Jump to content
Dogomania

Basenji w Afryce - prawda i mity


Ypsylon

Recommended Posts

Przenoszę post do jak mi się wydaje właściwego wątku, w którym zbyt dużo jest Fanconiego a zbyt mało prawd i mitów o importach basenji z Afryki

[quote name='memsahib']Nowy temat, interesujące posty. Mam prośbę do gmk, o rozwinięcie/wyjaśnienie w kontekście poruszanego tematu, słów z ostatniego postu "(...)błędem .....". Na marginesie pytanie, czy jedną z przyczyn błędu hodowlanego mogło być zastosowanie w skojarzeniu hodowlanym psów posiadających w rodowodzie psa Avongara Zamee.[/QUOTE]
Przepraszam ale nie zauważyłam Twojego pytania :)
[FONT=Tahoma]Mogę odpowiedzieć tylko tak. Mam absolutnie konserwatywne poglądy Zapewne wiele osób nie będzie się ze mną zgadzało, ale takie mam zdanie oparte na mojej wiedzy i doświadczeniu. Tylko importy od 1936 roku do 1978 roku na Esenji kończąc są to importy prawdziwych basenji. Zamee to już rok - o ile się nie mylę 1987 albo 1988. Jeśli bym mogła zabroniłabym otwierania ksiąg rodowodowych po 1978 roku. Dlatego odpowiedź w sprawie błędów w hodowli, pomyłek, nieznanych kolorów może być tylko jedna: Tak wszystkiemu winien jest projekt Avongara. Co do szczegółów to usiądziemy przy kawie i wtedy mogę wyjaśniać, dlaczego mam wątpliwości, co do czystości krwi basenji sprowadzanych po 1978 roku.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Braliśmy udział w opracowaniu genotypu basenji. Jeszcze, w 2004 ( jeśli dobrze pamiętam) pobierano krew od naszych basenji, dziwnym trafem nigdy nie otrzymaliśmy informacji, jaka jest różnica w tzw. mapie genetycznej naszej Syd a na przykład Vicka czy Chaki. W żaden sposób nie udało mi się dotrzeć do wyników badań, mimo że poprano krew i dostarczono rodowody 136 basenji.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Nie chcę powiedzieć czy sugerować, że jest to jakaś zmowa,nie, ale wierz mi, że bardzo chciałabym znać wyniki. Być może wtedy zmieniłabym zdanie.[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dziękuję gmk za odpowiedź, przynajmniej o części powodów takiej, a nie innej Twojej oceny importów w okresie 1987-1988 i późniejszym rozmawiałyśmy. Wśród sprowadzonych psów z Afryki w ramach projektu Avongara są osobniki o różnym umaszczeniu (negatywna ocena dotyczy psów en bloc ?), co też musi wpływać na rozważania na ten temat. Nasuwa się pytanie o przyczyny cezury czasowej wyznaczonej na ten czasookres, a nie np. kilka lat wcześniej w wyszczególnionym w African Stock Projekt okresach : 1981 lub1978. Także ciekawa jest odpowiedź na pytanie o fakty (być może trudne do ustalenia), m.in. czym projekt Avongara - w wymienionym okresie- różnił się od wcześniejszych projektów.
To interesujący temat i ciekawa jestem Twojej opinii tu i poza forum :)

Link to comment
Share on other sites

[url]http://209.85.129.132/search?q=cache:0qrasXwPg1EJ:itzyu.com/avongaras.html+project+avongara&cd=8&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a[/url]
Powyżej to jeden z wątków Avongara project.
Materiałow jest bardzo dużo i ciekawie opisane.Cel tego projektu to wzbogacenie puli genetycznej i tym samym zmniejszenie ilości występowanych chorób.Basenji są sprowadzane z najodleglejszych i niedostępnych terenów.Każdy jest przebadany pod względem rasy i są to najczystsze basenji.Występują w różnych kolorach i odcieniach.Autorzy opisują,że europiejskie i amerykańskie basenji to psy wyselekcjonowane na wystawy.Prawdziwy basenji ma całą gamę kolorów których nie wolno zatracić.
Wszystkie mioty są opisywane i filmowane.Niektóre szczeniaki mają grube kości i są wielkie ale w wieku 7-8 tygodni wyhamowują i dorastają w normalnych rozmiarach.Ich charakter też jest różny,jedne mają bardzo silny instynkt łowiecki a inne to urodzone kanapowce.Są grzeczniejsze i posłuszniejsze niż te europejskie i amerykańskie.I wiele innych szczegółów.
Jak wpiszecie w google avongara project to otworzy się wiele stron.Czytajcie je po kolei.Jest ich bardzo dużo ale też i wiadomości jest wiele.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='memsahib']Dziękuję gmk za odpowiedź, przynajmniej o części powodów takiej, a nie innej Twojej oceny importów w okresie 1987-1988 i późniejszym rozmawiałyśmy. Wśród sprowadzonych psów z Afryki w ramach projektu Avongara są osobniki o różnym umaszczeniu (negatywna ocena dotyczy psów en bloc ?), co też musi wpływać na rozważania na ten temat. Nasuwa się pytanie o przyczyny cezury czasowej wyznaczonej na ten czasookres, a nie np. kilka lat wcześniej w wyszczególnionym w African Stock Projekt okresach : 1981 lub1978. Także ciekawa jest odpowiedź na pytanie o fakty (być może trudne do ustalenia), m.in. czym projekt Avongara - w wymienionym okresie- różnił się od wcześniejszych projektów.
To interesujący temat i ciekawa jestem Twojej opinii tu i poza forum :)[/QUOTE]

