Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
Magda

Kamica pęcherza moczowego

Recommended Posts

Niestety dostaliśmy złą wiadomość przed Świętami - Miki ma kamienie w pęcherzu:-(

Ale od początku. Na spacerze zauważyłam, że mocz jest zabarwiony na czerwono. Zdziwiło mnie to, że nie cały mocz był zabarwiony, ale tylko jego końcówka. Pojechaliśmy do weta, zrobiliśmy badania i wyszło:
SG 1.020
ph 5
LEU neg
NIT pos
PRO 75 mg/dl
GLU norm
KET neg
UBG 1 mg/dl
BIL neg
ERY 10 Ery/ul
Do tego znajdują się bakterie + zlepy
Leu 3-5
Ery 2-3
kryształki wapnia
nabłonki okrągłe

Wyniki wskazują na kamienie. Następnego dnia USG potwierdziło obecność kamieni w pęcherzu i osadu. Największy kamień ma 0,7cm. Pies dostał antybiotyk w zastrzyku i do domu w tabletkach (1/24h). W środę/czwartek mamy kontrolę i umówimy się na operację.
Czy ktoś już przechodził kamicę ze swoim yorkiem? Sporo poczytałam na necie i rzeczywiście okazało się, że kamica to częsta przypadłość yorków.
Więcej do poczytania:[URL]http://www.laboklin.ch/pdf/pl/wetinfo/aktualnosci/2007_6_kamieniemoczowe.pdf[/URL] Edited by Magda

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kurcze, bardzo mi przykro, trzymam kciuki za Mikiego!

Mam pytanie, czy badanie moczu można zrobić u każdego weta, i ile to kosztuje? Sama od jakiegoś czasu przymierzam się do zbadania Lakiemu krwi i moczu, tak w ramach kontroli...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki:)

Nie wiem czy u każdego weta. Wiem, że niektórzy normalnie wykonują testy w szpitalu. Koszt u weta to <20zł (nie wiem dokładnie, bo Miki dostał jeszcze zastrzyk). Wyniki były po 15 minutach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kot mojej siostry ma chyba kamienie w pęcherzu, wykryto je czwartek przed wigilią,teraz siostra jeździ na cewnikowanie kota. Czy będzie operacja miało się okazać dzisiaj. Kot siostry jest kastratem i to ponoć mogło być m.in. przyczyną tych kamieni.
Trzymam kciuki za Mikiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jutro o 8 mamy operację. Ma trwać 1,5h.
Uszyłam Mikiemu kaftanik zawiązywany na plecach, bo będzie cewnikowany przez 5 dni i trzeba jakoś zamontować pieluchę. Ponoć M ma dzisiaj zły humor... mam nadzieję, że go nie boli:(
Już jutro go zobaczę i mam nadzieję, że wszystko będzie ok. Zdam relację później.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wszystko poszło gładko. W sumie tak jak przewidywaliśmy 1,5h. Okazało się, że kamyczki mają wielkość maku, a dosłownie kilka jak kasza. Na USG widocznie musiały się jakoś złączyć i dlatego wyglądały na większe. Ma cewnik, ale musimy dzisiaj zadzwonić do weta czy jest sens go trzymać, bo mocz nie spływa samoczynnie do pieluchy. Miki załatwia się normalnie na spacerze... dziwnie jakoś. Dostaje łyżkę gerbera 6 razy w ciągu dnia. Dzisiaj już wrócił mu humor:) We wtorek ściągamy szwy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cewnik był dość długi, a przez to, że Miki miał zwężone przewody to wet bał się za bardzo go wcisnąć. Na szczęście już usunięty i pies od razu weselszy się zrobił. Wszystko się ładnie goi. Dzisiaj ściągamy szwy:) Za jakiś czas jeszcze tylko badanie moczu i ustalimy sobie odpowiednią dietę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rana zagojona. Wczoraj robiliśmy ponowne badanie moczu i wychodzi na to, że kamienie to struwity. Mamy stosować karmę RC Urinary OS, ale nie zapytałam czy cały czas, czy tylko przez kilka tygodni... Muszę poczytać na necie. Karma nie jest taka tania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
karmę specjalistyczną najlepiej stosować cały czas-wtedy chroni chore narządy.Ja mam psa z kardiomiopatią i stale dostaje weterynaryjnego hillsa.Może spróbuj z tą marką?Mi wychodzi trochę taniej,bo nie muszę kupować u weta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zrobiłam małe rozeznanie na rynku. Royal wycofał swoje weterynaryjne karmy ze sklepów - teraz można je dostać tylko u weta. Padło na karmę firmy Trovet. Jak skończymy opakowanie 3kg to pójdziemy na badania i zobaczymy jakie wyniki. Doczytałam też, że tę karmę stosuje się przez jakiś czas i potem znowu wraca się do poprzedniej diety. Trzeb tylko kontrolować ph moczu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Announcements

×
×
  • Create New...