Jump to content
Dogomania

.:: A X E L ::.


Gosiek

Recommended Posts

[quote name='Gosiek']prosze uprzejmie - ciasto robiłam na razie tylko 2 razy - troszki pracochłonne jest ale za to...mmmmm niebo w gębie że sie tak wyrażę - mam w ksiażce jako:

[SIZE=4][COLOR=red]CIASTO HALI
[/COLOR][/SIZE][B]Ciasto:[/B] 2 szklanki mąki,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
pół kostki miękkiej margaryny,
pół szklanki cukru, 2 jaja, żółtko.
[B]Masa budyniowa:[/B] litr mleka,
3 budynie czekoladowe.
[B]Masa serowa:[/B] pół kostki miękkiej margaryny,
pół szklanki cukru,
cztery serki waniliowe,
3 jaja, białko, budyń śmietankowy;
polewa czekoladowa, wiórki kokosowe

Zagnieść ciasto i wyłożyć je na prostokątną blaszkę. Ugotować budynie czekoladowe, gorące przełożyć na surowe ciasto i równo rozsmarować. Odstawić do wystudzenia. Margarynę utrzeć z cukrem i, stale ucierając, dodawać na przemian serek waniliowy i żółtka. Następnie wsypać budyń śmietankowy i wymieszać. Na końcu, lekko mieszając, połączyć ze sztywną pianą z czterech białek i równo rozłożyć na zimnym budyniu czekoladowym. Wstawić na 40 min do piekarnika nagrzanego do 180°C. Po upieczeniu [B]i ostudzeniu[/B] polać polewą i posypać wiórkami kokosowymi.

:-D[/quote]

:sabber: ale to juz wyzsza szkola jazdy mniaaaaaaaaaaaaaami

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ha - no to suuuper ze przepisik się przydał - widzę ze dogo powoli zaczyna zalewać fala duńskich ciasteczek :lol:
No ale nie da sie zaprzeczyć że są pyszne - tyle że straszliwie słodkie 8-)


Debe - no cóż... w sumie ciasto nie jest trudne tylko czasochłonne - najgorsze jest dobre wyczucie z upieczeniem wierzchniej warstwy a nie spieczeniem spodu. Wierzch podchodzi smaczkiem pod sernik 8-)
Ja pierwszym razem trzymałam się kurczowo przepisu i nie dopiekłam masy serowej :nonono2:

Link to comment
Share on other sites

hmmmm tu nie spalic tu dopiec to chyba rzeczywiście wyższa szkoła :puppydog: :puppydog:
ale smakowicie brzmi moze kiedyś mi się uda rodzinnego ciastotwora (czyli moja siostre - jedyna co potrafi suuuper piec) namówić, to mi pomoze upiec to cuuuudeńko :-D :-D

Link to comment
Share on other sites

Hihi [I]ciastotwora[/I] :lol:
Fajnie to brzmi - u mnie w rodzince niby takim ciastotworem jest moja chrzesna - ale ona lubi wpadać w przesadę: albo za mokre albo stanowczo za duzo aromatu itp.
Ja sie staram robić w miarę naturalne ciaha - takie żeby ten aromacik wydawał sie absolutnie na miejscu i nie "zabijał" ciasta :lookarou:
Nieraz potrafię ciasto popsuć - zwłaszcza jak mi baaaardzo zależy zeby wyszło extra. :nonono2:
Ale nauczona własnym doświadczenniem wiem że jeśli robie ciasto "pokazowe" to koniecznie dokładnie wg przepisu i NIC nie zmieniać... a kysz od jakichkolwiek zmian :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='isabelle']Kurcze, [B]Gosia[/B], jakie sliczne ptaszyny, naprawde jestem pelna podziwu, ze tak pieknie przyroda ci pozuje. ;-) :flasings:[/quote]Agatko - miałam farta bo akurat wróbliki sie spojrzały w moją stronę... Axio mi dzielnie pomagał skupiajac na sobie uwagę ptaszynek ;-)
No i dziękuję za miłe słowa :calus:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosiek']Agatko - miałam farta bo akurat wróbliki sie spojrzały w moją stronę... Axio mi dzielnie pomagał skupiajac na sobie uwagę ptaszynek ;-)
No i dziękuję za miłe słowa :calus:[/quote]

