Jump to content
Dogomania

Depo medrol, blokada, wiązadło


figa77

Recommended Posts

Witam.
Moja prawie ośmioletnia suczka nadwyrężyła, naderwała lub zerwała wiązadło w tylnej nodze.
Miała kilka lat temu taki problem z nadwyrężeniem, ale wtedy lekarz zalecił rimadyl i oszczędzanie i po jakimś czasie było dobrze.
Od niedawna zdarzało się tak że po wzmożonym wysiłku, albo długim leżeniu kulała, ale jak ją oszczędzaliśmy i nie pozwalaliśmy za dużo szaleć to było dobrze.
Niestety dwa dni temu w parku biegała i nagle pisk i wróciła na trzech łapkach :( Poszliśmy do weterynarza, który stwierdził nieznaczny luz w stawie kolanowy. Podał blokadę (depo medrol) i kazał obserwować przez tydzień. Jeśli sięe poprawi to ok, a jeśli nie to dał namiar na ortopedę i kazał się do niego zgłosić.

Czy ktoś znający temat może mi dokładnie wyjaśnić jakie zadanie ma blokada? Czy ona może "naprawić" uraz, co pies czuje po jej podaniu? Czy sprawia, że pies nie może tej nogi używać czy jest tylko przeciwbólowa czy też ma za zadanie w jakiś sposób leczyć? Proszę o odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

w necie znajdziesz odpowieć,depo jest długodziałającym p/zapalnym. ,np.cytuję"Blokady

Od dawna mają szerokie zastosowanie w walce z bólem. Polegają na wstrzyknięciu w określone miejsce leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych lub środków chemicznych, takich jak alkohol, fenol, glicerol. Każda blokada służy do częściowego, czasowego lub stałego wyłączenia przewodnictwa nerwowego bólu. Można je stosować w różnych miejscach i na różnych szczeblach układu nerwowego. Np. nerwy można zablokować na stosunkowo dużym obszarze, wstrzykując dożylnie środek znieczulający. Można także zastosować blokady dostawowe, np. do stawu barku, gdzie znieczula się wszystkie znajdujące się w nim nerwy. Można również zrobić blokadę zewnątrzoponową, wchodząc do kanału rdzenia kręgowego. Wskazania: blokady stosuje się w leczeniu bólów różnego pochodzenia, m.in. pourazowych, reumatycznych, nowotworowych. "

Link to comment
Share on other sites

Dzięki.
Ja to rozumiem tak, że blokada wyłącza ból i pozwala zwierzakowi mniej cierpieć, tak?
Tylko czy nie lepiej od razu skierować do ortopedy..? Bo jeśli to naderwanie czy zerwanie to blokada nic nie da (poza odsunięciem w czasie).
To jaki sens ją w ogóle podawać?

Link to comment
Share on other sites

u ludzi przewżnie podają lekip/zapalne łącznie z p/bólowymi.masz natychmiastowy efekt.ale jeśli jest to zerwanie to raczej potrzeba juz chirurga-ortopedy.i to jak najszybciej-"narząd nieużywany zanika-mam na myśli mięśnie)pomijam to,że inj.dostawowa boli bardzo,tzn ukłucie/wkłucie

Link to comment
Share on other sites

A więc umowiłam się z sunią na konsultację ortopedyczną bo dziś mija 5 dzień od urazu i podania blokady i poprawa jest minimalna :( Piesek chodzi głownie na 3 łapkach, no chyba że dziemy bardzo powoli to porusza się na czterech, ale kuleje ;(
Niestety ortopeda wyznaczył nam wizytę dopiero za tydzień...
Mam pytanie: czy mogę ulżyć suni w jakiś sposób przez ten czas który nam pozostał do wizyty jeszcze..?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...