Jump to content
Dogomania

sędziowie którzy nei patrzą na wzrost podany we wzorcu ;-)


Adamant

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Dzisiaj przegrałam z wielkim psem , który absolutnie nie mieścił się we wzorcu . Muszę wspomnieć , że była to klasa młodzieży i jeden ma 12 a drugi 15 miesięcy Mój pies nie jest duży w dolnej granicy wzrostu - fakt. Gdy wyszliśmy na ring poczułam się jakbym prowadziła pchłę nie psa , ponieważ mój 15 miesięczny ma 38,5 kg , a 12 miesięczny konkurent miał 50 kg ( tyle podał chwaląc się jego pan i na oko spokojnie tyle miał ). Gdy staliśmy obok widać było gołym okiem ,że ten 50 kg młodzian jest wyższy od mojego o 8-10 cm w kłębie. Pani sędzina wyjęła miarkę i zmierzyła mojego będąc pewna ,że nie mieści się we wzorcu -- zdziwiona była bardzo , bo miał 68 -69 czyli bez problemu , bo wzorzec od 68 do 72 ( plus nie więcej niż 2 cm). Nie zmierzyła natomiast konkurenta - taki był przecie piękny i okazały. Waga dobermana dorosłego powinna mieścić się w widełkach 40-45 kg. Mój jakbym mu dała trochę więcej do michy w tydzień by te 1,5 kg do masy docelowej dociągnął, ale tego nie robię , bo ma jeszcze czas i wolę nie pakować w tłuszcz a masę mięśniową.
Ciekawi mnie czy sędziowie myślą perspektywicznie. Jak będzie wyglądał ten szczeniak 12 miesięczny mając teraz 50 kg? Już przekroczył dopuszczalny wzrost o jakieś 4-5 cm - wg wzorca powinno się go zdyskwalifikować. W komentarzu było -- och pani pies jest taki suczy , a to dorodny samiec.
Wspomnę na zakończenie , że miesiąc wcześniej Austriak nie miał do naszego najmniejszych zastrzeżeń i opis dał doskonały.

Link to comment
Share on other sites

Ja spotkałam się z tym u p. Stefika, że mierzy psiaki u których nie jest pewny minimum (suki -60cm, psy 65), u nas zaś nie ma górnej granicy, tak więc tu odpada wszelka ocena. J asię cieszę, ze są sędziowie, którzy mimo wieloletniej pracy nie wstydzą się podejść z miarką i sprawdzić, w końcu oceniają wiele ras i miarki w oczach nie mają, a sierść też swoje robi.
Kolejnym sędziom sprawdzającym wzrost był sędzia Miroslav Vaclavik, tu ma za to plus, choć osobiście byłam u niego 3 razy i na resztę życia mi chyba starczy - bo podejście do psów ma takie z dystansem.
Co do minimum spotkałam się z tym u Polskich sędziów, ze na minimum nie patrzą - a psiak go ewidentnie nie ma, poza tym u psów, wolą masywne w typie owczarka, a wilczak ma być smukły i delikatny, bez otwartych kącików itd. dlatego lubimy jezdzić do kraju pochodzeniu rasy;) Oczywiście, my mamy o tyle dobrze, że mamy niedaleko :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...