[FONT=Tahoma]Moja niechęć do projektu Avongara narasta z biegiem czasu. Pamiętam choćby projekt Jona Curby z roku 2006 założeniem pierwotnym było zwrócenie Czarnemu Kontynentowi basenji :) , długo z nim korespondowałam i wiem jak z miesiąca na miesiąc zmieniało się ich podejście. [/FONT]
[FONT=Tahoma]Jest wielu hodowców na świecie każdy z nich ma swoje zdanie i każdy ma do niego prawo.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Ja wiem, że nasze problemy z maściami zaczęły się w latach 90, ze wzrostem już w latach 80-tych, ale największe mamy teraz. Nie mogę uznać, że Avongara Angali jest prawdziwym basenji. Owszem ciekawa jestem jej aktualnego miotu i rozwoju szczeniąt, ale raczej jako ciekawostki a nie w sensie hodowlanym.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Nie jest prawdą ze w Afryce basenji miały wiele kolorów. Były 4 a pierwsze informacje dotyczą 3.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Przy pierwszych importach mamy uwagi, dlaczego na przykład pies nie został użyty do hodowli.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Teraz są dopuszczane wszystkie niezależnie czy w skali pięciostopniowej oceny w stosunku do wzorca, jakim się posługujemy mają ocenę 3 , 3,5 czy 4.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Nie są też badane genetycznie na zgodność ze starymi importami. [/FONT]
[FONT=Tahoma]Rodzi się coraz więcej basenji z tyło lub przodozgryzem, mają coraz dłuższe głowy, zanika mocno znaczony guzek potyliczny, klatka piersiowa coraz bardziej przypomina whippety, ruch tez jest bardziej charci.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Moim zdaniem popełniono błąd chcąc wydłużyć krok basenji, czy przyspieszyć bieg, powiększyć ilość szczeniąt w miotach itd. Jestem przeciwna intensyfikacji hodowli basenji, jestem konserwatywnym "kustoszem" i raczej w drugą stronę moje poglądy się nie zmienią, niezależnie od tego ile osób i w jaki sposób, będzie udowadniało swoje racje.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Czy na przykład pasuje Ci osadzenie ogona u większości pręgowanych basenji? brak zgrabnych dupeczek?[/FONT]
[FONT=Tahoma]Dyskutować możemy zawsze, ale jak wiesz ja nie narzucam swojego zdania ja tylko mam swoje zdanie, które ewoluuje w kierunku ograniczeń w hodowli moich basenji :) Co zrobią inni to ich sprawa, spotkamy się za 20 lat :)[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

gmk;Ciekawostką pewnie jest też fakt że mioty po naszej Pace – PAKANYA LIWANG- jak najbardziej z polskiej hodowli w prostej linii po 8 sprowadzonych do Anglii basenji są oczekiwane i zarezerwowane od 5 lat czyli odtąd odkąd Paka pojawiła się w naszym domu i to głownie od hodowców z tzw. Zachodu. Daje to wiele do myślenia jeśli ktoś pozbędzie się blokujących świeżość umysłu uprzedzeń, czasem jak widzę, wręcz chorej nienawiści, a na pewno zaślepiającego samozadowolenia. Tzw. rozmnażanie Paki przebiega zgodnie z zachowaniem zarówno zobowiązań podjętych przez nas wobec Hodowli Liwang jak i wobec założycielki Hodowli Horsley`s, o której dziś większość z „młodych” hodowców już nie pamięta. Próby rozmnażania tych linii bez koniecznej wiedzy zawsze kończyły się niepowodzeniem. A łączenie ich z psami niewiadomego pochodzenia lub tzw. świeżą krwią to bolesne doświadczenie a dla mnie po prostu świętokradztwo. My tego błędu nie popełniamy.[/SIZE[QUOTE=gmk;Ciekawostką pewnie jest też fakt że mioty po naszej Pace – PAKANYA LIWANG- jak najbardziej z polskiej hodowli w prostej linii po 8 sprowadzonych do Anglii basenji są oczekiwane i zarezerwowane od 5 lat czyli odtąd odkąd Paka pojawiła się w naszym domu i to głownie od hodowców z tzw. Zachodu. Daje to wiele do myślenia jeśli ktoś pozbędzie się blokujących świeżość umysłu uprzedzeń, czasem jak widzę, wręcz chorej nienawiści, a na pewno zaślepiającego samozadowolenia. Tzw. rozmnażanie Paki przebiega zgodnie z zachowaniem zarówno zobowiązań podjętych przez nas wobec Hodowli Liwang jak i wobec założycielki Hodowli Horsley`s, o której dziś większość z „młodych” hodowców już nie pamięta. Próby rozmnażania tych linii bez koniecznej wiedzy zawsze kończyły się niepowodzeniem. A łączenie ich z psami niewiadomego pochodzenia lub tzw. świeżą krwią to bolesne doświadczenie a dla mnie po prostu świętokradztwo. My tego błędu nie popełniamy.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Trzymamy się czystości rasy i w tym wypadku nie krycie zagranicznym psem tylko krycie dobrym psem daje doskonałe efekty.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Na koniec powiem to o czym wszyscy którzy znają mnie i mojego męża w Polsce czy na świecie, łącznie z tzw, zachodem wiedzą, Hodowla basenji LOANGO kieruje się zawsze nie ślepym postępem hodowlanym tylko znajomością rasy, wiedzą – pogłębianą codziennie a przede wszystkim miłością do samych basenji. Mamy ogromną satysfakcję i czerpiemy ogromną radość z obserwacji i z obcowania z naszymi psami. [/SIZE][/FONT][/QUOTE]
Zdaje się,że PAKANYA LIWANG trafiła do Ciebie już z wyprowadzonej linii.Do dnia dzisiejszego nie znałaś klucza maści więc kierowałaś się obrazkami do 14 pokolenia.Ja myslałam,że dowiem się wszystkiego na tym forum a to ja musiałam pościągać podstawowe wiadomości.I teraz mam z Tobą rozmawiać o Avongara project?A co Ty o Nim wiesz?
Polskie podhalany wyemigrowały do Francji i Holandii ze 20lat temu.Różnice są widoczne.A Ty wiesz jak wygląda afrykańskie basenji?Widzisz je dzisiaj w europie po 80 latach selekcji na 3 kolory.Trochę pokory.Może nie są takie ładne jak te obecne.Ale są prawdziwe.Projekt Avongara chce chronić zasoby genetyczne basenji tak jak np.Polacy zasoby genetyczne konika polskiego czy konia małopolskiego.
Tyle gatunków zwierząt zniknęło bezpowrotnie z głupoty ludzkiej.Dobrze,że są ludzie,którzy czuwają i chcą coś zrobić pożytecznego w swoim życiu.Ktoś kto nie chce uczestniczyć w tym projekcie to przecież nie musi.Ale niech nie przeszkadza.

