Jump to content
Dogomania

Toczeń - autoagresja.


Artur

Recommended Posts

Witam.
Mój pies ma od kilku lat na nosku skazę w postaci różowego przebarwienia, ma je również na wardze.
Prawdopodobnie jest to objaw choroby znanej jako toczeń (autoagresja). Nasilenie choroby wystepuje w lecie. W zimie objawy choroby są łagodniejsze ale nie ustępują. Bezskutecznie leczyłem go w instytucie weterynarii w Warszawie przy SGGW.
Pieskowi daję witaminę E i PP. Ostatnio zrobiła się w miejscu skazy głębsza ranka na czubku nosa, która mu często krwawi. Wygląda to na uszkodzenie tętnicy – krew cieniutkim strumieniem potrafi tryskać na kilkadziesiąt cm. Lekarz weterynarii zalecił jedynie podadawanie mu witaminy K1.
Proszę o radę.
[img]http://www.aiptek.republika.pl/junior1.JPG[/img]
[img]http://www.aiptek.republika.pl/junior2.JPG[/img]

Link to comment
Share on other sites

hej!
Ale z tym toczniem to jeszcze nie na 100 % ??? Bo same leki p/krwotoczne nie pomoga jesli rzeczywiscie to jest to.Nikt nie proponowai immunosupresorow??

A moze jakies badanie wycinka tej zmiany mogloby pomoc w rozpoznaniu co to??

Link to comment
Share on other sites

W sumie pies dostał podczas wizyt u doktora trzy zastrzyki blokujące system immunologiczny (niestety nie podano mi nazwy) oraz tetracyklinę w tabletkach którą dostawał już w domu.
Diagnozę Pan doktor wystawił na podstawie objawów zewnętrznych, najlepszym lekarstwem jak na razie jest dla niego brak słońca. Ostatnio i tak już chory nosek pies uszkodził sobie prawdopodobnie na spacerze przemarzniętym śniegiem, ale wygląda na to, że najgorsze krwawienie mamy już za sobą.
Jednak przez chwilę wyglądało to naprawdę źle.

[img]http://www.aiptek.republika.pl/junior61.jpg[/img][/img]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='eve66']A moze jakies badanie wycinka tej zmiany mogloby pomoc w rozpoznaniu co to??[/quote]Z tego co wiem, jeżeli to rzeczywiście problem immunologiczny, to rozpoznaje się to raczej poprzez wykluczenie innych możliwości - definitywnych badań raczej nie ma.

Sunia collie moich znajomych cierpiała na takie schorzenie - zaleczone i sunia jest już super (a mało nie odeszła), chociaż z takimi chorobami to nigdy nie wiadomo, kiedy będzie kolejny atak (wiem, bo sama cierpię na podobną).

Link to comment
Share on other sites

Ja wiem ,ze raczej nie da sie zrobic bad.w kierunku czy to toczen ,dlatego pytalam czy byla pobrana tkanka z noska do bad.by wykluczyc jakies inne schorzenia-jakies dzike mieso czy nowotwor...Ja sie poprostu jeszcze nie spotkalam z tym schorzeniem wiec pytam jaki byl tok postepowania...

A na zdjeci rzeczywiscie wyglada to nie bardzo... Mam nadzieje,ze w wet dobrze trafi z lekami i dawkami i bedzie ok!!! 3mam mocno kciuki!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...