• Announcements

  • Admin

   Regulamin Forum   12/31/16

   Dogomania na Facebooku
   https://www.facebook.com/groups/DogomaniaPL/    

Sowa

Members
 • Content count

  964
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About Sowa

 • Rank
  Advanced Member

Recent Profile Visitors

1089 profile views
 1. Na Śląsku jest Marek Fryc. Ale tak jak pisze Zarka - najpierw wizyta u weta. Rage syndrom - tzw. syndrom szaleństwa to dziedziczne schorzenie neurologiczne, objawiające się nagłymi niekontrolowanymi atakami, po których pies zdaje się nie pamiętać sytuacji sprzed chwili, tak jakby na moment stracił świadomość tego co się dzieje.
 2. Przydałoby się szkolenie w grupie psów lub wspólne szkoleniowe spacery z kimś, kto ma dobrze ułożonego psa - tak, aby była możliwość i pracy i zabawy. No i sama spróbuj jak najwięcej zajmować zwierzaka wspólną zabawą - na każdym, absolutnie każdym spacerze, nawet na krótkich wyjściach dla fizjologii..
 3. Porozmawiaj z wetem - zdaniem mojej i nie tylko mojej wetki sterylizację najlepiej przeprowadzić pomiędzy cieczkami.
 4. A ja nie czekam na zmęczenie psa i nie stosuję klikera dla nauczenia tak prostych czynności. Uczę celu - pies na początek po jednym kroku, gdy ja się zatrzymuję, jest naprowadzony w siad przy nodze. Gdy zrozumie, że "noga" w przetłumaczeniu na czynności znaczy "usiądź jak najbliżej, kiedy się zatrzymam" - sam będzie trzymał się przy nodze jak najbliżej, aby móc usiąść, gdy ja staję. Pochwala (stosowana zawsze) jest przepustką do nieregularnego, coraz rzadszego smakołyka, a najlepszą nagrodą - swobodne (lub na długiej lince, jeśli pies jest jeszcze nieodwoływalny) bieganie i wspólna zabawa. W ten sposób niejako "odwracam psa ogonem" - nie ma "wybiegam się, a potem zmęczony pójdę przy nodze" ale jest "jestem naładowany energią, więc ślicznie chodzę, bo to jedyny sposób, aby za chwilę był luuuuzik".
 5. Odczekaj 2-3 miesiące po cieczce.
 6. I właśnie dlatego szkolenie potrzebne jest psu - pies ma tyle i tylko tyle bezpiecznej wolności w ludzkim środowisku, na ile właściciel kontroluje jego zachowanie. Psu można pozwolić na swobodę i puścić luzem, jeśli jest odwoływalny, życzliwie lub obojętnie zachowuje się wobec obcych ludzi, ignoruje samochody, rowerzystów, koty sąsiadów, nie atakuje innych psów na psich wybiegach ani nie wpada na jezdnię w pościgu za gołębiem...
 7. Psu tresura nie jest potrzebna - ale szkolenie tak, po to, by w obcym i niepojętym świecie człowieka czuł się bezpieczniej. Pies był i jest zwierzęciem socjalnym i wspólna praca we własnej grupie zwierzęcej lub zastępczej ludzkiej zaspokaja jego potrzeby emocjonalne - jest konieczna dla zachowania dobrostanu. A wspólna praca możliwa jest tylko przy wzajemnym zrozumieniu - dlatego szkolenie potrzebne jest i psom, i ich właścicielom. Gdy widziałam, ze mój pies chciałby wymienić zębate poglądy z innym - zanim zdążyłby wystartować, nakazywałam marsz przy nodze z aportem w pysku i za to chwaliłam. W ten sposób pies uczył się dopuszczalnego zachowania w miejsce niedopuszczalnego.