Link to comment
Share on other sites

[url]http://www.hicotn.com/BasenjiConservationBCOATheBulletinfinal.pdf[/url]

Przeczytajcie sobie.Na stronie 4 napisane jest dlaczego powstał Avongara project.
Tak jak przypuszczałam,zasoby genetyczne amerykańskiego i europejskiego basenji się kończą.
Oprócz tego mnóstwo ciekawych wiadomości jaki jest prawdziwy basenji i jak po kolei były wdrażane.
Tylko teraz nauka jest na tak wysokim poziomie,że wszystkie basenji wdrażane do projektu są gruntownie przebadane.
Bardzo ciekawe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zielona'][URL]http://www.hicotn.com/BasenjiConservationBCOATheBulletinfinal.pdf[/URL]

Przeczytajcie sobie.Na stronie 4 napisane jest dlaczego powstał Avongara project.
Tak jak przypuszczałam,zasoby genetyczne amerykańskiego i europejskiego basenji się kończą.
Oprócz tego mnóstwo ciekawych wiadomości jaki jest prawdziwy basenji i jak po kolei były wdrażane.
Tylko teraz nauka jest na tak wysokim poziomie,że wszystkie basenji wdrażane do projektu są gruntownie przebadane.
Bardzo ciekawe.[/QUOTE]
Znalazłam wspomnienia pani Tudor Williams w których pisze,że były jakby trzy wielkie rodziny basenji.W dwóch nie było koloru czarnego.Maści były od żółtej przez wszystkie odcienie do tri ale nie było pręgowanych.Wspomina też o farmerze belgijskim,który miał na farmie pręgowaną sukę whipeta.Czy to jej pręgi mamy dzisiaj w baskach trudno określić.Tu się muszą wypowiedzieć genetycy.
W jednej z tych trzech rodzin były czarne basenji.Psa full black (cały czrny)użyto w hodowli.Czy to był czysty basenji ?
Pisze też,że więcej rodziło się szczeniąt w kolorach rozrzedzonych.Był to problem i były też wątpliwości czy warto się dalej angażować.Jedna po wielu trudach wyselekcjonowano maści czyste.
W poprzednim artykule autor wyjaśnia jaka musi być populacja,żeby bez ingerencji z zewnątrz rasa rozwijała się prawidłowo i nie szła w kierunku homozygoty.
Avongara project to tak jak Księga Wstępna.Do 10 pokolenia psy będą krzyżowane między sobą a szczenięta selekcjonowane pod kątem czystości rasy.Dopiero to 10 pokolenie pokaże ,czy projekt można uznać za sukces.Psy są rozprowadzane do ludzi,którzy chcą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu.
Wszystko dla poszerzenia puli genetycznej.
Zapomniałam jeszcze dodać i uciekł mi link.Pani Ann Roch była 4 lata na misji w Afryce.To ona pisze o zjadaniu starych basenji i szczeniąt.Wpiszcie w google i poczytajcie.Wędrowała z misją po terenach niedostępnych,na piechotę.Wszędzie ogromna bieda i głód.Opisuje (wesołe)jak dzieci chciały nauczyć jej basenji szczekać i po pewnym czasie usłyszeli szczekanie w domu.Okazało się,że to papuga nauczyła się szczekać haha

Link to comment
Share on other sites

fragment artykułu autorstwa Pani Veroniki Tudor Williams [B]z roku 1959[/B]...

[FONT=Arial][B]"[/B]Colours were also of great interest[/FONT][FONT=Times New Roman,Times,New York] and quite surprising. The usual shade was rather a poor chestnut,[/FONT]
[FONT=Times New Roman,Times,New York]possibly bleached by the sun, though a fair number were a glorious bright red. Many had a lot of white markings, [/FONT][FONT=Times New Roman,Times,New York]blaze, legs and collar. About a quarter of the dogs we saw were typical tri-colours of black, tan and white clearly [/FONT][FONT=Times New Roman,Times,New York]defined. [B]We saw only one black and white, without any tan on it, which proves that the rumour of black and whites [/B][/FONT][FONT=Times New Roman,Times,New York][B]is true.[/B] The most surprising of the dogs were true tiger-striped brindle, bright red with black stripes -- a [/FONT][FONT=Times New Roman,Times,New York]colour I had not known to exist. [B]In one village there were only tiger-striped Basenjis[/B]. We saw only two dogs, an [/FONT][FONT=Times New Roman,Times,New York]adult and a puppy, of the unattractive colouring which we have called in England "shaded reds", [/FONT][FONT=Times New Roman,Times,New York]which is really a mixture of red and tricolour, black hairs being sprinkled through the [/FONT][FONT=Times New Roman,Times,New York]red, and we again confirmed how unpleasing it was to the eye. We saw only one cream. This was in a town and on [/FONT][FONT=Times New Roman,Times,New York]closer inspection, we came to the conclusion it was not pure-bred, as it had long coarse hair on its back. "[/FONT]

Wytłuściłam dwa bardzo ważne zdania:
- pierwsze z nich mówi o spotkanym czarno-białym basenji i dalej autorka pisze "plotki okazały się prawdą"; czyli można wywnioskować, że wcześniej słyszano o czarno-białych basenji, tylko Anglicy nawiedzający Czarny Kontynent nie mogli ich spotkać...
- drugie zdanie mówi o czysto ubarwionych pręgusach, czyli tak jak we wzorcu, na soczystym czerwonym tle, wyraziste czarne pręgi; dalej jest mowa, że w jednej wiosce spotkali SAME PRĘGOWANE basenji!

