Jump to content
Dogomania

Ząbki


Belasia

Recommended Posts

o problemy to się mogą pojawic bardzo wczesnie ;-) ja mam np teraz kłopot z moją 4 miesęczną sznaucerką- ma w chwili obecnej 8 kłów ;-) a mleczne ani drgną ;-)

A jesli chodzi o poważniejsze problemy- niektóre psy mają np więskze skłonnosic do robienia sie kamienia nazębnego. Zęby należy szczotkowac mniej wiecej 1 raz w tygodniu :D dobrze jest tez dawac pieskowi twarde zabawki- typu kosci cięlece ;) , uszy suszone itd

Link to comment
Share on other sites

Marta mleczne zeby przetrwale sa problemem, bo moga spowodowac wade zgryzu. wet decyduje czy sie je usuwa czy czeka az same wypadna. kamien nazebny jest efektem nieodpowiedniego pozywienia i / lub nieodpowiedniej higieny. dlaczego tylko 1 raz na tydzien myc??

:o
myje sie codziennie, bo codziennie gromadzi sie w pysku chorobotworcza mikroflora bakteryjna i codziennie gromadzi sie osad, powodujacy kamien.
nie jestem zwolenniczka uszu suszonych bo moga uczulac, szczegolnie szczeniaki. natomiast kosci surowe jak najbardziej!

Link to comment
Share on other sites

Agnes wybacz, ale bazuje na tym co mowi moj weterynarz majacy specjalizacje w stomatologii zwierzat wlasnie. Dlaczego raz dziennie to przesada? Ja uwazam, ze nalezy myc codziennie. Moj pies przynajmniej nie ma problemow z kamieniem nazebnym. Psa nie powinno sie kapac czesto, poniewaz skora pokryta jest warstwa, majaca za zadanie ochrone przed wirusami, bakteriami i grzybami. W pysku takowej nie ma. Dodatkowo za kazdym razem gdy pysk sie otwiera chocby po to, zeby jesc dostaja sie tam rozne mikroorganizmy chorobotworcze.
Choc moj pies zywiony jest BARFem (od niedawna z reszta), co sprzyja oczyszczaniu zebow i tak staram sie myc je codziennie.

Link to comment
Share on other sites

an3czka mądrze prawi - psie zęby powinno się myć codziennie, bo
[quote name='an3czka']bo codziennie gromadzi sie w pysku chorobotworcza mikroflora bakteryjna i codziennie gromadzi sie osad, powodujacy kamien. [/quote] Tak samo mówi mój wet, również stomatolog.

Jak szybko konkretnemu psu zbiera się kamień zależy od wielu czynników, między innymi genetyki. Tak więc jeden pies, karmiony mokrą karmą i nie mający nigdy mytych zębów może akurat gromadzić kamień wolniej, niz inny karmiony suchą, który ma zęby myte codziennie. Ale i jeden, i drugi będzie ten kamień gromadził wolniej, jeśli będzie miał zęby myte codziennie i jeśli będzie jadł suchą karmę bądź kości.

Ja przyznam, że pomimo ostrych zaleceń mojego weta, nie myję mojemu psu zębów codziennie - ona nie ma skłonności do kamienia. Ale jej córka, młodsza od niej o 3 lata, ma taką skłonność i ma już kamień w wieku 15 miesięcy (podczas gdy Misia praktycznie nie ma go wcale, w wielu 4,5 lat).

Link to comment
Share on other sites

Napisałam mniej wiecej raz w tygodniu, ponieważ wiem że niektórzy wogóle nie myją psu zębów :D
Ja swojemu starszemu psu myje własnie raz w tygodniu i nie ma żadnych probleów z zębami (ma prawie 3 lata)... szczniwkowi za to myję codziennie plus dodatkowo uzywam nici dentystycznych ;) a to z powodu takiego ze miedzy podwójnymi kłami zbiera się jedzenie które bardzo ciezko wyciągnac szczoteczką.
no i dodatkowo codziennie każdemu psiakowi pryskam zeby dogadentem :)

Aneczka- masz racje - takie mleczaki są problemem- ale w naszym przypadku na szczescie nie ma obaw że pojawi sie wada zgryzu. Mamy czekac do 7 miesaca (na razie ma 4,5) i dopiero wtedy bedziemy działac :D

Link to comment
Share on other sites

Marta jak moj mmial problem wlasnie z klem, to wet polecal rozruszanie mleczaka. Przeciagalismy sie czesciej z psem, wiecej gryzl twardych smakolykow. Kly w stosunku do pozostalych sebow sa glebiej osadzone w dziaslach. My widzimy tylko 2/3 calego zeba. Najlepiej obserwowac jak rosnie nowy zabek. Nawet jak sie troszke przesuwa, to przewaznie po wypadnieciu mleczaka wraca na swoje miejsce choc nie zawsze. Znam psa, ktoremu gorny kiel nie ustawil sie prawidlowo i minimalnie kaleczy dolne dziaslo. Nie krwawi to, ale widac mala ranke.

Link to comment
Share on other sites

:D Tak, my też próbujemy rozruszac wszystkie 4 kły :) i dwa już zaczynają sie ruszac aczkolwiek bardzo delikatnie :) Przecięganie u nas nie wchodzi w grę.
Nowe kły wyrosły już praiwe całkowicie- u góry wyrosły za mleczakiami natomiast na dole wyrosły obok mleczaków (od strony języka)- no i te są troszke za bardzo w środku ale one zostaną potem wyrówanane przez jezyk :)

Link to comment
Share on other sites

moze mam w takim razie farta - obie suki jak mialam/mam nie mialy mytych zebow codziennie i problemow zero - kamienia nic z tych rzeczy. Fakt moze to byc genetyka, a moze? Moze raz w tyg tez wystarcza? Azie jak nie umyje zebow przez jakis czas widze lekki zolty nalot, po umyciu nalotu brak. Ale po umyciu jednorazowym naprawde nie czesto - zapominam po prostu

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnes']Fakt moze to byc genetyka, a moze? Moze raz w tyg tez wystarcza? [/quote]U Twojego psa pewnie wystarcza - ale nie u wszystkich i właśnie na tym polegają różnice genetyczne. Ja to widzę u Misi i Api - Misi nawet raz w tygodniu nie trzeba myć, kamienia nie ma w wieku lat 4,5, a u Api raz w tygodniu to zdecydowanie za mało i ma kamień w wieku 15 miechów. A niektórzy właściciele np. yorków myją codziennie i i tak musza kamień zdejmować co rok-dwa, właśnie z powodu predyspozycji genetycznych tej rasy.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...