 8. Psy należy uczyć reagowania na polecenia przewodnika w obecności innych psów - zanim zaczną się gryźć. Gryzące się psy trzeba rozdzielić - nie wyobrażam sobie ignorowania tego, że psy gryzą się. Swoją drogą, ciekawam, czy ignorowałabyś na przykład fakt zjadania odpadków przez własnego psa i czy na skutek ignorowania zaprzestałby dożywiać się na własną łapę. Spotykałam ludzi ignorujących fakt, że ich pies wycierał sobie łapy w cudze ubranie naskakując radośnie lub nieco mniej radośnie oszczekiwał rowerzystę - i tacy ludzie moim zdaniem nie powinni mieć innych piesków niż pluszowe. Pies musi rozumieć, że słowo "nie" czy jakiekolwiek inne nie oznacza "oj, brzydki piesek, brzydki" tylko "przerwij natychmiast to zachowanie i zachowaj się zgodnie z moimi wskazówkami - albo ja przerwę to, co robisz w tej chwili".
 9. Nikt nie proponuje, aby pies bezustannie chodził przy nodze, ale jest to umiejętność niezbędna zwierzęciu żyjącemu wśród ludzi. Nie zgadzam się z tym, że należy ignorować zachowania, których nie akceptujemy. Należy albo uprzedzić psa - i zanim zacznie zachowywać się w sposób nieakceptowalny wskazać mu prawidłowe zachowanie i za to nagrodzić, albo zachowanie nieakceptowalne wstrzymać/przerwać, wskazać zachowanie prawidłowe, wyegzekwować i nagrodzić. Ignorowanie niczego nie uczy i niczemu nie zapobiega.
 10. Maarcza, owczarek niemiecki to pies, który dla równowagi psychicznej musi współpracować z właścicielem. Nauka chodzenia przy nodze nie wystarczy - pies, niezależnie od solidnej dawki ruchu/biegania musi mieć zajęcie wyczerpujące psychicznie. Napisz gdzie mieszkasz, może ktoś zna dobrą psią szkółkę w Twojej okolicy.
 11. Spróbuj w najbliższy weekend nieustannie obserwować psa, nawet używając smyczy jako "pępowiny" (czyli psiak cały czas połączony smyczą z właścicielem). - tak aby zdążyć wyprowadzić, zanim nasiusia. Jeśli się uda - to już wiadomo, że to kwestia czasu, że trzeba szukać kogoś, kto wyprowadziłby psa podczas Waszej nieobecności lub przeznaczyć z urlopu więcej dni na kontrolowanie psiaka albo na jakiś czas jeszcze przywrócić maty.. Jeśli karmisz psa suchą karmą, spróbuj przejść na żywienie naturalne - po suchej karmie psy więcej piją no i więcej siusiają też.
 12. Szczeniak powinien wychowywać się albo w psiej, albo w ludzkiej rodzinie. Członka rodziny nie zamyka się w izolowanej od świata klatce. Nie zostawia się też samego na wiele samotnych godzin w mieszkaniu - to dotyczy tak samo małego dziecka jak i szczenięcia.
 13. Psy ras miniaturowych mają szybszy metabolizm i dlatego nauka czystości trwa dłużej. Po prostu miniaturka musi częściej oddawać mocz i wymaga częstszego wyprowadzania.To, że roczny pomeranian wytrzyma w nocy 7 godzin, nie znaczy, że jest w stanie wytrzymać osiem godzin w ciągu dnia, kiedy i częściej je i pije i jest w jakikolwiek sposób aktywny. Szkoda, że nie wszyscy hodowcy uprzedzają o tym.
 14. Szczekanie czy warczenie u szczeniaka może oznaczać radosne lub nadmierne pobudzenie, może oznaczać niepokój, niezrozumienie o co człowiekowi chodzi, może być wymuszaniem czegokolwiek - nie jest tak, ze szczekanie czy warczenie jest zawsze jednoznaczne. Napisz, gdzie mieszkasz, moim zdaniem jedna godzina praktycznej demonstracji jak bawić się ze szczeniakiem i jak go uczyć w zabawie przyda się Wam bardzo. Być może macie blisko dobrego trenera. Ciasteczko ma być nieregularnie - pochwała zapowiadająca ciasteczko zawsze.
 15. Nie głaszcz, chłodno i spokojnie wymagaj czegokolwiek, chociażby siad 50 razy dziennie, chwal bezdotykowo i poszukaj trenera w Twojej okolicy - niektórzy szkoleniowcy nieodpłatnie udzielą pierwszych wskazówek, jak opanować azylowe trudniejsze zwierzątko. .