To są fakty, czy chcecie czy nie, zarówno czarno-białe, jak i pręgowane basenji istniały już w latach 50tych...

Link to comment
Share on other sites

Chociażby z dzisiejszych postów wynika, iż na podstawie relacji Veroniki Tudor Williams- znawczyni i hodowczyni basenji - pod koniec lat 50 tych ub. wieku zanotowano istnienie pręgowanych basenji. Wynika również duże prawdopodobieństwo, że czarne pręgi są wynikiem mówiąc kolokwialnie dolania do pierwotnej rasy basenji krwi pochodzącej z zewnątrz od rasy whippet. Z lat 30-40 tych ub. brak jest informacji/relacji nt. maści pręgowanej, czy dobrze zrozumiałam?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Belgijski farmer po prostu miał pręgowaną sukę whippetkę...
Ja osobiście w życiu nie uwierzę, że ta wspomniana sunia miała jakikolwiek wpływ na kolor w rasie basenji. Nie ma tak dobrze, że dolewamy krew innej rasy (w tym wypadku whippeta) i bierzemy tylko kolor, w tym wypadku pręgi. Whippet jest jedną z niewielu ras psów, u której wzorzec dopuszcza WSZELKIE MOŻLIWE UMASZCZENIA I ICH KOMBINACJE. A 50 lat temu bardzo popularne były właśnie whippety pręgowane, błękitne, czarne i łaciate. Błękitny to dilute czarnego, gen dominujący nad wszystkimi kolorami w rasie.
Mało tego, whippet ma zupełnie inny typ głowy i uszy. Z tego co mi wiadomo nie było problemów u basenji z uszami nie stojącymi. Ale prześledźmy dalej. Whippety "wtedy" były potocznie ujmując, garbate i miały ścięte, spadziste zady. Tego też nie widać u basenji. Kolejna ogromna różnica to stopy. Whippet powinien mieć zwarte z wysklepionymi paluszkami, u basenji to byłaby wada - nie widać takich stóp u basenji. No i whippet lubi sobie poszczekać, oj lubi :) Mało tego, jeśli o charakter chodzi to istny biegun w stosunku do basenji. No i został ogon. Chyba nie muszę komentować... ;)
Nie wiem skąd pomysł o dolaniu (w tamtych latach) krwi whippeta do basenji - jak sami widzicie nie ma takiej możliwości by tak się stało, na zdrowy chłopski rozum... Były, tak jak są do tej pory - basenji ładniejsze, bardziej rasowe ale i są te mniej urodziwe i mniej rasowe, ale NIGDY nie widziałam basenji podobnego do whippeta! Wybaczcie, ale gdyby dolano krew whippeta to prędzej czy później by to wyszło - głowa, grzbiet, ogon, charakter itp.
Zielona, nie wiem czy wiesz, ale ja hoduję whippety od 20 już lat i znam tę rasę co nieco, a zwłaszcza ich charaktery :) Kompletne przeciwieństwo w stosunku do basenji :)
Się wzięłam i rozpisałam... ;)))

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że o gustach nie dyskutujemy :) Ja tylko chciałam wytłumaczyć, dlaczego nie zgadzam się z opinią, że niby to whippet został dolany do basenji, by uzyskać pręgowany kolor...
Dla przykładu kilka zdjęć whippetów z lat 40-50 ubiegłego wieku.

[IMG]http://thewhippetarchives.net/pics/medium/2007/med_4ac726d48feb1.jpg[/IMG]

[IMG]http://thewhippetarchives.net/pics/medium/221/med_47b1df33e1add.jpeg[/IMG]

[IMG]http://thewhippetarchives.net/pics/medium/med_463e4c5857baa.jpg[/IMG]

[IMG]http://thewhippetarchives.net/pics/medium/928/med_4a89d896592cf.jpg[/IMG]

[IMG]http://thewhippetarchives.net/pics/medium/anonymous/med_4766b7e0d9746.jpg[/IMG]

[IMG]http://thewhippetarchives.net/pics/medium/med_463e449673581.jpg[/IMG]

i wystarczy, bo mogłabym wklejać i wklejać ;)))

