Jump to content
Dogomania

owczarek 10m-cy


SHARTA

Recommended Posts

Przede wszystkim trzeba być konsekwętnym. Jeśli czegoś mu nie wolno to zawsze tak musi być. Wiadomo, że młody piesek nie będzie siedział w jednym miejscu (wiem coś o tym mam 11 miesięcznego On-ka). Chodzi o to, aby nie pozwalać mu na cś co Ci się nie podoba. Nie może być tak, że np. może siedzieć na fotelu, ale od kiedy skończy roku już mu tego robić nie wolno. Takie jest przynajmniej moje zdanie i trzymając się tego wyelimionawałam już sporo zachować, które nie podobały mi się u mojego psiaka.
Co do szkolenia to nie mogę za bardzo pomóc, ale kiedy byłam na szkoleniu w czerwcu (pies miał wtedy jakies 6 miesięcy) pani powiedziała, że na jesieni można rozpacząć terning na psa obronnego (niesty nie rozpoczeliśmy tego treningu i chyba przeciągnie się to na wakcje). Dodam, że pies nie był szkolony, aby zdawac egazminy typu PT, ale po prostu, abyśmy mogli żyć w zgodzie. Może to coś Ci podpowie. Najlepiej zadzwonić do kogoś kto organizuje takie szkolenia i zapytać się.
Mam nadzieję, że trochę pomogłam.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fajnie że odpisałaś - dzięki. Co do szkolenia na PT i obrona już teraz , to sama go ćwiczę kiedy tylko mam czas.
Czy efekty są , to chyba za wcześnie ale pies zdecydowanie lubi te nasze zajęcia, bo zawsze z uwagą czeka i patrzy na każdy mój gest. Ciekawi mnie również to , czy jest on teraz młodziakiem, czy juniorem bo w gruncie rzeczy na stronach SV doczytałam, że do 6-m-ca to szczeniak, od 8 do 12 to młodziak, od 12 do 18 to junior a potem jeszcze jest że od 15 do 24 już dorosły, mój ma 10 m-cy, 2tg i generalnie ten podział mi pasuje ale niektórzy hodowcy stwierdzają i na szkoleniach instruktorzy też że nie należy tego tak brać do onków, jak to w końcu jest ?

Link to comment
Share on other sites

Powiem szczerze, że nie interesowałam się tym tematem bardzo, więc nie mgoę pomóc. Jednak jak dla mnie ten podział jest w miarę ok, ponieważ On-ek rośnie do ok 15-18 miesiąca życia, więc można powiedzieć, że po tym okresie jest już dorosły (jestem świeżo poinformowana, ponieważ mój piesek miał zapalenie okostnej i lekarz powiedział nam, że choroba ta może się ujawnić w okresie kiedy pies rośnie i podał tu właśnie wiek do 15-18 miesięcy). Ale jeszcze raz powtarzam ja ekspertką w tej dziedzinie nie jestem, są to tylko moje spotrzeżenia i uwagi :).
Co do pieska, bardzo dobrze, że lubi się uczyć (ale taka jest na szczęście nautra On-ków) i myślę, że można już mówić o efektach. Każdy dzień szkolenia przynosi jakies efekty. Nie wiem na jakim poziomie jest Twój piesek, ale mój komendy "siad", "waruj" "zostań" "do mnie" ma opanowane (nie powiem, że są już doskonale wykonywane), a przy nodze chodzi prawie bez zastrzeżeń. Polecam również nauki różnych sztuczek. Ja uczyłam Satora już "obrót" "piątka" (podaj prawą łapę) i "łapa" (podaje w tedy lewą łapę). Próbowaliśmy również slalomu między nogami ale przyszło to okropne choróbsko. Tak więc jestem pewna, że Twój piesek już dużo potrafi, bo nie ma głupich On-ków. Życzę owocnej pracy.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Ja swego Maxa szkolilam od poczatku. Juz w "przedszkolu" (wiek - 11 tygodni)zaczal uczyc sie podstawowych koment a pozniej w wieku kilku miesiecy poszedl na szkolenie do klubu owczarkow niemieckich. Jednak byla to nauka posluszenstwa. Nie wiem nic o tym kiedy mozna zaczac szkolic "na obronce".
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...