Jump to content
Dogomania

Nawracające wzdęcia :-(


Recommended Posts

Witam serecznie :)

Może ktoś będzie w stanie pomóc mojej przyjaciółce , która ma duży problem ze swoją sunią .

Jakieś cztery tygodnie temu wzdęło psinę jak balon , oczywiście od razu pojechała do weta - który podejrzewał skręt żołądka . Została przeprowadzona gastropeksja , czyli przyszycie żołądka do powłok brzusznych , które zapobiega ponownemu skrętowi ... ale okazało się , że skrętu tak w zasadzie nie było - żołądek był pusty a jelita drożne .

10 dni po operacji - sunia znowu nadęta ... przeprowadzono "odpowietrzanie"
Ostawiono suchą karmę, która w/g weta mogła być przyczyną - pies dostaje po jedzeniu tabletki zapobiegające wzdęciom - i wszystko na nic :(
Dzisiaj znowu to samo - pies nadęty , odpowietrzanie , narkoza i nikt nic nie wie :( Lekarz nie jest w stanie zdiagnozować co jest przyczyną , dopiero we czwartek psina ma skierowanie na badanie rtg z kontrastem i prawdopodobnie biopsje ... Wyniki krwi sa dobre , pies nie jest oslabiony , je normalnie , bawi się .

Przyjaciółka na stałe mieszka w Anglii , gdzie tego typu zabiegi kosztują fortunę , ale to nie chodzi nawet o pieniądze , tylko o niepewność i stres .Bo ona już prawie nie sypia , tylko co kwadrans lata do suni i sprawdza czy wszystko jest ok ...
Bardzo byłaby wdzięczna za jakiekolwiek sugestie , może ktoś zetknął się z podobnym przypadkiem ???

A , psina jest z gatunku dużych - to sześcioletni owczarek szwajcarski - jeżeli wiek i rozmiar mają tu jakiekolwiek znaczenie .

Pozdrawiam
Ali

Link to comment
Share on other sites

[color=blue]Napewno psy ras dużych są bardziej podatne na tego typu schorzenia. Dlatego jedzenie należy dzielić na kilka posiłków dziennie by nie przeładować narządów. Tu sytuacja wygląda poważnie, więc faktycznie konkretne badania są bardzo wskazane, by znaleźć przyczynę, może zmiana diety, może karmi psa po intensywnym spacerze, co też nie jest wskazane.
Ja z przypadkiem wzdęć u jednego mojego psa spotkałam się raz, było to późnym wieczorem więc zaraz dzwoniłam do weterynarza, dodam że nie miał powiększonego brzucha ale za to twardy jak kamień. Lekarz polecił podać pół tabletki No-Spy (dla większego psa pewnie cała tabletka) wlewać do pyska łyżeczką ciepły rumianek lub szałwię i robić ciepłe, wręcz bardzo ciepłe okłady na brzuch. Przy okazji okładów masowaliśmy to brzuszysko, i po pół godziny już było lepiej. Pies miał brzuch pełny gazów i do rana było po sprawie.

Życzę powodzenia!!![/color]

Link to comment
Share on other sites

A jak u suni z odrobaczaniem? Alergia? Moze dostaje zle proporcje suchego do mokrego jedzenia [moze na tym tle jest wrazliwa] - jesli je sucha karme, to moze lepiej by bylo, jakby byla lekko polana olejem? Moze napar z miety by pomogl? Juz sama nie wiem...
U krow w przypadku takiego wzdecia przekluwa sie jeden z zoladkow - zwacz bodajze - i "odpowietrza" sie w ten sposob zwierze.
A jak z wyproznianiem sie u suni?

Link to comment
Share on other sites

Z odrobaczeniem to nie wiem, jeśli chodzi o jedzenie, to psy (bo przyjaciółka ma 3 owczarki szwajcarskie) dostawały karmę z puszki, więc mokrą. Zaledwie kilka razy otrzymały suchy pokarm, ale już nie dostają - został wyeliminowany jako jedna z podejrzanych okoliczności. Sunia po operacji była na antybiotykach, a po każdym zabiegu kilka dni była na diecie kurczakowo - ryżowej. Teraz dostaje posiłki kilka razy dziennie w zmniejszonych ilościach. Po każdym posiłku dostaje espumisan i no-spę 2 razy dziennie po 1 tabletce (leki sprowadzone z Polski).

Dzisiaj znowu trafiła do kliniki, bowiem nad ranem strasznie ziajała, próbowała się wypróżnić i zwymiotować i nie szło jej, więc przyjaciółka zapakowała ją do auta i zawiozła do kliniki nie czekając aż znowu zrobi się jak balon. Teraz psica poddawana jest obserwacji w klinice, czekamy na wieści.

Link to comment
Share on other sites

A co wyszlo na zdjeciu rtg? Czy wiesz moze czy przed gastropeksja lekarz zalozyl sonde do zoladka i czy ona weszla??? Pisalas ,ze skretu nie bylo wiec zastanawiam sie czy zoladek nie zostal przyszyty "profilaktycznie"-niektorzy weci wrecz twierdza ,ze prawie kazdemu duzemu psiakowi trzeba go przyszyc... :-?
Moze przyczony wzdecia sa jakies bakt ktore zadomowily sie w zoladku i produkuja ogromne ilosci gazow??A moze sunia cierpi na skurcz odźwiernika zoladka,lub jego przerost-tylko ,ze wtedy przy operacji bylby pokarm w zoladku.

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj był fałszywy alarm, sunia była w klinice, ale nic złego się nie wydarzyło. Dzisiaj rano pojechała na badanie - prześwietlenie z kontrastem. Wraca do domu wieczorem.
Żołądek został przyszyty rzeczywiście na wszelki wypadek.
A do bakterii też już angielscy weci doszli. W zależności od wyniku dzisiejszego badania pewnie zlecą jakieś kolejne. Mówili o gastroskopii.
No ale zobaczymy co wykaże dzisiejsze prześwietlenie.

Pytasz czy sonda weszła - nie wiem jak się odpowietrza psa, ale sądzę, że właśnie przez sondę, więc musiała wejść. Sunieczka była już 3 razy odpowietrzana. Poza tym, jak pisałam, weci myślą o gastroskopii, więc musi być możliwość włożenia sondy. Drożne są również jelita. Poza tymi wzdęciami sunia je normalnie, wypróżnia się też normalnie. Jest wesoła, bawi się.

Link to comment
Share on other sites

Witam , tu właścicielka Daisy - dzieki uprzejmości Ali , piszę tę notkę zalogowana z jej konta :)


Zrobiono gastroskopię i biopsję , - wyniki będą w przyszły czwartek .

Sunia je kilka małych posiłków dziennie , nie jest karmiona przed ani zaraz po spacerach . Na zdjęciu RTG za każdym razem żołądek był pusty , tyle że wzdęty . W momencie wystąpienia wzdęcia było za późno na podanie leków czy naparu ziołowego , bo psina odmawiała czegokolwiek :(

No nic , czekamy na wyniki , na razie dostanie dwa rodzaje leków - jeszcze nie wiem jakich , bo dopiero o 17.30 mojego czasu jadę do weta po psicę to dokładnie się dopytam co i jak .

Dziękuję wszystkim za sugestie i rady - nie omieszkam pwiedzieć co stwierdził wet , jeżeli już uda mu się zdiagnozować przyczynę

Buziaki

Daisy

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...