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=Olive][B]Wspomina też o farmerze belgijskim,który miał na farmie pręgowaną sukę whippeta.Czy to jej pręgi mamy dzisiaj w baskach trudno określić.Tu się muszą wypowiedzieć genetycy.
[/B][COLOR=Black]Ypsylon czy ja napisałam,że skrzyżowano wippeta z basenji?
Możesz czepiać się mnie i łapać za słówka a i tak będziesz korzystać z klucza maści jaki wkleiłam.
A ja nie dla Ciebie go wkleiłam tylko dla wszystkich miłych osób,żeby wiedziały,że żaden miot ich nie zaskoczy kolorem.I że maści rozjaśnione to też basenji a nie wpadka.
Na temat krzyżówki whipeta z basenji za mało napisałaś.Może zrób jeden kontrolny miot i zobaczymy jakie będą głowy i grzbiety?[/COLOR][B][COLOR=Black]
[/COLOR][/B][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Nie Zielona, nie napisałaś dosłownie, ale ewidentnie dałaś do zrozumienia.
I nie czepiam się Ciebie, nadinterpretacja Moja Droga :) Ja po prostu odpowiedziałam i wyjaśniłam, co ja na ten temat myślę - mam prawo mieć swoje zdanie i wyjaśniłam możliwie najdokładniej dlaczego tak uważam. Natomiast Ty narzucasz innym swoje zdanie innym, niepotrzebnie. Widzę, że nie ma sensu z Tobą w ogóle dyskutować, bo wszędzie wietrzysz podstęp i za każdym razem gdzieś tam starasz się sypnąć docinkiem, złośliwość i jad aż się wylewa z Twoich postów...
I wiesz co, mam w nosie Twój klucz, czy jak to tam nazywasz :) Przez 22 lata hodowli nie był mi potrzebny i nie będzie teraz, możesz go sobie wsadzić w przysłowiowe 4 litery... Nawet jeśli zawiedzie mnie moja intuicja i urodzi mi się "zły kolor"... no cóż, u tych znanych i cenionych też się rodziły/rodzą :)))
Na miot whippet/basenji w mojej hodowli nie licz, nie produkuję kundli, za wysoko sobie cenię moje dwie ukochane rasy aby je mieszać między sobą.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ypsylon']Nie Zielona, nie napisałaś dosłownie, ale ewidentnie dałaś do zrozumienia.
I nie czepiam się Ciebie, nadinterpretacja Moja Droga :) Ja po prostu odpowiedziałam i wyjaśniłam, co ja na ten temat myślę - mam prawo mieć swoje zdanie i wyjaśniłam możliwie najdokładniej dlaczego tak uważam. Natomiast Ty narzucasz innym swoje zdanie innym, niepotrzebnie. Widzę, że nie ma sensu z Tobą w ogóle dyskutować, bo wszędzie wietrzysz podstęp i za każdym razem gdzieś tam starasz się sypnąć docinkiem, złośliwość i jad aż się wylewa z Twoich postów...
I wiesz co, mam w nosie Twój klucz, czy jak to tam nazywasz :) [COLOR=Red][B]Przez 22 lata hodowli nie był mi potrzebny i nie będzie teraz, możesz go sobie wsadzić w przysłowiowe 4 litery... Nawet jeśli zawiedzie mnie moja intuicja i urodzi mi się "zły kolor"... no cóż, u tych znanych i cenionych też się rodziły/rodzą [/B][/COLOR]:)))
Na miot whippet/basenji w mojej hodowli nie licz, nie produkuję kundli, za wysoko sobie cenię moje dwie ukochane rasy aby je mieszać między sobą.[/QUOTE]
Nerwowa odpowiedź.Każdy na tym forum ma swój rozum i kieruje się swoją mądrością.Jeżeli uważasz,że rozmawiam tylko z Tobą to powiem jedno: nie pochlebiaj sobie.Nie jesteś najważniejsza.
Za nerwową odpowiedzią idzie brak wychowania.Tak się dzieje,że jak nie ma się argumentów ,to może "krzyk" pomoże.
Mnie wystarczą telefony które otrzymuję od ludzi.
Ty właśnie zareklamowałaś Swoją hodowlę gdzie od 22 lat kojarzysz psy na wyczucie i intuicję.
I to chciałam dowieść.Nie ma tu żadnej wiedzy.

Link to comment
Share on other sites

Ypsylon, nie przejmuj się ignorancją i atakiem:) dobrze, że ma swoje teorie... niech sobie hodują nową rasę a my róbmy swoje :)
Zielona, zgłosimy Cię do nagrody nobla z dziedziny genetyki i innowacji w rasie Basenji :) chcesz ? ..bo jak cytuję : " Zielona wie wszystko " :)
pozdrawiam :)K

Link to comment
Share on other sites

Nie było mnie chwilę a tu taka niespodzianka :)
Kolejne odkrycia.
Ypsylon, ciekawe jak sobie dotąd radziłaś z maściami u whippetów i dlaczego akurat Tobie wychodzi ?
Nie odpowiadaj, ja wiem i życzę dalszych sukcesów :)
Betka tak bardzo mi sie podoba :) a ten Szwed to ma jakiś nowy zupełnie kolor, jak lakier na samochodach "perłowy"-super chłopak:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gmk']Nie było mnie chwilę a tu taka niespodzianka :)
Kolejne odkrycia.
Ypsylon, ciekawe jak sobie dotąd radziłaś z maściami u whippetów i dlaczego akurat Tobie wychodzi ?
Nie odpowiadaj, ja wiem i życzę dalszych sukcesów :)
Betka tak bardzo mi sie podoba :) a ten Szwed to ma jakiś nowy zupełnie kolor, jak lakier na samochodach "perłowy"-super chłopak:)[/QUOTE]
[URL]http://209.85.129.132/search?q=cache:hvlgQ1VLPuUJ:bellsouthpwp.net/d/d/ddoggone/Homepage/Genetics/Genetics%2520old.html+inheritance+color+whippet&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