Haha, [B]Gosia[/B], ale ty masz farta przy kazdym zdjeciu ptaszkow, cos chyba tego za duzo, nie wierze w tyyyle szczescia. ;-) :flasings: :flasings:

Wracam tymczasem do kuchni, ale sie jeszcze pochwale, ze mamy juz i choineczke ubrana w pelni i barek udekorowany, jest kolorowo, wesolo i wszedzie pachnie ciasteczkami. :-D :flasings: :-D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosiek']Hihi [I]ciastotwora[/I] :lol:

Nieraz potrafię ciasto popsuć - zwłaszcza jak mi baaaardzo zależy zeby wyszło extra. :nonono2:
Ale nauczona własnym doświadczenniem wiem że jeśli robie ciasto "pokazowe" to koniecznie dokładnie wg przepisu i NIC nie zmieniać... a kysz od jakichkolwiek zmian :lol:[/quote]

skąd ja to znam jak to jest że masa zawsze się scina bez problemu a jak nagle pilnie potrzeba ciasta no jutro to nagle nawet podwójna ilość żelatyny nie pomaga i masa pływa :nonono2: :vamp:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='isabelle']Haha, [B]Gosia[/B], ale ty masz farta przy kazdym zdjeciu ptaszkow, cos chyba tego za duzo, nie wierze w tyyyle szczescia. ;-) :flasings: :flasings:

Wracam tymczasem do kuchni, ale sie jeszcze pochwale, ze mamy juz i choineczke ubrana w pelni i barek udekorowany, jest kolorowo, wesolo i wszedzie pachnie ciasteczkami. :-D :flasings: :-D[/quote] Hihi - no widzisz? Po prostu Agatko często mam farta :)

Fajnie - czytałam właśnie że A. choineczke ubierał wczoraj. Nastrój od razu zupełnie inny prawda?
Czuć że zbliżają sie święta - jakoś tak fajniej jak choineczka jest w domu - uwielbiam ten czas 8-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sayma']skąd ja to znam jak to jest że masa zawsze się scina bez problemu a jak nagle pilnie potrzeba ciasta no jutro to nagle nawet podwójna ilość żelatyny nie pomaga i masa pływa :nonono2: :vamp:[/quote] Otóż to - ostatnio miałam dokładnie taką sytuację z ptasim mleczkiem - chcialam zrobic pyszne, piękne i wspaniałe a wyszła totalna porażka :nonono2:



No dobrze dziewczyny - ja juz zmykam na dzisiaj - jutro znów po 6 trzeba wstać :sleep:
[COLOR=RoyalBlue]Dobrej nocki [/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mmbbaj'][B]Gosiu[/B], ależ ty piękne zdjęcia robisz...:o:klacz: A ja też jestem wykończona dzisiaj, a jutro muszę robić śledzie:tard:........Jem chętnie bo bardzo lubię, ale robota mało przyjemna:watpliwy:.................dobranoc:-D:scream7:[/quote]
dzieńdoberek - witam porannie.
My już po spacerku - teraz czas zabrać sie do dalszej roboty w kuchni :eating:

Śledziki będę robiła jutro - dziś odbieram zamówione ze sklepu :cool2:
Tylko cholera czekam na kuriera i jestem uziemiona w domu dopóki nie przyjedzie :nonono2:

Dziś w planie pierożki i gotowanie warzyw na sałatki.
[B] Gosiu [/B]a robiłaś kiedyś pierzynke ze sledzi?
Śledziki moczy sie 15 minut w occie, potem układa, przykrywa marchewką, ziemniaczkami, porem, cebulką, smaruje majonezem i na wierzchu sypie sie jajkiem :eating: pyszności.

