Jump to content
Dogomania

Dogoterapia


agamich

Recommended Posts

Witam, od kilku miesięcy interesuję się dogoterapią. Jestem pedagogiem, na co dzien pracuję z psami. Pudla chciałam mieć od zawsze. Jestem w trakcie przygotowywania się do pracy kynoterapeuty. Z racji tego, że zanim cokolwiek zacznę robić wolę wszystkiego dokładnie się dowiedzieć zwracam się do Państwa o pomoc w rozważeniu, czy pudel nadaje się do tego rodzaju pracy. Według mnie tak, ale moja wiedza jest czysto teoretyczna.
Przede wszystkim szukam psa, który będzie pracował ze mną na zajęciach z dziećmi w młodszym wieku szkolnym, które maja problemy z nauką czytania, pisania i liczenia. Tu nie mam wątpliwości-pudle podobno maja wielkie chęci do nauki i zabawy.
Pies pracujący w terapii musi zdać min. egzamin n a psa towarzyszącego (oraz dalsze bardziej skomplikowane). Wydaje mi się, że temu również pudel może sprostać . Oczywiście czeka mnie wielka praca, bo żaden pies sam się nie nauczy...no najwyżej rzeczy niekorzystnych.
Znam kilkanascie pudli (żaden nie ma rodowodu) i widzę, że dzielą się na dokladnie dwa typy- pudle ułożone, grzeczne, cierpliwe, ciekawe i przyjazne oraz złośliwe, gryzące, agresywne w stosunku do właścicieli, niecierpliwe.
Moim zdaniem wynika to z wybitnej inteligencji pudla i braku umiejętności wychowawczych właściciela.

Rozważam również pudla jako ewentualnego terapeutę z powodu tego, że występuje w kilku rozmiarach, kolorach (preferuję jasne), byłby dla mnie niekłopotliwy w pielęgnacji, jest przyjemny w dotyku i przyciąga uwagę.

Same plusy. Jak mówię- dla mnie jednak to czysta teoria. Chciałabym poznać W:cool3:aszą opinię w tej sprawie.

W wykazie psów terapeutów znalazłam tylko jednego pudla po egzamienie: SOLOMENNAYA KUDRYASHKA Iz Rozovych Snow.

Link to comment
Share on other sites

W każdej rasie znajdziesz psy które się nadają i które się nie nadają ! W kazdym miocie będziesz mieć szczeniaki które spełnią się w danym zapotrzebowaniu i które nie wykazują wymaganych cech.
Na pewno pudel ma zalety:
brak psiego zapachu który jest drażniący dla dużej ilości dzieci, szatę bardzo przyjazną w dotyku
bardzo dużą inteligencję która wręcz przeważa nad tresurą ;)
dużą pojętność i olbrzymią chęć do współpracy
mało agresji wrodzonej - widoczne agresory to najczęściej wina pseudohodowli bez czystości rasy i powiedzmy szczerze głupich właścicieli gdzie nie patrzy się na charakter tylko się mnoży byle mnożyć -(

Na pewno są to psy bardzo żywiołowe, i jeżeli zdecydujesz się na tego psa musisz go wybiegać przed pracą - ale to samo musisz zrobić z każdym psem typu myśliwsko - owczarskiego. Muszą wypuścić parę.
Nie wolno pozwolić aby pies się np. turlał szczególnie po jedzeniu - tak jak u każdego dużego i średniego psa grozi to skrętem.

Link to comment
Share on other sites

Dodam, że w rasie duzy pudel bardzo wysoko (do ścisłej czołówki) zaszedł pudel duży morelowy z nieczynnej już hodowli Auricomus w kategorii PO.
Mniejsze i większe pudliszony z wielkimi sukcesami biegają na torach w różnych psich zawodach :)
Słyszałam o pudlach które pracują z dziećmi, ale nie mam namiarów -(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...