to jest moja droga kpina a nie próba nawiązania dialogu. Jeśli chcesz w oczach specjalistów od rasy uchodzić za znawcę to przestań negować osiągnicia nauki. Można z nimi polemizowac ale trzeba mieć nie tylko odwagę i chęci ale równiez wiedze...
Takie dowcipy to niestety poziom przedszkola.
Nie sprzedawaj basenji na Alegro a może zaczniemy myśleć o poważnym traktowaniu Ciebie i twoich psów. Co do wagi Twoich szczeniąt długo bym się zastanawiała czy to basenji... ale cóż jak się ma tyle razy AVOGARA >>>>
Trzeba wiedzy dogłębnej a nie fragmentarycznej by próbować negować to co niektórzy osiagali przez 50 lat. Dlaczego Hodowla Asiaczek tak szczyci się pieeskiwm z Kanibaru od hodowczyni która wiadomości na swoim serwisie zakończyła 2 lata temu na BIS-ie, dlaczego powtarza głupoty o Alpha z rodowodu Serka... przecież to brednie i brak znajomościb przidków Piesek jest niezły ale ma zbyt dużo wad, : kufa, zarzucanie tyłem w ruchu, może wyrośnie, ale nie wyrośnie z nieprawidłowych maści które w sobie niesie, tylko rozsądne krycie pozwoli uniknąć błędów.
Ale to już na pewno nie będzie zasługą ani Twoją ani Hodowli Asiaczek, która pomimo tylu lat nagle odkryła Amerykę i niby rozumie co dziedziczą jej psy.
Zarty na bok jeśli próbujesz zdyskredytować pracę wiwelu Hodowców basenji na świecie to nie ominie Cię krytyka. Ja będą z Tobą rozmawiać jak zobaczę Twoich 5 mitów basenji i będzie widac Twój cel hodowlany. Na razie jest to tylko chęć dyskredytacji wszystkich i wszystkiego a to jest nazywane czasami manią. Nie pozwalam jednak na krytykę Hodowli Loango ani żadnego psa który u nas mieszka przez tak mało doświadczoną i tak mało wiedzącą osobę, która od jesli się nie mylę 11.11.2009 czyta książki i jeszcze nie doczytała tego co zamierzała wyjasnić. Już mówiłam nie wyważaj otwartych drzwi . I Najważniejsze NIE SPRZEDAWAJACIE BASENJI PRZEZ ALEGRO. To ze dostałaś sukę za darmo nie oznacza że jestes dobrym opiekunem. Na pewno nie radzisz sobie z drugą sunią, jesteś "KALOSZ" a nie opiekun basenji. Zajmij się zdrowiem fizycznym i psychicznym swoich basenji a potem możesz próbowac dorównac nam i wielu innym wiedzą. Krzykk i ropacz oraz złośliwości niczego nie dadzą. Pomyśl zanim zabrniesz zbyt daleko.
Ja mam dość obrażania mnie i Hodowli Loango. To poiwnno być dla Ciebie ostrzerzeniem, chociaż osoba łajaca rózgą młodą sunię basenji, pewnie i tak niczego nie zrozumie.
Chcę wszystkim wyjaśnić - jesli chcecie zobaczyć bardzo dobrego basenji na ringu to polujcie na psa Państwa Opraów. Widzieliśmy go w zeszłą środę- jest to jeden z najpiękniejszych basenji jaki udało nam się zobaczyć na własne oczy- żaden Kanibaru nawet nie może porównywać się z tym pieskiem. Nawet jeśli wygra 200 BISów.
Taki pies jak ten z Częstochowy zdarza się raz na kilka pokoleń w hodowli która piodchodzi do rasy w profesjonalnie. Chwalenie się że Serek ma Alpha w rodowodzie - jako jednegoo z wielu jest świadectwem braku znajomości realiów australijskich a najważniejsze, braku wiedzy o rodowodach basenji. W przeciwnym razie sunia Liwang nigdy nie zostalaby pokryta odpadem z hodowli rosyjskiej a jeden miot z brakami i niedostatkami w uzebieniu nie spowodowalby dziwnej smierci suni.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gmk'][B][COLOR=Red]to jest moja droga kpina a nie próba nawiązania dialogu. Jeśli chcesz w oczach specjalistów od rasy uchodzić za znawcę to przestań negować osiągnicia nauki. Można z nimi polemizowac ale trzeba mieć nie tylko odwagę i chęci ale równiez wiedze...
Takie dowcipy to niestety poziom przedszkola.
Nie sprzedawaj basenji na Alegro a może zaczniemy myśleć o poważnym traktowaniu Ciebie i twoich psów. Co do wagi Twoich szczeniąt długo bym się zastanawiała czy to basenji... ale cóż jak się ma tyle razy AVOGARA >>>>[/COLOR][/B]
Trzeba wiedzy dogłębnej a nie fragmentarycznej by próbować negować to co niektórzy osiagali przez 50 lat. [B][COLOR=Green]Dlaczego Hodowla Asiaczek tak szczyci się pieeskiwm z Kanibaru od hodowczyni która wiadomości na swoim serwisie zakończyła 2 lata temu na BIS-ie, dlaczego powtarza głupoty o Alpha z rodowodu Serka... przecież to brednie i brak znajomościb przidków Piesek jest niezły ale ma zbyt dużo wad, : kufa, zarzucanie tyłem w ruchu, może wyrośnie, ale nie wyrośnie z nieprawidłowych maści które w sobie niesie, tylko rozsądne krycie pozwoli uniknąć błędów.
Ale to już na pewno nie będzie zasługą ani Twoją ani Hodowli Asiaczek, która pomimo tylu lat nagle odkryła Amerykę i niby rozumie co dziedziczą jej psy. [/COLOR][/B]
Zarty na bok jeśli próbujesz zdyskredytować pracę wiwelu Hodowców basenji na świecie to nie ominie Cię krytyka. Nie pozwalam jedJa będą z Tobą rozmawiać jak zobaczę Twoich 5 mitów basenji i będzie widac Twój cel hodowlany. Na razie jest to tylko chęć dyskredytacji wszystkich i wszystkiego a to jest nazywane czasami manią.nak na krytykę Hodowli Loango ani żadnego psa który u nas mieszka przez tak mało doświadczoną i tak mało wiedzącą osobę, która od jesli się nie mylę 11.11.2009 czyta książki i jeszcze nie doczytała tego co zamierzała wyjasnić. Już mówiłam nie wyważaj otwartych drzwi . I Najważniejsze NIE SPRZEDAWAJACIE BASENJI PRZEZ ALEGRO. To ze dostałaś sukę za darmo nie oznacza że jestes dobrym opiekunem. Na pewno nie radzisz sobie z drugą sunią, jesteś "KALOSZ" a nie opiekun basenji. Zajmij się zdrowiem fizycznym i psychicznym swoich basenji a potem możesz próbowac dorównac nam i wielu innym wiedzą. Krzykk i ropacz oraz złośliwości niczego nie dadzą. Pomyśl zanim zabrniesz zbyt daleko.
[B][COLOR=Red]Ja mam dość obrażania mnie i Hodowli Loango.[/COLOR][/B] [B][COLOR=Red]To poiwnno być dla Ciebie ostrzerzeniem, chociaż osoba łajaca rózgą młodą sunię basenji, pewnie i tak niczego nie zrozumie.[/COLOR][/B]
Chcę wszystkim wyjaśnić - jesli chcecie zobaczyć bardzo dobrego basenji na ringu to polujcie na psa Państwa Opraów. Widzieliśmy go w zeszłą środę- jest to jeden z najpiękniejszych basenji jaki udało nam się zobaczyć na własne oczy- żaden Kanibaru nawet nie może porównywać się z tym pieskiem. Nawet jeśli wygra 200 BISów.
Taki pies jak ten z Częstochowy zdarza się raz na kilka pokoleń w hodowli która piodchodzi do rasy w profesjonalnie. Chwalenie się że Serek ma Alpha w rodowodzie - jako jednegoo z wielu jest świadectwem braku znajomości realiów australijskich a najważniejsze, braku wiedzy o rodowodach basenji. W przeciwnym razie sunia Liwang nigdy nie zostalaby pokryta odpadem z hodowli rosyjskiej a jeden miot z brakami i niedostatkami w uzebieniu nie spowodowalby dziwnej smierci suni.[/QUOTE]
A tutaj gdzie znajduje się Twoja etyka?
Najpierw "jedziesz"po mnie i Asi bez zastanowienia"chyba po drinku" a następnie zarzucasz mi,że Cię obrażam?
Chcesz ze mną rozmawiać jak dochowam się 5 miotów basenji?Ja już nie chcę z Tobą rozmawiać.Naprawdę nie mam o czym.
Pozdrawiam cieplutko
Monika

