Jump to content
Dogomania

Nauka chodzenia na smyczy...


Anitka

Recommended Posts

Jak nauczyć 4msc. szczeniaka chodzenia na smyczy?
Mój pies idzie ładnie na smyczy wtedy, gdy ma ochotę, a ochotę ma niestety może z raz dziennie. Muszę go zawsze ciągnąć, a to wygląda jakbym go maltretowała. Nagradzam go smakołykami, ale... Co mam zrobić? Wiele osób mi mówi, że w końcu sam się nauczy, ale ile to będzie trwało?! Czekam już 3msc.! Proszę, pomóżcie mi, to dla mnie ważne. On bardzo lubi dzieci i tak jak każdy pies, ciągnie go do psów, więc zawsze jak go pociągnę, gdy zobaczy jakieś dziecko czy psa, to on się kładzie na chodniku i leży ( to samo jest czasami w trawie), albo się tak odwraca, że muszę go ciągnąć. Wtedy to muszę do niego podejść podnieść go i dopiero idziemy.

Link to comment
Share on other sites

Wykorzystaj metodę tzw. 'drzewa' czy 'słupa'.
Polega ona na zatrzymaniu się kiedy pies ciągnie. Stajesz po prostu w miejscu i idziesz kiedy zwolni smycz (w przeciwnym kierunku, niż chce pies).
Smycz się napręża - styajecie i tak w kólko,w końcu zrozumie o co chodzi.
Bo ciągnięcie na smyczy jest zachowaniem samonagradzającym. to znaczy, że pies ciągnąc otrzymuje nagrodę w postaci dojścia do celu, często też ciągnąc 'przyspiesza' właściciela.
Jeśli będziesz stawać psisko zrozumie, że nic nie zyska ciągnąc.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Anitka']Jak nauczyć 4msc. szczeniaka chodzenia na smyczy?
(...) ale ile to będzie trwało?! Czekam już 3msc.! [/QUOTE]
Nabyłaś swojego szczeniaka, gdy miał miesiąc i na dodatek od razu zaczęłaś z nim chodzić na spacery na smyczy?
Dla mnie brzmi to trochę dziwnie.

W nauce chodzenia na smyczy, jak w każdej innej nauce, ważna jest konsekwencja, koncetracja na prowadzącym i pozytywne skojarzenia. Przede wszystkim pokaż psu, że jesteś ciekawsza i bardziej atrakcyjna, niż inne psy, czy dzieci. Możesz to osiągnąć za pomocą jego ulubionych zabawek, lub smakołyków, przy jednoczesnych ćwiczeniach posłuszeństwa, dostosowanych oczywiście do wieku psa.

Gdy już osiągniesz sytuację, w której piesek będzie na Tobie skupiony (no, przynajmniej tak mniej-więcej), mimo rozpraszających bodźców zewnętrznych, to musisz konsekwentnie egzekwować polecenia, tzn. nie może być sytuacji, że Ty psa prosisz, aby na Ciebie popatrzył i zajął się np. swoją piłeczką, a on na oślep leci do innych psów i Ty mu ustępujesz na zasadzie "a niech się pobawi", lub pies nie chce iść, a Ty łapiesz go na ręce i niesiesz. To bez sensu i takim zachowaniem tylko gruntujesz nieporządane nawyki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...