A jeśli chodzi o zdjecia ptaszków - bardzo lubię zimę pod tym zwględem bo ptaszorki grzecznie siedzą na drzewkach i pozwalają sobie zdjęcia robić :lol:
Wczoraj "upolowałam" sikorę ze słoninką w dziubku ale zdjecie za ciemne i sie nie nadaje niestety - ale nie ustaje w próbach - czekam na słoneczko :jumpie:


Miłego dzionka wszystkim życzę i owocnej pracy nie tylko w kuchni :hand:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosiek']
[B] Gosiu [/B]a robiłaś kiedyś pierzynke ze sledzi?
Śledziki moczy sie 15 minut w occie, potem układa, przykrywa marchewką, ziemniaczkami, porem, cebulką, smaruje majonezem i na wierzchu sypie sie jajkiem :eating: pyszności.[/quote]

[SIZE=3][COLOR=Blue][B]Gosiu[/B][/COLOR][/SIZE], poproszę cię o dokładny przepis:-D:sabber: Czy te marchewki i ziemniaczki to warstwowo czy wymieszane? Krojone w plastry czy kostkę? U nas na wigilii zawsze tradycyjnie są śledzie marynowane w occie z parzoną cebulą i śledzie w śmietanie z przecieranym mleczem:eating: Niestety mój mąż niezbyt je lubi bo mają słodkawy smak i specjalnie dla niego robię takie na ostro bez ziarenka cukru;-) Może zrobiłabym takie pod pierzynką?:x-mas: Dla mnie najgorszy dzień to jutro bo będę robić rybę w galarecie z migdałami i rodzynkami. Zawsze dobrze wychodzi, ale ponieważ robię ją tylko raz w roku to brakuje mi wprawy. Po kilka razy sprawdzam czy ścięła się galareta i zajmuje mi to za dużo czasu:lol:Pozdrawiam i miłego lepienia pierogów!;-)

Coś dogo znowu chodzi wolno jak ślimak, a emoticonki ciągle zmieniają miejsce:vamp:

Link to comment
Share on other sites

Oj tak - dogo się koszmarnie slimaczy dzisiaj :nonono2:

Już podaję w takim razie dokładny przepis - śledziki są wspaniałe - przynajmniej ja uwielbiam tę potrawę i mogłabym już prawie nic w święta oprócz tego nie jeść ;)
Ja jutro robie własnie pierzynkę i śledzie w śmietanowo-chrzanowym sosie.
[SIZE=4][COLOR=Red]
ŚLEDZIE POD PIERZYNKĄ [SIZE=2]porcja na tackę 20x35cm[/SIZE][/COLOR][/SIZE]
[LIST]
[*][COLOR=Black]Płaty śledziowe a'la matias - wg uznania - zależy czy ktoś lubi dużo[/COLOR]
[*][COLOR=Black]2-3 łagodne cebule[/COLOR]
[*][COLOR=Black]duży por[/COLOR]
[*][COLOR=Black]4-5 duzych marchewek ugotować[/COLOR]
[*][COLOR=Black]3 ziemniaki ugotować[/COLOR]
[*][COLOR=Black]słoik majonezu - ten średni[/COLOR]
[*][COLOR=Black]4 lub więcej jaj na twardo[/COLOR] [/LIST] [COLOR=Black]sledziki wymoczone wcześniej w wodzie należy pokroić w paseczki i namoczyć przez 15 minut w occie 10%. Osączyć, ułożyć w salaterce (ja robię na tacce)
posypać drobno poszatkowaną cebulką i skropić lekko oliwą.
Pora drobno pokroić, posolić i odstawić na 15 minut żeby odsączyć wodę.
Marchewki i ziemniaki pokroić w drobną kostkę, posypać śledzie. Na wierzch posypać odciśnięty z wody por.
Posmarować wszystko majonezem i posypać dekoracyjnie posiekanymi jajkami.
Koniec
Ps najlepiej smakuje po 2 dniach a powinno się robić zawsze dzień przed degustacją zeby się smaczki zgryzły ze sobą.

