Jump to content
Dogomania

Spondyloza vs fizjoterapia


oalela

Recommended Posts

Ponieważ nie przewidziano w dziale ortopedia miejsca na spondylozę, a problem dotyczy {chyba} przede wszystkim starszych psiaków, zakładam temat w dziale geriatria.

Ludzkie dolegliwości z kręgosłupem leczy się za pomocą różnego rodzaju ćwiczeń. Mam w rodzinie babeczkę, która ma kręgosłup w tak złym stanie, że nie kwalifikuje się już na jakąkolwiek operację, a ze względu na żołądek nie bardzo może dziobać leki. Jedyne co stawia ją na nogi to właśnie fizjoterapia.

Konie z problemami kręgosłupowymi też wyciąga się za pomocą odpowiednich ćwiczeń.

Generalnie rozmawiałam jak do tej pory z jednym wetem na ten temat. Niestety nie miał zielonego pojęcia o takiej problematyce.

Zdecydowałam się na zastosowanie jednego ćwiczenia zaczerpniętego z treningu końskiego u swojej spondylostycznej Piesy. Od delikatnego dotknięcia w brzuszek (ma łaskotki hihi) podnosi grzbiet - uaktywniając mięśnie brzucha. Robimy takie 3-4 króciutkie podniesienia dziennie, a czasem zapominamy : ) i nie robimy nic. No i jest sukces - dość szybko przestała chodzić z odgiętym w dół grzbietem i nosi się znów prosto, co niewątpliwie jest fajne.

Strasznie chciałabym poprawić jej umięśnienie zadka, bo poleciała z mięśni i widać, że czasem ma problem ze stabilnością. Końskie doświadczenia wskazywałyby na to, że trzeba włazić pod górkę (ale już broń boże z górki). Prawda, kiedyś zostawiłam ją u matuli na 2 tyg - 2 piętro 4 razy dziennie w górę i - niestety - w dół. Wróciła silniejsza. Mimo wszystko boję się zacząć łazić z nią po schodach. W końcu efekt długoterminowy może być odmienny od oczekiwanego i nie zaryzykuję jej zdrowia, tylko dlatego, że mi się wydaje, że powinno działać.

Może mieliście do czynienia z taką problematyką? Albo znacie wetów, którzy są w stanie udzielić jakichś rzetelnych informacji w tym zakresie? Albo sami macie jakieś doświadczenia w prowadzeniu psów ze spondylozą?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

W innym wątku, także dotyczącym spondylozy znalazłam informację że nie polecane są ultradźwięki , natomiast dobre efekty przynosi krioterapia.

O ćwiczeniach jeszcze nic nie znalazłam ale zaczynam się interesować tematem ponieważ stwierdzono spondylozę u mojego owczarka.
Myślę że może na zagranicznych stronach będzie więcej .. ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Witam serdecznie

 

Spondyloza to schorzenie, które głownie ujawnia się w podeszłym wieku...o ile podeszły wiek ma różny wydźwięk w zależności od rasy.

Nie jest jednak do końca prawdą, że jest to schorzenie dotykające głównie starsze psy. Jest to schorzenie, które może pojawiać się już w 4-5 roku życia i raczej na pierwszym miejscu należy pamiętać o rasach predysponowanych.

  • owczarek niemiecki
  • bokser
  • cocker spaniel
  • doberman
  • dog niemiecki
  • rottweiler
  • sznaucer
  • owczarek belgijski
  • seter
  • jamnik
  • terier rosyjski
  • wyżeł
Spondyloza jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, najwcześniejsze zmiany pojawiające się w przebiegu spondylozy dotyczą krążków międzykręgowych i nie są widoczne na radiogramach. 
Następnym etapem choroby jest rozwój wyrośli kostnych na dobrzusznej powierzchni trzonów kręgowych. Początkowo wyrośla maja niewielkie rozmiary, w miarę rozwoju choroby powiększają się przyjmując kształt tzw. dziobów papuzich.
 
SPONDYLOZA.jpg
 
Z czasem duże odcinki kręgosłupa mogą być połączone ze sobą tworząc tzw. kij bambusowy
Poszczególne odcinki kręgosłupa są rożnie predysponowane do występowania zmian charakterystycznych dla spondylozy.
Najczęściej stwierdzane są w połączeniach ostatnich kręgów piersiowych i początkowych kręgów lędźwiowych lub  w pozostałych kręgach lędźwiowych oraz w połączeniu ostatniego kręgu lędźwiowego z kością krzyżową.
Rzadko pojawiają się zwyrodnienia kręgów szyjnych.
SPONDYLOZA+II.jpg
 
 
 
Początkowo choroba może przebiegać bezobjawowo, wraz z rozwojem zwyrodnienia będą pojawiały się takie objawy jak:
  • ból
  • trudności w podnoszeniu się
  • niechęć do poruszania się
  • kulawizny
  • atrofia mięśni
  • łukowate wygięcie kręgosłupa
  • paraliż
Jak już pisaliśmy spondyloza jest choroba nieuleczalną i musi zostać zdiagnozowana przez lekarza weterynarii przez badanie ortopedyczne i zdjęcie RTG.
Odpowiednio prowadzona kuracja farmakologiczna, suplementacja wraz z zoofizjoterapią mogą spowolnić rozwój choroby i znacząco poprawić komfort życia psa lub kota dotkniętego tym schorzeniem.
 
Zalecane zabiegi fizykoterapeutyczne:
  • HYDROTERAPIA (bieżnia wodna)
  • Laseroterapia
  • Elektroterapia (jonoforeza borowinowa)!!!
  • Ultradźwięki ( fonoforeza borowinowa)!!!
  • Światłolecznictwo
Centrum Rehabilitacji Weterynaryjnej "Motus"
Sosnowiec ul. Warszawska 10/24
tel: 511 013 010
www.rehabilitacja-wet.pl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...