Jump to content
Dogomania

Rodowodowy = Rasowy ????


Heximus

Recommended Posts

Witam jestem nowa na forum w kturymś temacie gdzie chlopak pyta czy jego malamut to na pewno malamut jedna z osob napisala jak nie ma rodowodu to nie jest rasowy, prosze mi to wytlumaczyc bo domniemam ze jak niemiec ma dziecko z polką to nie człowiek ???? bardzo czesto spotykam sie z takim stwierdzeniem. Nawet rozmawialam z zaprzyjaznionym weterynarzem na ten temat. Tłumaczył mi ze rodowod jest potrzebny do wystaw do udziałów w konkursach. Jest to jakby bilet dopuszczajacy psa do rywalizacji z innymi. Moja suczka miala rodowodowego ojca wystawowego matka tez byla po rodowodowych rodzicach ale sama nie posiadala rodowodu z tego wzgledu ze byla prezentem dla chorego dziecka i nie wyrabiano jej rodowodu wiec jesli moja suka jest po rasowej matce i po psie wystawowym to nie jest rasowa??? Sama nie chcę zeby miala male bo nie mamy warunkow na rozmnozenie ale w moim miescie i w okolicach przyznam ze pani z stowarzyszenia dzieci niepelnosprawnych pytala czy bede miala male bo rodzice takich chorych dzieci sa zainteresowane a na rodowodowe ich nie stac a malamuty sa bardzo cierpliwe i potrafia wspolpracowac dla czego wiec jak ktos wie ze osoba xy nie ma psa z rodowodem od razu robia jej przykrosc wlasnie mowiac ze to nic nie warty pies ????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Stary wątek, ale bardzo podstawowe sprawy, więc spróbujmy po kolei...

Nie wiem, co ma dziecko nie-człowiek po Polaku i Niemce do rasowości psów. Strasznie dramatyczny i zawiły przykład, żeby nie powiedzieć bez sensu. Przecież nikt nie pisze, że jak pies nie ma rodowodu, to nie jest psem :razz: Raczej porównaj to sobie do rodów szlacheckich - jak nie masz tego w metryce, to niewiele zmienia fakt, że będziesz ludziom opowiadać, żeś hrabina Czartoryska i do jakiegoś tam z Czartoryskich jesteś z twarzy podobna :razz:

Weterynarz jest od leczenia chorób, a nie hodowli psów rasowych, i bajdy Ci opowiada. Rodowód jest świadectwem pochodzenia psa po danych przodkach oraz jego rasowości. Zaświadcza też, że pies pochodzi z zarejestrowanej hodowli, po rodzicach o cechach typowych dla rasy (żeby szczeniaki miały rodowód, rodzice muszą zdobyć uprawnienia hodowlane poprzez ocenę cech psychofizycznych na wystawach, jak również niekiedy obowiązkowe badania na choroby częste w rasie, np. dysplazję). O sprawy rasowości pytaj zootechników, sędziów kynologicznych, doświadczonych hodowców, bo weterynarze nie są od tego.

Nie, Twoja suczka nie jest rasowa. Jej matka nie przechodziła żadnych kwalifikacji, które wykazałyby, czy jest psem wartym do użycia w hodowli; ponadto krycie było nieudokumentowane, stąd trudno powiedzieć, czy ojcem szczeniąt był ów wystawowy pies - śmiałabym nawet wątpić, bo dopuszczanie reproduktora do niehodowlanej suki i produkcja szczeniaków bez papierów jest złamaniem regulaminu ZKwP i właściciel psa mógłby ponieść tego konsekwencje ze skreśleniem ze związku włącznie. Każdy głupi może sobie teraz ściągnąć z internetu zdjęcie championa i podpisać, że to ojciec szczeniąt które sprzedaje, i bardzo często jest to oszustwo.

Kto powiedział, że pies bez rodowodu nie jest nic warty? Jak pies nie rasowy, to dla Ciebie już nic nie warty? No to trzeba było kupić z rodowodem. Jak widać, nie u każdego ego może przeżyć, że nie ma rasowego psa ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...