Link to comment
Share on other sites

[B][COLOR=blue]to jest moja droga kpina a nie próba nawiązania dialogu. Jeśli chcesz w oczach specjalistów od rasy uchodzić za znawcę to przestań negować osiągnicia nauki. [/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Jest taki tytuł ”specjalista od rasy”?[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]A Ty zapoznałaś się z tymi osiągnięciami nauki, bo wygląda na to, że nie.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue]Można z nimi polemizowac ale trzeba mieć nie tylko odwagę i chęci ale równiez wiedze...[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Odwagę do czego?[/COLOR][COLOR=blue] [/COLOR][COLOR=black]Do przyznania racji Tobie, pomimo, że jej nie masz?[/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue]
Takie dowcipy to niestety poziom przedszkola.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Mówisz o sobie czy o mnie?[/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue]
Nie sprzedawaj basenji na Alegro a może zaczniemy myśleć o poważnym traktowaniu Ciebie i twoich psów.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Jest mi to obojętne i tak mnie źle traktujesz.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Allegro odwiedza wiele osób, zarówno przeciętnych jak i tych „wielkich”,możesz tam kupić wszystko, nawet filiżankę do kawy za 20 000,-zł z której pijał Chopin.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Większość z ludzi nie potrafi biegle poruszać się po Internecie ale wiedzą jak trafić na allegro.Cena jaką wystawiłam skutecznie odstrasza ciekawskich ale przyciąga zainteresowanych.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue] Co do wagi Twoich szczeniąt długo bym się zastanawiała czy to basenji... ale cóż jak się ma tyle razy AVOGARA >>>>[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Na pewno masz racje bo Ty jak nie masz racji to też masz rację.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Ja raczej martwię się niedowagą szczeniąt po Twoim psie. To się z niczego nie bierze.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Badanie na FS w tym wieku nie jest wykładnikiem zdrowia, przeczytasz o tym w artykule na mojej stronie.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue]
Trzeba wiedzy dogłębnej a nie fragmentarycznej by próbować negować to co niektórzy osiagali przez 50 lat.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Przykład proszę, nazwiska i dorobek hodowlany[/COLOR][COLOR=blue].[/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue] Dlaczego Hodowla Asiaczek tak szczyci się pieeskiwm z Kanibaru od hodowczyni która wiadomości na swoim serwisie zakończyła 2 lata temu na BIS-ie,[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Czemu ma służyć to pytanie? Czy to geny hodowczyni płyną we krwi Kanibaru Asi?[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]A może sprawy losowe jak np.śmiertelna choroba dziecka zmusiła hodowczynię do zmiany planów życiowych.Szybko i bez zastanowienia oceniasz ludzi.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue] dlaczego powtarza głupoty o Alpha z rodowodu Serka...[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Jakie głupoty? Może coś więcej?[/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue] przecież to brednie i brak znajomościb przidków Piesek jest niezły ale ma zbyt dużo wad, : kufa, zarzucanie tyłem w ruchu, może wyrośnie, ale nie wyrośnie z nieprawidłowych maści które w sobie niesie, tylko rozsądne krycie pozwoli uniknąć błędów.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Gmk albo jesteś odporna na wiedzę albo naprawdę nic do Ciebie nie dociera[/COLOR][COLOR=blue].[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Ty nie rozumiesz prostej sekwencji dziedziczenia maści. W przeciwnym razie nie pisałabyś takich głupot.[/COLOR][COLOR=blue] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Nieprawidłowe maści to takie, które nie chce uznać FCI. Ale to przecież basenji.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue]
Ale to już na pewno nie będzie zasługą ani Twoją ani Hodowli Asiaczek, która pomimo tylu lat nagle odkryła Amerykę i niby rozumie co dziedziczą jej psy. [/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Ty się lepiej zastanów co odziedziczą psy po Twoim Bumbali i Rybce[/COLOR][COLOR=blue].[/COLOR][COLOR=black]Nie martwiłabym się, gdyby suka była zdrowa a pies chory. Płód będzie dotleniony i dożywiony. Ale odwrotnie to właśnie szczenięta zostaną najbardziej poszkodowane. Pewna jestem, że waga urodzeniowa była bardzo niska.Wzrost i rozwój też nie przebiegał imponująco.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Pieski na zdjęciach jak pajączki.Ja nie kryłabym chorej suki. Masz fantastycznie przemyślane krycie.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Ty z takim doświadczeniem a tu taki obciach.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]
