Jump to content
Dogomania

Zapalenie uszu - dlaczego?


odpmi

Recommended Posts

Moja znajoma posiada psa małej rasy, o którego bardzo dba - kupuje najlepszą karmę, najlepsze kosmetyki, regularnie bywa u weterynarza. Dba również o jego uszy. Nigdy nie było z nimi żadnego problemu, zawsze były zdrowe. Od niedawna pies ma zapalenie uszu i zadajemy sobie pytanie - dlaczego? Weterynarz nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie - pies nie miał w uszach żadnych ciał obcych itd. Czy zawsze jest to spowodowane zaniedbaniem człowieka? Może niektóre psy są po prostu bardzo podatne na zapalenie uszu i nieuniknione jest przejście przez nie?

Link to comment
Share on other sites

Jest wiele czynników predysponujących do zapalenia ucha zewnętrznego. są one odpowiedzialne za zmiany anatomiczne i fizjologiczne kanału słuchowego i znacznie zwiększają ryzyko występowania otitis externa.przede wszystkim zwiększają one możliwość namnażania bakterii i drożdżaków w kanale słuchowym. do takich czynników należą, min. zwężenie kanału słuchowego, budowa anatomiczna uszu ras predysponowanych do otitis- zwisające uszy np u cocker spanieli, zagęszczenie tk. gruczołowej w okolicach uszu -cocker spaniel, doberman, labrador), nadmierne owłosienie okolicy kanału słuchowego, nadmierna produkcja woskowiny, jakiekolwiek urazy kanału słuchowego, zatkanie przez guz, polip itp., nadmierna pielęgnacja.... te wszystkie czynniki mogą tworzyć optymalny klimat dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów.
Także wina wcale nie leży po stronie człowieka (chyba, że ktoś co tydzień wpycha swojemu psu pałeczki kosmetyczne... co jest niedopuszczalne!!! więcej szkody niż pożytku daje czyszczenie bawełnianymi pałeczkami)
Napisz co to za rasa, w jakim wieku jest pies, często zapalenia uszu towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry (75% przypadków otits externa to właśnie psy z AZS!!) a objawy kliniczne atopii pojawiają się zazwyczaj dopiero po pierwszym roku życia psa, najczęściej jednym z pierwszych jest właśnie drapanie uszu.
podaj mi swojego maila, wyśle ci materiały do poczytania z chrob uszu małych zwierząt Gotthelfa. PozdrAwiam :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

moj piesek tez ma czesto problem z uszami...prawie od szczeniaka. Co roku jestem u weterynarza i pod narkoza czyscimy wewnetrznie uszy.Kiedy o mojego pieska cos zawsze sie dzieje z uszami to wtedy trzesie glowa,czasami za pisknie przy zabawie,jak go przypadkowo zlapie za ucho i oczywiscie przy zagladaniu do ucha widze jakas brazowa wydzieline. Weterynarz wyjasnil,ze psy z opuszczonym uszami i bardzo owlosione maja czesto takie problemy,osobiscie przy kapieli nie mocze mu wogole glowy,aby nie dostala sie woda do ucha,pozniej tylko mokra szmatka czyszcze mu pyszczek,ponadto zawsze mam w domu kropelki lub jakas masc i od czasu do czasu wpuszczam mu do uszow.

Link to comment
Share on other sites

Mimo czyszczenia uszów moim psiakom - jeden i tak nabawił się zapalenia uszu. Czyściłam płynem dr. Seidla, ale albo ja robię coś nie tak, albo preparat jedt lipny. Wg instrukcji użycia trzeba zwilżyć wacik płynem i nim czyścić. I tu rodzi się pytanie, czy nie można preparatu wpuścić parę kropel i wymasować ucho? Bo ja czyszczę uszy wacikami, ale tylko to co widzę, głębiej gdzie nie widzę to nie dotykam. Jak Demon zaczął trzepać uszkami to pojechaliśmy do weta. Ten wyczyścił uszy i o zgrozo wyciągnął z nich masę syfów mimo, że dzień wcześniej czyściłam uszyska. Dostałam preparat do leczenia uszu- oridermyl. Bardzo pomógł. Na drugi dzień wszystko było ok. Preparat mam stosować tydzień a potem na kontrolę.
Nie chciałabym dopuścić, aby znów był stan zapalny. Więc czy mam zmienić preparat (jeśli tak to na jaki) czy mam inaczej czyścić uszyska (jeśli tak to jak)?
Z góry dziękuję

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...