji z psem. Zamieszczam opis przyzwyczajania psa do samotności - przypadek dwuletniej suki owczarka niemieckiego, wyjącej bezustannie przy zostawaniu w domu i wyjącej przy każdym brzęknięciu fortepianu. Rehabilitacja polegała na nagradzaniu spokoju podczas nieobecności wszystkich domowników. "Rehabilitacja zaczęła się od długiego spaceru i powrotu po kilku godzinach do domu. Pierwsze, co zrobił pies, to padł spać. (...) Potem zaczęły się ćwiczenia. Z parówką w ręce i psem przy nodze trenerka podchodziła do drzwi, chwaląc i nagradzając spokój, przy następnym podejściu kładła rękę na klamce, nagradzając spokój, naciskała klamkę, nagradzając wiecie co, wkładała klucz w zamek od środka, nagradzając, przekręcała klucz... Całą procedurę powtarzała przy drzwiach otwartych, schodząc o stopień, dwa, aż do drzwi klatki schodowej, przy drzwiach przymkniętych, zamkniętych. Z psem przy nodze wchodziła do pokoju z fortepianem, nagradzała spokój, dotykała fortepianu, nagradzała wiecie co, otwierała nuty, nagradzała, otwierała fortepian, nagradzała, dotykała klawiszy, nagradzała, muskała klawisz by tylko cichutko zadźwięczał, nagradzała...Po trzech dniach pies pozostał przez dwie godziny sam w absolutnym spokoju. Wytrzymywał piętnaście minut brzdąkania" (opis z poradnika Mrzewińskiej Jak rozmawiać z psem - poradnik dostępny w cenie ok, 10 złotych, może przydałby się właścicielom, polecam także lekturę książki Grzegorza Firlita "Strachopies" oraz Dodmana "Pies, ktory kochał zbyt mocno" - tam tez wiele o odczulaniu różnych psich strachów)
 2. Sowa

  Pies ze schroniska załatwia się w domu

  Izabelina, dla psa odchody są informacją zapachową; pies nie może zrozumieć karcenia za fakt, że jego "informacja zapachowa" pozostała w domu kilka godzin wcześniej. Najpierw trzeba dokładnie nauczyć, gdzie ta informacja zapachowa może być pozostawiona i za to nagradzać ,natychmiast w czasie pozostawiania. Inaczej pies nauczy się, że przy Tobie nie wolno się załatwiać i będzie się obawiał załatwiania się na smyczy, blisko Ciebie. Na pewno wiesz, że znaczenia słów "siad" czy "waruj" czy "wróć" można uczyć albo przymusem, albo naprowadzaniem, albo kształtowaniem, albo nagradzaniem spontanicznego zachowania. Jeśli pies, który nie był nauczony w żaden sposób znaczenia słowa "waruj", zawaruje sam z siebie godzinę wcześniej, a potem będzie pięć minut siedział, bo tak mu wygodnie, to nawet po pięciu minutach nie możesz wymagać wykonania jeszcze nie skojarzonego hasła "waruj" ani karcić za siedzenie. ani okazywać w żaden sposób niezadowolenia, bo pies straci zaufanie do Ciebie - w każdej sytuacji.
 3. Sowa

  Jaki psiak do bloku?

  Ile czasu możesz poświęcić codziennie dla psa? Codziennie, nie w weekend, bo jeśli pies miałby sam siedzieć w domu przez 9-10 godzin, to niezależnie od rasy szukaj psa starszego, nauczonego wszystkiego przez poprzednich właścicieli. To nie wielkość mieszkania, ale czas samotności i czas, jaki właściciel przeznacza dla zwierzaka, jest wyznacznikiem dobrostanu zwierzęcia.
 4. Sowa

