Jump to content
Dogomania

Gdzie badania enzymów?


basiap

Recommended Posts

Witajcie,

problemy zdrowotne mojej psiny, o których pisałam w poprzednich postach, niestety trwają.

Nasz wet kazał zrobić badanie kału. I tu mam problem. Zawiozłam dziś rano do Instytutu Weterynarii i okazało się, że owszem zrobią mi badanie na pasożyty (pierwotniaki itp), ale nie robią badań kału pod kątem enzymów trawiennych i podobno w ogóle nigdzie w Poznaniu mi tego nie zrobią.

Proszę więc Was o pomoc - gdzie mogłabym to badanie zrobić??????? Jestem gotowa zrobić to ileś tam kilometrów, najbliżej by mi było do Wrocławia albo Warszawy. Pomóżcie...

Ania

Link to comment
Share on other sites

Witaj!

Mam podobne problemy z moim psiakiem. Badanie ktore ostatnio wykonywałem dotyczyło trypsyny jest to enzym trawienny trzustki odpowiedzialny za trawienie białek i tłuszczy.

W wawie jest kilka miejsc gdzie mozna takie badanie wykonac mysle ze w Poznaniu tez takie miejsce istnieje, bo samo badanie nie jest szczegolnie skaplikowane (ani drogie 15PLN). Wez ksiazke telefoniczna i dzown gdzies napewno to robia.

Nalezy pamietac aby czas od wyproznienia psa do chwili badania był jak najmniejszy. Najlepiej niech pies zrobi kupe pod laboratorium ;-)

Pozdrawiam i trzymaj sie

Link to comment
Share on other sites

Zadzwoń do normalnego- "ludzkiego" laboratorium, najlepiej prywatnego, bo oni nie robią żadnych problemów.

Ja badania mojego psa robiłam własnie w zwykłym laboratorium, bo u nas takich specjalistycznych weterynaryjnych nie ma...

Powodzenia i zdrowia dla pieska! :)

Link to comment
Share on other sites

Witaj Basiap,

Kiedys tez mialam podobny problem i pytalam sie mojego weta gdzie ewentualnie moglabym owe badania wykonac .

Z tego co pamietam (a bylo to w zeszlym roku )wymienil laboratorium w szpitalu Raszei ul Mickiewicza .

Byc moze rowniez ,ale to juz moja wskazowka w Baktolabie na Ratajach os Orla Bialego .

Najlepiej zadzwon i o wszystko wypytaj .

Pozdrawiam i zycze powodzenia -Ania z psami .

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Wam bardzo, w takim razie podzwonię jeszcze w Poznaniu, bo inaczej będę musiała pojechać do Wrocławia do kliniki Akademii Rolniczej.

Bravasiu, piszesz, że masz podobne problemy ze swoim psem. A mogłbyś powiedzieć coś więcej? Może "wymienimy doświadczenia"?

Link to comment
Share on other sites

Witaj,

Wczoraj byłem u prof. Lechowskiego – zdaniem znajomych i wetów super spec od dietetyki psiej.

Okazało się, że to nie trzustka tylko najprawdopodobniej tarczyca (nadczynność) psiak dostał lek na próbę na trzy dni w sobotę robię badania krwi na wybrane składniki w sobotę, w niedzielę lub poniedziałek będę miał szczegółową diagnozę profa.

Istnieje inna możliwość jakieś wredne stworzonka na początku jelita – trudne do wykrycia.

Co do trzustki (trypsyny) – badanie jest trudne – zależy od czasu, trzeba jak najszybciej dostarczyć kał do laboratorium a tam szybko to badają taki limit czasu do ok. 45 min. do 1 h od kupki do analizy, ja kupę swego psa wiozłem w słoiku taksówką ;-)

Poza tym w jelicie mogą być różne drobnoustroje, które oddziaływujące z trypsyną mogą zmniejszyć jej aktywność.

U mnie było tak – pierwsze badanie 0% aktywności trypsyny – czyli mój psiak nie powinien trawić wcale a tak nie jest, jest szczupły ale nie tragicznie chudy (to było w sobotę).

Po wynikach panika zrobiłem drugie badania w poniedziałek wynik 40% - już lepiej.

U profa. dowiedziałem się, że nie wydolność trzustki musi wiązać się zawsze ale to zawsze z rozwolnieniem – enzym nie działa pies nie trawi czyli ma większe lub mniejsze rozwolnienie.