[/COLOR][COLOR=blue]Zarty na bok jeśli próbujesz zdyskredytować pracę wiwelu Hodowców basenji na świecie to nie ominie Cię krytyka. [/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]„prawdziwa cnota krytyk się nie boi”[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue]Ja będą z Tobą rozmawiać jak zobaczę Twoich 5 mitów basenji i będzie widac Twój cel hodowlany.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Mój cel to zdrowe basenji nawet te pastelowe.Nie mam ambicji CRAFT – owych,[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]A największą nagrodą jest dla mnie radość roześmianych i cwaniackich pysków.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue] Na razie jest to tylko chęć dyskredytacji wszystkich i wszystkiego a to jest nazywane czasami manią. Nie pozwalam jednak na krytykę Hodowli Loango ani żadnego psa który u nas mieszka przez tak mało doświadczoną i tak mało wiedzącą osobę, która od jesli się nie mylę 11.11.2009 czyta książki i jeszcze nie doczytała tego co zamierzała wyjasnić.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Odbieram to tak:jeżeli któs komuś cóś i nikt nikomu nic, to owszem, rzeczywiście…[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]No i mania czerwonych pantofelków. Jak Ci żal to kup sobie zielone. Ja mogę na boso.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=black] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue] Już mówiłam nie wyważaj otwartych drzwi . I Najważniejsze NIE SPRZEDAWAJACIE BASENJI PRZEZ ALEGRO. To ze dostałaś sukę za darmo nie oznacza że jestes dobrym opiekunem. [/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Widzisz między nami jest taka różnica, że ja będę opiekować się każdym basenji pod moim dachem, tym pastelowym również. A Ty nawet się nie pochwalisz, że Ci się taki urodził[/COLOR][COLOR=blue] [/COLOR][COLOR=green](trindel o którym nikt niby nie wiedział).[/COLOR][COLOR=blue] [/COLOR][COLOR=black]Pozbędziesz się go jak śmiecia, bo jak taki basenji nie ma uznanej maści to nie ma też serca i nie zasługuje na miłość.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue]Na pewno nie radzisz sobie z drugą sunią, jesteś "KALOSZ" a nie opiekun basenji.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Ja nie chodzę już w kaloszach.W sklepie myśliwskim jest takie obuwie(jak kalosz) ale bardzo lekkie(z 15 deko jeden kalosz).Jest to sztuczne tworzywo i bardzo ciepłe. Zimą możesz włożyć stopę bez skarpety i nie zmarzniesz. Rewelacja. Kosztują 83 zł.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black] [/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue] Zajmij się zdrowiem fizycznym i psychicznym swoich basenji a potem możesz próbowac dorównac nam i wielu innym wiedzą. Krzykk i ropacz oraz złośliwości niczego nie dadzą. Pomyśl zanim zabrniesz zbyt daleko. [/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Moje basenji mają się dobrze ale ja martwię się o Ciebie.[/COLOR][COLOR=blue][/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue]
Ja mam dość obrażania mnie i Hodowli Loango. To poiwnno być dla Ciebie ostrzerzeniem, chociaż osoba łajaca rózgą młodą sunię basenji, pewnie i tak niczego nie zrozumie.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Nie dość, że w każdym zdaniu [/COLOR][COLOR=red]MNIE[/COLOR][COLOR=black] obrażasz to jeszcze mi [/COLOR][COLOR=red]grozisz.[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Co do mojej rózgi to zaproponuję, żebyś otworzyła przewód doktorski.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=blue]
Chcę wszystkim wyjaśnić - jesli chcecie zobaczyć bardzo dobrego basenji na ringu to polujcie na psa Państwa Opraów. Widzieliśmy go w zeszłą środę- jest to jeden z najpiękniejszych basenji jaki udało nam się zobaczyć na własne oczy- żaden Kanibaru nawet nie może porównywać się z tym pieskiem. Nawet jeśli wygra 200 BISów.
Taki pies jak ten z Częstochowy zdarza się raz na kilka pokoleń w hodowli która piodchodzi do rasy w profesjonalnie. Chwalenie się że Serek ma Alpha w rodowodzie - jako jednegoo z wielu jest świadectwem braku znajomości realiów australijskich a najważniejsze, braku wiedzy o rodowodach basenji. W przeciwnym razie sunia Liwang nigdy nie zostalaby pokryta odpadem z hodowli rosyjskiej a jeden miot z brakami i niedostatkami w uzebieniu nie spowodowalby dziwnej smierci suni.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Już wcześniej określiłaś swój Real australijski i widać, że nie jesteś na bieżąco.[/COLOR][/B]
[B][COLOR=black]Ciągle nie rozumiem co z tym Serkiem.[/COLOR][/B]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...