[/COLOR]
[COLOR=Black]

[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Witaj Gosiek! Też jestem amatorką śledzi :eating:
[SIZE=4][COLOR=darkorange][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=darkorange]Pod pierzynką[/COLOR][/SIZE] robię nieco inaczej:
kupuję śledzie na wagę z beczki z octu, obieram ze skóry, płuczę.
Sparzam pokrojonego w plastry pora lub cebulkę, obieram 2-3 słodko-kwaśne jabłka, kroję w kosteczkę (lub ekspresowo trę na tarce), kroję 2-3 ogórki konserwowe. Całość zalewam majonezem połączonym z jogurtem naturalnym (2:1), "zalewam" tym śledzie i na noc do lodówki. Pyszne - mogą w lodówce stać do miesiąca (podobno ;-) )

Link to comment
Share on other sites

Hahahaha widzę Aga ze też lubisz pichcić :-D i po składnikac widzę ze Twoja wersja też całkiem smaczna musi być :-D
Znam jeszcze jedną wersję takiej pierzynki ale nie mam przepisu - robi się z buraczkami - ponoć wspaniale smakuje - nie wiem, nie jadłam jeszcze takich śledzików.

A majonezik z jogurtem bardzo często łaczę - między innymi do wszelakich dipów ale... na święta robię śledziki właśnie w takim sosie jogurtowo-majonezowym z odrobineczka chrzanu. W tym roku chyba zrobię bez chrzanu ale za to ze sparzoną cebulką.... ciekawe co mi z tego wyjdzie :eating:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HankaRupczewska'][B]Małgosiu - w przepisie na ciasto Hali piszesz " cztery serki waniliowe " - Jakie to mają być serki ? po 25 dag ? I jaka blacha ? standardowa prostokatna ?[/B][/quote] Tak [SIZE=4]Haniu [/SIZE]- te zwykłe normalne serki waniliowe po 250g i tak - standardowa blacha prostokątna :jumpie:


[B][SIZE=3]Alicja[/SIZE][/B] - to mówisz ze buraczki zamiast marcheweczki tak?
Czyli podmienić marchewy na buraki i .... nowa potrawa ;) :lol:


No to[SIZE=4] Aga [/SIZE]mamy nowy przepisik :lookarou:
Ale muszę jeszcze popytać znajomych co jedli bo mnie sie coś wydaje że tamta wersja była jeszcze inna :hmmmm:
Znalazłam taki przepis:


[I][SIZE=3][COLOR=Red]sledz w czerwonych buraczkach[/COLOR][/SIZE][/I]
4 buraki scieramy na tarce do warzyw.2 cebule kroimy w kostke.1 sloiczek sledzi w occie (sledzie pokroic w kostke).4 ugotowane ziemniaki tak jak na salatke

Na spod miseczki ukladamy pokrojone w kostke sledzie .Sledzie posmarowac cienka warstwa majonezu ,posolic ,popieprzyc.Nastepnie ulozyc warstwe buraczkow okolo 1cm wysokosci,na koniec posypujemy pokrojonymi w kostke ziemniakami.Wszystko powtarzamy do wysokosci miseczki

Link to comment
Share on other sites

oj czepialskie ;-)
w misce były warstwy / ogry też mają warstwy ;-) /:
śledzik
cebulka
ziemniaczki
jajeczka
buraczki
polane sosikiem majonezowym
ładnie te buraczki kolorek puściły i smaczne też było :eating:
Jadłam u szwagierki , a dzwonić po dokładną rozpiskę nie mogę , bo brakło by mi potem kasy na zapłacenie rachunku ;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...