Badanie trzustki jest jakby nakierunkowaniem, samo w sobie nie jest miarodajne (zdanie profa.).

A co z Twoimi badaniami, jeżeli jedziesz z psiakiem to polecam kupkę pod laboratorium w słoik i pod mikroskop.

Pozdrawiam i powodzonka!!

Link to comment
Share on other sites

No to świetnie :evil:

Bo ja mieszkam w wielkim mieście Poznaniu i tu nikt mi nie chce zrobić tego badania..... a do Wrocławia nie dojadę w godzinę... Jesteś pewien co do tego limitu czasu?

Możesz mi powiedzieć, skąd jesteś i skąd ten dobry lekarz?

Bo mój pies ma od 7 tygodni biegunkę i nic nie pomaga....

Link to comment
Share on other sites

Jestem z wawy kontakt do profa. dostałem z hodowli z której mam psiaka, babeczka z hodowli polecała go podobnie jak przychodnia w której bywamy na okresowych przegladach, wazeniu zakupach itp.

Bardzo pozadny facet nie bedzie następnej wizyty(koszt) tylko po podaniu telefonicznym wyników postawi dignozę czy to trzustka i co robić, jak nie trzustka to mamy recepte na wypadek pasozytów i innych zyjatek.

Co do limitu czasu to na 100% im szybciej tym lepjej

w tej sytuacji jedz z psem do wrocławia i tam pobierz kupkę

pozdr

Link to comment
Share on other sites

dwa miejsca wtorki klinika całodobowa na ul. Powstańców Śląskich 101 od 19 do 21 cena wizyty 60 PLN tel.: (022) 638 39 14

Drugie miejsce to klinika całodobowa na ul. Gagarina (nie pamiętam numeru) wizyta chyba 80 PLN tez godziny wieczorne tel.: (022) 841 40 22

Polecam robi super dokładny wywiad o żywieniu, kupach, zachowaniu i co tylko się da.

pozdr

P.S. nazwisko profa: Lechowski

Link to comment
Share on other sites

Witaj Basiap ,

Swoja droga to jest przerazajace ,ze w naszym miescie nie mozna wykonac takiego badania jak enzymy trzustkowe .

Ciekawe a co z ludzmi ,im tez sie nie bada ?

Kiedys zadzwonilam do Certusa w sprawie badania specjalistycznego krwi psa na markery i uslyszalam w sluchawce oburzony glos -no wie pani my psom krwi nie badamy .

Bez komentarza .

Pozdrawiam ,Ania i psy

Link to comment
Share on other sites

Bravasiu, bardzo Ci dziękuję, być może skorzystam i pojadę do Warszawy, jesli tu mi nie pomogą.

A jesli chodzi o Poznań, to tak, zgadzam się, to jest przerażajace, że nie można tu zrobić prostego w końcu badania.

A ludziom owszem, robią.

Powiem Wam, jak sprawy stoją u mnie - załatwiłam w końcu, że zrobia mi te badania w jednym ze szpitali - po cichu, bo mam w rodzinie ustosunkowana w kręgach lekarskich osobę. Normalnie, oficjalnie, bez znajomości - nie i już! :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Witam wszystkich!

wlasnie jestem na etapie wykonywania przeroznych badan zeby w koncu ustalic przyzcyne nawracajacej biegunki mojego 14-mies. prawie owczarka. Psica miala juz badana krew, ale wszystko wyszlo ok...oprocz tego ze dalej wychodzimy pare razy w nocy na skwerek;(

Objawy sa podobne do tych przy chorej trzustce i dlatego chcialam jeszcze zrobic pomiar poziomu trypsyny w kale. No i oczywiscie jest problem: mimo iz jestesmy z wroclawia w klinice wet. powiedzieli, ze samej trypsyny "sie nie robi" - tylko badanie kalu na strawnosc.

Czy wynik takich badan bedzie tak samo miarodajny??? A jesli nie to moze ktos z Was juz odkryl, gdzie we wroclawiu mozna bez wiekszych trudnosci zrobic takie badanie (tzn. na sama trypsyne)?

A jeszcze jedno pytanko - z Waszych postow wynika ze moga to tez byc pierwotniaki. Czy bada sie je we krwi czy w kale? Spotkalam sie z obiema wersjami, tyle ze przy badaniu kalu trzeba chyba oddawac probki 5 dni z rzedu :(

Z gory dziekujemy

malgoska i milka

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...