Jump to content
Dogomania

proszę poradźcie osobie, która zaadoptowała ON - Kielce!!!!


joluka

Recommended Posts

Drodzy Dogomaniacy!
zadzwoniła do mnie dzisiaj Pani z Kielc - zobaczyła moje ogłoszenie na portalu "Owczarek w potrzebie" (ogłaszałam tam - i na dogo także - sunię ON, poszukującą domu) i myślała, że działam w organizacji zajmującej się owczarkami. Błaga o pomoc - przygarnęła z ogłoszenia suczkę owczarka niemieckiego (a raczej "owczarka niemieckiego"....), podobno roczną (?), która z jej opowieści sądząc miała co najmniej nieciekawe dzieciństwo.
Psina była przywiązana do budy sznurem, facet (chyba spod Rzeszowa) ogłaszał się, że "odda", miał jeszcze dwa psy - sunia niewysterylizowana, więc nie wiadomo, czy już nie rodziła...
Jest u kobiety od tygodnia - załatwia się pod siebie, jest przerażona - nie radzą sobie z nią i nie wiedzą, co robić. Na pierwszy rzut oka sądzę, że psica jest kompletnie nie zsocjalizowana i totalnie zestresowana - dom jest pewnie dla niej nowością i sytuacją przerażającą.
Nie byli jeszcze u weta - kazałam iść natychmiast, palnęłam gadkę o sterylce, o cierpliwości i wyrozumiałości (tam jest jeszcze roczne dziecko!).... ale nie mam dużego doświadczenia z psami po adopcji i nie znam się kompletnie na owczarkach!
Sprawdziłam w bazie behawiorystów, że nie ma niestety nikogo w Kielcach i okolicach...:placz: Postaram się poszukać może jakiegoś tresera...?
Może ktoś z Was mógłby się skontaktować z tą Panią i udzielić jej choćby paru rad i jakiegoś wsparcia - mieliście pewnie nieraz do czynienia z trudną adaptacją psa w nowym miejscu...
Proszę - boję się, że pies straci dom, jeśli nikt im nie pomoże! :shake:
Kontakt do tej Pani - p. Andżelika tel. 790 380 029

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sunia po prostu jest niesocjalizowana. Twoje uwagi, Joluka, są jak najbardziej trafne. Problem w tym, że jeśli sunia była pozbawiona socjalizacji od wczesnego wieku szczenięcego i zna tylko łańcuch i towarzystwo ONków, to będzie ciężko ją przywrócić do normy, a może w ogóle nie będzie dało się jej do końca zmienić. Idealnym wyjściem byłoby, gdyby trafiła do domu z podwórkiem. Wtedy doszłaby do normy dużo łatwiej. W tej chwili otaczają ją bodźce, których totalnie nie zna i które ją przerażają. Możliwe, że zawsze była z psami, a teraz ich nie ma.
Właściciele powinni zapoznać się z wiedzą o sygnałach uspokajających (CS), żeby móc komunikować z sunią, dodać jej pewności. Każdy ruch suni, przejście przez próg powinien być wyprzedzony zachętami i nagrodzony jedzonkiem wystarczająco dobrym, by była to ok motywacja. W zasadzie w takim wypadku nawet wyjście z domu powinno się organizować małymi krokami, a jeśli to blok, to problem. Jeśli sunia ma odwagę wyjść za kimś na zewnątrz to nie jest tak źle. Trzeba ją nagradzać. Sunia będzie się załatwiać w domu jeszcze jakiśczas przynajmnije, bo nigdy nie była uczona załatwiania się na dworze. Pomijam ,że może bać się załatwiać na obcym terenie. Trzeba ją traktować jak szczeniaka - wychodzić często, po każdym posiłku, po ruchu, bo zabawie - nie ma innego wyjścia. Można zorganizować jej klatkę kennelową (dużą) i niech tam sobie śpi. A po wyjściu spacerek. To zapobiegnie siusianiu w sytuacjach, gdy nie ma kontroli nad psem. Tych ludzi czeka ciężka praca, czego należało się niestety spodziewać. Chwała im za to, ze wydostali to biedne zwierzę z tej pseudohodowli. Z sunią należy pracować i dać jej czas. Trzeba cierpliwości i nie wpadania w panikę. Żadnego psa z takiego miejsca nie wychowało się w tydzień. Jeśli nie będzie zmian, dobrze byłoby poszukać jej domu z ogródkiem. Ale może jeszcze dojdzie do normy, przynajmniej częściowo. Nie wolno jej też puszczać luzem dość długo (można asekurować się linką), bo sunia w każdej chwili pod wpływem hałasu itd mozę wpaść w panikę i pognać przed siebie.

Zajmuję się problemami psimi, ale mamy też dyplomową behawiorystkę wKielcach ,z którą mam przyjemność współpracować. Na priva podam nr. tel.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...