  Pies ze schroniska załatwia się w domu

  Pies do tej pory załatwiał się w klatce i nie umie zachowywać się inaczej. . Musi być uczony czystości tak jak szczeniak - czyli trzeba przeznaczyć na to własny czas i cierpliwość. Gdyby do Ciebie ktoś mówił podniesionym głosem, że nie wolno, ale mówiłby w języku japońskim, prawdopodobnie zrozumiałabyś, że ten człowiek o coś jest zły - ale nie wiedziałabyś, o co chodzi. Pies tym bardziej nie rozumie ludzkiego języka i nie rozumie ŻADNYCH "nie wolno" wypowiadanych przez właściciela po jakimś czasie od zakazanego czynu. Nakaz siedzenia w jednym miejscu i Twoje "nie wolno" pies skojarzy tylko z Twoim powrotem do domu. Szkoda, że nie wiedziałaś także, że psy małych ras wymagają dłuższej nauki czystości - szybsza przemiana materii u małych psów powoduje konieczność częstszego oddawania moczu i częstszego wypróżniania się. Zacznij uczyć psa dokładnie tak, jak uczy się szczeniaka - wyprowadzając po każdym jedzeniu, po każdej zabawie, jak najczęściej - i nagradzając załatwianie się poza domem. Czyli tydzień urlopu Twojego, drugi tydzień urlopu Twojego chłopaka połączony z bezustanną obserwacją psa, aby uprzedzić załatwianie się w domu. I postaraj się o jakiś sensowny poradnik dotyczący wychowania zwierząt, najlepiej taki, który zaczyna się od informacji, że pies nie rozumie ludzkich słów; kojarzy je tylko z sytuacja lub czynnością dziejącą się w tym samym czasie, gdy jakieś słowo słyszy. I to nie od razu.
 5. To jest ogromny krok. To wstep do zabawy w polowanie razem z czlowiekiem.
 6. To byloby rzeczywiscie najlepiej dla wszystkich - mam nadzieje, ze wyjdzie na badaniu. Trzeba sie spieszyc tez dlatego, ze jest regula, niemal bez wyjatkow, ze suka odebrana ze zlych warunkow, gdy tylko poczuje sie bezpieczniej, dostaje cieczki - to naturalna reakcja organizmu.
 7. To moze ja od swojej strony - suka uczy sie obserwujac rowniez relacje psow p. Joli z ludzmi. Wszystko wezmie w leb na trzy tygodnie co najmniej, jesli dostanie cieczki. Bedzie musiala byc znowu calkowicie izolowana od stada. Stres sterylki nie bedzie wiekszy niz stres doprowadzenia na szczepienia - suka po narkozie obudzi sie z ulga w juz znajomym miejscu. Nie wiem, jaka metoda bedzie sterylizowana - moja suka, wieksza od Abi, byla sterylizowana jednym bocznym cieciem na trzy szwy i opieka nad nia po sterylce polegala tylko na tym, aby nie biegala tak szybko jak zwykle. Czas przedrujowy jest stresowy dla suki, pobudza i to bardzo, czas porujowy grozi urojona ciaza, a wtedy nasila sie chec pilnowania i nieufnosc do otoczenia. Czyli znowu czas stracony dla szkolenia. Nie bez powodu wiekszosc suk pracujacych jako ratownicze, ktore znam, byly sterylizowane po osiagnieciu pelnej dojrzalosci - bo to zapobiegalo emocjom przy hustawce hormonalnej i ulatwialo spokojne szkolenie i prace. Suke po sterylce mozna wyprowadzac na smyczy w towarzystwie innych psow, pozwalac na spokojne kontakty; suki w cieczce nie. Nie boje sie, ze sterylka utrudni socjalizacje suki. Cieczka utrudno na pewno.
 8. Sowa

  bardzo głośny Westie pomocy

  Najgorszy problem z westikami to ten, ze wygladaja jak zabaweczki, a pod tym czarujaco niewinnym wygladem siedzi zadziorny twardy terier. No i nie szkoli sie psa - bo taki sliczny, a potem pies pokazuje co potrafi. Po pierwsze - zacznij intensywne szkolenie podstawowego posluszenstwa. Gdyby w takiej sytuacji moj pies osmielil sie na mnie warknac, gdy go dotykam, to natychmiast przypomnialabym kto jest szefem w moim domu. Bez bicia i krzyku. A potem przyzwyczajalabym do ignorowania halasu. Najpierw wprowadz psa w rytm pracy - na smyczy w mieszkaniu siad, waruj, do mnie, noga, trzymaj - to po podaniu zabawki - plus okazjonalna nagroda. Potem to samo przy otwartych drzwiach. Potem to samo gdy ktos z rodziny chodzi po klatce schodowej - ale zanim ktos zacznie chodzic, pies ma pracowac z Toba, ma byc na Tobie skoncentrowany. Jesli zauwazysz, ze zamiast wykonywac siad czy waruj psu zbiera sie na szczekanie, skorygujesz tylko slownie , tak aby pies korekte skojarzyl z niewykonaniem polecenia, a nie z przymiarka do szczekania. . Uwaga, na klatce schodowej i na balkonie tez powtorki z posluszenstwa. Potem to samo, ale ten ktos juz nie tylko chodzi, ale celowo halasuje na klatce, a Twoj pies moze - wybieraj - albo w tym momencie reagowac na Twoje hasla plus zawsze pochwala, i nieregularna nnagroda, albo uczysz, aby na taki odglos warowal na legowisku. Potem to samo przy zamknietych drzwiach - pies juz nie wie, kto chodzi po klatce. Potem cwiczenia trudniejsze - polecenia wydawane przez Ciebie z klatki schodowej przez otwarte drzwi, gdy pies siedzi sam w domu - wtedy widzi Cie, ma reagowac na odleglosc. Caly czas nagradzanie tylko za cisze i na reagowanie na polecenia. Caly czas zero czulosci czy smakoli za darmo, niech rodzina opancerzy serca. Pies ma zrozumiec znaczenie slow dobrze i zle - dobrze zapowiada nagrode za zachowanie, ktore akceptujesz, chocby najdrobniejsze dobre zachowanie, zle - oznacza bezwzgledny wymog zachowania sie inaczej. Dobrze ma slyszec wiecej niz 50 razy dziennie, zle - w kazdej sytuacji, gdy nie reaguje na polecenia lub probuje szczekac. Pisze bez polskich fontow, bo chwilowo mam dostep tylko do takiej klawiatury. Jakies trzy godziny dziennie urozmaiconych cwiczen z wlascicielem - posluszenstwo plus praca wechowa - powinny spacyfikowac nawet westa. Oczywiscie nie trzy godziny non stop, ale na kazdym spacerze plus kazda wolna chwila dla psa w domu. Legowisko jak najdalej od drzwi wejsciowych - to chyba oczywiste.
 9. Sowa

