Jump to content
Dogomania

Owczarek szkocki - pytania do właścicieli :)


Wika1141

Recommended Posts

Cześć. Jestem tu nowa. Szukałam stron internetowych o owczarkach szkockich, niestety nic nie znalazłam (może słabo szukam, nie wiem), dlatego jestem tutaj, bo chcę się dowiedzieć o tej rasie od osób, które ją posiadają, a nie czytać suche informacje na Wikipedii itp. ;)
Mam kilka pytań, ale może najpierw powiem coś o sobie.
Już od dawna marzy mi się pies, niestety mama zawsze mówiła stanowczo "nie". W końcu się zgodziła i nawet w te wakacje mogę przygarnąć szczeniaka (ale jeszcze nie wiem czy to zrobię w tym roku czy w następnym dopiero, bo za rok czeka mnie matura i sami rozumiecie). Już od ok. pół roku szukam rasy, dla której byłabym idealną właścicielką. Na początku myślałam o border collie. Inteligenty, bardzo żywy, potrzebuje dużo ruchu i pracy umysłowej - coś dla mnie. Uwielbiam szkolić psy. Mam w planach agility. Marzy mi się również praca trenera psów. Jednak czekają mnie studia i pies musiałby kilka godzin zostawać sam w mieszkaniu... A border collie są wręcz nad aktywne, a nie chcę żeby moje pierwsze, własne mieszkanie zostało całkiem zdemolowane :evil_lol:.
Teraz rozważam zakup owczarka szkockiego. Również inteligentne, ale trochę bardziej spokojne (przynajmniej tak wyczytałam w internecie). I tu kieruję do Was pytanie. Czy to byłby odpowiedni psiak dla mnie? Ile czasu można go zostawić samego? Czy trzeba go zostawiać w klatce (dla borderów właśnie klatka jest bardzo wskazana), czy jak zostanie puszczony luzem w mieszkaniu to nie narozrabia bardzo? I najważniejsze - czy te psy lubią dużo biegać (w standardzie byłyby ok. dwie godziny spaceru dziennie, w tym jeden długi z bieganiem, aportowaniem, w lato pływaniem, a reszta krótkie na siku i w weekend praktycznie pół dnia mega aktywości), uczyć się, czy dają się głaskać i lubią kontakt z człowiekiem?
Piszcie wszystkie wady i zalety tej rasy :cool3:.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Zapraszam do rejestracji na forum kolakowym :-)

[url]http://collie.info.pl/[/url]

Pytania które zadałaś były już tam wielokrotnie "wałkowane" :-)
Dodatkowo znajdziesz tam spis stron www większości działających w Polsce hodowli oraz dział z kolakami do adopcji.

[QUOTE]Czy trzeba go zostawiać w klatce[/QUOTE]

To zależy ile czas szczeniak ma zostawać sam i jaki ma charakter(spokojny czy energiczny).
Moja młodsza suczka klatki nie potrzebowała,wystarczył kojec z paneli.Prawie nic nie zniszczyła.
Poza tym na dłuższą metę okazał się niewypałem bo jako inteligentna bestia nauczyła się go otwierać :-)
Starsza natomiast nie miała nawet kojca no i nasze ściany i fotele nieco ucierpiały;-)

Link to comment
Share on other sites

W przypadku collie wszystko zalezy od konkretnego osobnika, ale jesli nie będziesz miec zbyt duzo czasu dla pupila to nie polecam ci tej rasy. Collaki potrzebuja sporo kontaktu z człowiekiemc i pracy umysłowej, ale ruchu też , ich lekkie sylwetki są wprost stworzone do biegania trzeba o tym pamiętać. Jeśli jednak jestes zdecydowana na rasę aktywną ( rozwazalaś przeciez bordera) to myślę że dasz rade nawet studiujac. Co do niszczenia to raczj nie są to typowi demolatorzy mieszkań, jednak znudzony collie szybko znajduje sobie ciekawe zajęcie i może to byc min. wygryzanie w scianie dodatkowego wejścia z kuchni do pokoju, skracanie nóg od krzeseł, plądrowanie lodówki, czy szczekanie na całe gardło na koty za oknem. Nie chce cię zniechecac, po prostu piszę z własnego doświadczenia ( mam wyjatkowo energicznego i nad pobudliwego collie, a którym w okresie szczenięcym były takie problemy). Jęsli w wolnym czsie dostarczysz jednak psu dostateczną ilośc zajęć to kiedy cię nie będzie... pojdzie spać. przy szczeniaku klatka z pewnoscią się przyda, w razie czego mieszkanie będzie bezpieczne.
Collie uwielbiają kontakt z ludzmi, w szczególności z właścicielem, szleńcze galopy po łąkach to ich zywioł, a nauka przychodzi bez problemów o ile nie jest pod przymusem, bo tego collie nie zniesie. Są psami raczej jednego pana i wyraznie okazują mu swoja miłość. Jeśli takiego psa szukasz to colllie jest dla ciebie idealny!!!
Jak masz jeszcze jakieś pytania to pisz!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dlaczego niby zostawiać psa w domowym kojcu?! Bez przesady. Chyba że masz bardzo delikatne i wartościowe rzeczy w domu. Bo collie na pewno zainteresuje się czymś zwracającym uwagę, ale może co najwyżej strącić to przypadkiem nosem. Mam w domu kilka psów i nie mam problemów (no może trochę budzą ściany bo czasem zdarza się in otrzeć).
Border collie [U]wymagają[/U] pracy a collie mogą być szklone ale nie muszą (chociaż podstawy są wskazane dla każdej rasy). Miałam okazję porównać obydwie rasy i nie widzę wielu podobieństw. Żeby wytresować dobrze border collie trzeba mieć chyba trochę doświadczenia, na początek nie stawiaj sobie poprzeczki za wysoko. Najważniejszy jest (jak napisał mat33) kontakt z właścicielem.
Możesz wybrać psa opanowanego ale z takim temperamentem nie będziesz miała osiągnięć sportowych.

Nie pytaj ile pies może sam wytrzymać w domu - powiedz ile czasu musiał by zostać sam. Jeśli musisz wybierać psa ze względu na pojemność pęcherza to raczej zrezygnuj z zakupu. Bo o ile dorosły pies wytrzyma całą noc to najpierw musi dorosnąć a podczas wychowania szczeniaka potrzebne jest dużo czasu.
Ja też szkolę swoje collie i jest to bardzo przyjemna współpraca. Nie jestem w stanie powiedzieć jakie są wszystkie collie ale mogę ci powiedzieć jakie są moje - jak chcesz to pisz na pw bo to dużo opowiadania!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...