Jump to content
Dogomania

Haszczaki mające w rodowodzie białego Syberiana...


ira.s

Recommended Posts

...(rodziców, bądź też dziadków) bynajmniej wbrew pozorom w Polsce do żadkości nie powinny należeć (chociaż tutaj na forum chyba tylko Mortikia może się osobiście poszczycić śnieżnym Siberianem), to jednak i tak trudno jest takowe wypatrzeć (i to również u zarejestrowanych hodowców, którzy udostępniają publicznie na swoich stronkach www szczegółowe drzewa rodowe własnych psów wraz z fotografiami ich przodków), a co dopiero stwierdzić jednoznacznie, po których z nich szczenięta mogłyby być także jasnego umaszczenia (jak wiadomo u SH za białą i rudą sierść odpowiedzialny jest gen recesywny, stąd też jedynie w wyjątkowo sprzyjających okolicznościach można liczyć na 100% białasa, który niekoniecznie musi mieć od razu oboje jednolicie jasnych rodziców, lecz przynajmniej jedno z nich będzie musiało pochodzić od jakiegoś "albinosa").

Stąd moje niniejsze zapytanie do Was: czy znane są Wam w Polsce jakieś suki hodowlane, bądź też reproduktory, gwarantujące mioty przynajmniej częściowo w pełni jasne (na youtube bowiem krąży filmik, gdzie sunie z jednego miotu są względem siebie jak "noc i dzień", co jednoznacznie dowodzi, że pochodzą z równie mieszanej krzyżówki, w której jednakże czarno-szary barwnik nie zdominował bez reszty recesywnej bieli, albowiem sam pochodził z jakieś "jasnej" linii)?!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Journey']Starszy miot po tej samej parze rowniez byl bialy.[/QUOTE]

Właśnie o Snowy mi się tutaj rozchodziło, powołując się na Mortikie (czyżby Twoją siostrę?), której rodowód jest dla mnie jednak tajemnicą (a chciałbym się jednak możliwie najwięcej dowiedzieć o jej rodzicach i dziadkach, a także o owym równie bialusieńkim rodzeństwie, z którego co jedynie widnieje na stronce Klanu Wydry jej wspólne zdjęcie z anonimowym braciszkiem), tym większą, że nawet nie wiem, jakie są związane z nią przyszłoroczne plany hodowlane (z bursztynowym Kilbukiem niestety nie daje ona 100% białych szczeniąt, więc może wypadałoby dla odmiany dopuścić do niej jakiegoś jasno-srebrzystego reproduktora z jednym recesywnym chromosomem?).

Link to comment
Share on other sites

Z powodu klopotow technicznych podczas rejestracji czasami korzystalam z nicku znajomej, teraz mam wlasny.
Rodzenstwo mojej suczki niestety nie jest wystawiane, natomiast z powodzeniem biega w zaprzegu i bierze udzial w szkoleniach posluszenstwa.
Zaluje, ze bracia mojej suni, szczegolnie jeden z nich, ktory jest umaszczenia pinto (ma jasnozlote laty na grzbiecie i glowie) nie jest wystawiany, poniewaz w Polsce brakuje takich reproduktorow.
Dlatego mam nadzieje, ze niebawem bede mogla poszczycic sie takimi szczenietami z wlasnym przydomkiem. :)
Wiecej o moich planach hodowlanych bedzie na stronie... w swoim czasie. ;)

Link to comment
Share on other sites

Niemniej mogłabyś uchylić nie co rąbka tajemnicy przynajmniej w odniesieniu do samych rodziców i dziadków swojej śnieżnej suni (z jakich linii pochodzą, jakiego są umaszczenia, budowy, koloru oczu, etc.), gdyż jak dotąd jedynie wyjawiłaś, że matka Snowy była równie bialusieńka jak ona, zaś ojciec zdaje się, iż był w typie Kilbuka (przynajmniej jeśli chodzi o złotawy kolor sierści).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='INU']...ojciec Snowy jest srebrno-biały...[/QUOTE]

To wówczas jej matka musiałaby pochodzić od jakieś "miedzianej" krzyżówki (wątrobiany nosek Snowy i złotawe łaty jej brata na to by wskazywały), w której jedna ze stron byłaby i tak w typie Kilbuka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ira.s']To wówczas jej matka musiałaby pochodzić od jakieś "miedzianej" krzyżówki (wątrobiany nosek Snowy i złotawe łaty jej brata na to by wskazywały), w której jedna ze stron byłaby i tak w typie Kilbuka.[/QUOTE]
Szukam i szukam, przeszukałam wszystko co mi Google proponuje, ale znalazłam tylko umaszczenie ojca ODE z Tarnawskiej Riwery (czyli dziadka Snowy) - HEIKO Malaspina jest / był (urodził się w 1997 więc całkiem możliwe, że już nie żyje) w kolorze czarno-szaro-białym, a info to pochodzi ze strony ZK oddział... nie pamiętam :evil_lol: W kazdym razie był na stronie jakiegoś oddziału (chyba Bielsko-Biała) na liście reproduktorów.
Jak już szukałam to sprawdziłam też umaszczenia dziadków Snowy ze strony ojca - oboje są koloru srebrno-białego.

EDIT:
Co do umaszczenia HETERY z Tarnawskiej Riwery, babki Snowy, to znalazłam tylko rodowód jej siostry, gdzie widnieją umaszczenia obu ich rodziców a także HINDI - zarówno matka jak i siostra są czarno-białe, a ojciec... No cóż, ojciec to równocześnie "mąż" HETERY czyli HEIKO Malaspina...
Tak więc szczerze wątpię, żeby HETERA była złoto-biała...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='INU']...szczerze wątpię, żeby HETERA była złoto-biała...[/QUOTE]

Coś się chyba nie doczekamy, aż jej właścicielka ustosunkuje się do Twojego dochodzenia (które nawiasem mówiąc bez "rudego" wkładu wydaje się dziwne, bo skądś się przecież ten złotawy pinto i wątrobowy nosek musiał wziąść, a przecież nie mógł pochodzić z czarno-szarej linii), które o ile nie zostanie choć częściowo zdementowane, to wprawi mnie w niezłą konsternację (każąc się jednocześnie dogłębniej zastanowić nad genetycznymi przewidywaniami hodowlanymi, jeśli takowe da się w ogóle określić).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...