  Jakich błędów nie popełnić?

  Trzy dni to o wiele za malo, aby nauczyc psa chociazby czystosci i spokojnego pozostawania na 8-9 godzin. Nie chodzi o to, aby caly urlop siedziec razem z psem, ale aby stopniowo uczyc wychodzenia i czekania, zaznajamiac z nowym otoczeniem. Oczywiscie nie mozesz oczekiwac, aby pies od razu zachowywal sie idealnie, musisz nauczyc rozumienia elementarnych hasel - idziemy, zostan, siad, waruj - to na poczatek. Konieczne jest aby nauczyc psa niepodchodzenia do kota - pies tez powinien byc przetestowany na ignorowanie obecnosci kota, chociaz mozliwosc bycia razem zalezy przede wszystkim od kota. Nie napisalas, czy wiesz, jak nauczyc psa rozumienia ludzkich slow , hasel oznaczajacych dla psa jakiekolwiek zachowanie czy czynnosc. Na pewno od pierwszego dnia nie mozesz obsypywac psa czulosciami, ale musisz uczyc, jakie zachowania nagradzasz - wtedy pies poczuje sie bezpieczniej w nowym otoczeniu. Nie mam jeszcze przez kilka dni dostepu do klawiatury z polskimi fontami, ale chyba i bez tego dasz rade przeczytac.
 10. Sowa

  Agresja w emocjach

  Agnieszka Boczula lub ktos z jej polecenia.
 11. Sowa

  Agresja w emocjach

  Potrzebny jest bardzo dobry trener - niekoniecznie ten sam co poprzednio.
 12. Sowa

  Problem z rowerzystami

  A to zalezy od tego, jak bardzo nawyk poscigu jest utrwalony i jak skutecznie bedziesz z psem pracowac. Nie ma cudownych guzikow - tylko niektorzy tzw. behawiorysci wierza, ze psa da sie nakrecic i przekrecic jak zegarek.
 13. Sowa

  Problem z rowerzystami

  Wszedzie tam, gdzie moze jechac rower, ten pies musi byc bezwzglednie na smyczy, a przewodnik musi miec oczy dookola glowy. Chyba rowerzysta przezyl gorszy stres, nie sadzisz? Jesli nie wniosl sprawy o poddanie psa obserwacji i nie domagal sie odszkodowania, to byl bardzo tolerancyjny. Pies musi byc poddany szkoleniu, stopniowo zmniejszajacemu reakcje na rower. Czyli wymagasz dlugiego nie nagradzanego warowania przy stojacym rowerze. Potem wprowadzasz psa w rytm pracy na smyczy - siad, waruj, do mnie itp, a ktos bardzo bliski prowadzi rower obok, nagradzasz kontakt ze soba i reakcje na komendy. Korygujesz slownie najmniejsze nawet spojrzenie w strone roweru. Potem ten ktos powoli jedzie na rowerze obok, potem coraz szybciej, potem idziesz z psem na smyczy , a ktos znajomy mija Was z uprzedzeniem, potem bez uprzedzenia, raz z przodu, raz z tylu, Ty caly czas pracujesz z psem wymagajac reakcji na jakiekolwiek polecenia. Potem to samo z kims obcym - wszystko od pierwszego cwiczenia jeszcze raz. Na koniec ktos jedzie rowerem z krzykiem, machaniem rekami, raptownym hamowaniem, a pies ma reagowac na siad, noga, idziemy - bez ruszenia sie w strone roweru. Nie mam dostepu do klawiatury z polskimi fontami, ale chyba i tak przeczytasz.
 14. To i tak jest rewelacyjnie szybka zmiana zachowania na plus.
 15. Dlatego byloby lepiej, gdyby Abi obudzila sie z narkozy ubrana w obroze czy szelki dopiero w nowym miejscu, ale zdaje sie to niemozliwe. Przepraszam, pisze bez polskich fontow. ale jestem dosc daleko i mam dostep tylko do takiej klawiatury.
×