Jump to content
Dogomania

Mały tajfun energi traumy uczuć - nie wiem od czego zacząć ;/


Nitro

Recommended Posts

Witam wszystkich cieplutko, jestem tu nowa :)
Zanim przejdę do opisywania lawiny problemów z moja malutką Tosią pokrótce przedstawię jej historię.
Mała kiedyś była w schronisku, potem została adoptowana przez niezbyt odpowiedzialną rodzinę, uciekła znalazła ją osoba, która wzruszyła się jej losem- odwiozła właścicielom- po tygodniu znowu ją jej oddali i tak po długiej drodze trafiła do mnie :) Ma około 6 miesięcy jest najukochańszym stworzeniem na świecie ale potrzebuję kilku porad...
Po pierwsze chodzenie na spacery- ciągnie na smyczy ale nie jest to duży problem wprowadziłam smaczki i to zaczyna przynosić rezultaty... natomiast rowerzyści, biegacze inne psy MASAKRA- szczeka ciągnie mało się nie udusi, nie bardzo wiem jak odwrócić jej uwagę -nauczyć ignorować, chciałabym spuścić ją ze smyczy żeby się wyszalała bo mam ogromne wyrzuty sumienia ,że cały spacer nie może pobiegać, jak zabrałam ją na wieś pies bez smyczy był idealny, przybiegała na "chodź" albo na gwizdanie, była posłuszna.
Bardzo chętnie puściłabym ją ale boję się ,że złapie kogoś za nogawkę wiem ,że czuje się zagrożona, niepewna ale nie bardzo wiem jak to pokonać- daje jej tyle uwagi i miłości ile tylko mam
Po drugie Misiutka- moja kocica- zazdrość, zazdrość, zazdrość- nie atakuje jej ale wystarczy,że wezmę kota na ręce- płacz i zgrzytanie zębami- przeczytałam artykuł pewnego zoopsychologa ,że kot był pierwszy i od małego trzeba psa uczyć hierarchii w stadzie-czyli jak wracam do domu najpierw witam się z kotem, potem z psem(jak już się uspokoi) etc, nie wiem co się dziej jak zostają same...ale jak wracam obie są żywe :)
Po trzecie zaczęła niszczyć- na początku jak zostawała nie było problemu teraz chociażby moja biedna ładowarka i notatki( leżały wysoko) nie wspomnę o kuwecie i jej zawartości....
Mam wrażenie ,że nas "próbuje" proszę o kilka podpowiedzi jak sprytnie zadziałać aby wyeliminować te zachowania.
Po trzecie szczekanie na wszystko za drzwiami- nawet najmniejszy szmer i ujada...
Muszę dodać,że szybko się uczy "na miejsce" i "siad" działa bez zarzutu z odpowiednimi smakołykami- siada tez grzecznie i daje sobie wytrzeć łapki po spacerze.
Proszę o radę i nie wiem czy w dobrym miejscu umieściłam ten temat ;/

Link to comment
Share on other sites

wiem że to czasem przeraża ale klatka to super sposób + 6 m to juz sporo pies potrzebuje du żo ruchu przed Waszym wyjściem żeby spał a nie sie nudził lub tęsknił stąd te zniszczenia + do klatki kong ze smakołykami w środku by miała co robić.
Na spacerach odwracanie uwagi od denerwujacych rzeczy albo smakołykami albo piłeczę lub inna piszczałką kiedy widzisz zbliżajacy sie "pojazd" jak najszybciej odwróć uwagę. dużo by pisac napisz temat o podobnej treści na ogólnym i posłuz sie wyszukiwarką

Link to comment
Share on other sites

Co do gonienia, to;
[URL]http://www.dogomania.pl/threads/183407-Gonienie-i-wszystko-inne[/URL]
Co do szkolenia, [URL]http://www.owczarek.pl/zofia/journal/default.asp[/URL] i ksiazki p. Mrzewinskiej na poczatek.
Madre szkolenie, spacery polaczone z nauka, na dlugiej (5-10m) lince treningowej, masa smakow, wybieganie z opiekunem, przy czym przynajmniej jeden dlugi spacer. W domu nauka zostawania samej, do poczytania dzial Wychowanie ;).
Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Możliwe że twój piesek szczeka na inne psy, rowerzystów, biegaczy itp bo się ich po prostu boi i w ten sposób próbuje odstraszyć " wroga".. Nie wiadomo też, czy u poprzednich właścicieli była prawidłowo socjalizowana. Na razie odwracaj jej uwagę piszczącymi zabawkami, albo smakołykami tak, jak poradzili Ci forumowicze. Możesz też umówić się z kimś kto ma łagodnego psa, aby piesek poznał " psi język", oswoił się z innym przedstawicielem swojego gatunku. Mój 6 cio miesięczny erdel też źle reagował na rowerzystów ale pracujemy za pomocą smaczków i już zaczyna ich ignorować. Co do przychodzenia na zawołanie, potrenuj z pieskiem na długiej lince ( ok. 10m). Pozwól Tosi odejść od siebie a potem zawołaj ją po imieniu ( żeby zwrócić na siebie jej uwahę) a gdy już skupi się na tobie, wydaj jej polecenie np " do mnie". Gdy do ciebie podbiegnie przytrzymaj ją za obróż, powtórz komendę ( żeby jej się utrwaliła) i nagródź smakołykiem ( ja tak ćwiczyłam z moim szczeniakiem). Podczas spacerów, gdy Tosia biega luzem, warto też od czasu do czasu zmienić kierunek w jakim się idzie, lub schować się np. za drzewo. W ten sposób piesek zacznie bardziej pilnować się na spacerach. Co do reszty...tak jak w postach powyżej, może pomoże Ci lektura p.Mrzewińskiej:) I życzę Ci cierpliwości..wiem, że szczenię możeswoimi wybrykami dać zdrowo popalić, ale trzeba po prostu to jakoś przetrwać :)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki- cały czas pracujemy :) Lepiej reaguje na piszczałkę przy odwracaniu uwagi.
Co weekend jeżdżę z nią za miasto- tam zachowuje się idealnie przychodzi na zawołanie, czeka.
Natomiast w mieście to już inna bajka :/
Powoli się otwiera- robi się bardziej ufna :):):)
Kocica też już przestała sikać na jej posłanie, a ta być taka zazdrosna.
Zastanawiam się tylko czy dobrze robię ,że obu pozwalam spać na łóżku...na początku to był teren tylko kota, ale po paru nocach budziłam się ze zdziwieniem ,że niepostrzeżenie ten mały szubrawiec wślizgnął się do łóżka i śpi koło mnie ;p Nie bardzo wiem czy pozwalać jej czy nie- teraz z kolei jak zacznę jej zabraniać to czy nie zgłupieje, że wysyłam jej sprzeczne sygnały ;/
Cierpliwość to ja mam :) chociaż nie spodziewałam się, że aż tak wiele ;p
Co do jej socjalizacji to ze strzępków jej historii wiem, że wychodziła na dwór tylko na kupkę i na siusiu ;/
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...