Jump to content
Dogomania

Problemy z psem


łajki

Recommended Posts

cześć mam psa w typie łajki rosyjsko - europejskiej i mam z nim problemy . Nie wiem jak go jeszcze czegoś nauczyć on umie póki co tylko siad i podaj łape . Ale nie w tym jest ten wielki problem . Ponieważ on bardzo doskakuje do ludzi i chciałabym go tego oduczyć .  Od razu napisze że nie jestem pełnoletnia żeby iść z psem do berhwiorysty i do szkoleniowca . To jest mój pierwszy pies którego wychowywuje od małego i na początku jak był malutki to nie wiedziałam co robić . Skakanie wtedy nie przeszkadzało tylko gryzienie ale ząbkowanie się już dawno skończyło i nikogo nie gryzie . No może czasami się zdarzy że moją kurtkę lub buta zacznie podgryzać a na spacery nawet nie chce sama z nim chodzić bo strasznie się ciąnie . Szarpie bo wszystko czuje jak czasami idę z nim na stadion to zaczyna wyjadać że tak napisze bobki dzików . Chciałabym żeby nauczył się łądnie chodzić na smyczy i nieskakania na ludzi i nie uciekania jak bym go wypóściła po stadionie ale możliwe że to tylko marzenia :( . Wziełam go dlatego że do mojego wujka przyklątała się suczka i się oszczeniła . Czasami myślałam czy nie lepiej by było go oddać komuś doświadczonemu ale wiem że i ja i on jesteśmy do siebie przywiązani . Dziękuje bardzo za odpowiedzi i życze miłego dnia a na zdięciu poniżej mój rozrabiaka Buddy spacer.png 

Link to comment
Share on other sites

On po prostu uwielbia skakać, bo łajki cudnie skaczą jak lisy. Jak chcesz, żeby nie skakał na ludzi to zapewnij mu warunki do skakania w innych okolicznościach np na spacerach; lub na polecenie i wtedy go chwal za skakanie. On po prostu musi gdzieś skakać. Łajki skaczą świetnie.

Poczytaj to forum co ci polecała Sowa -nosem.pl Tam jest wszystko ładnie opisane.Dowiesz po kolei jak postępować ze swoim psem.

Nie będzie ciągnął na spacerach  jeśli zapewnisz mu codziennie porządnie spacery- chociaz te 15 km z nim codziennie przejdź, a a wolne dni więcej oczywiscie. 15 km to jest niewiele więcej niz 2 godziny dziennie -możesz iść szybko, troche biec.. Najlepiej urozmaicone spacery, różne pomysłowe trasy -las , łaki, chaszcze, miasto, dworzec. Mozna kupić linkę/długa smycz -są takie 15 metrowe. Pies zacznie kojarzyć świetne spacery z Tobą i zacznie wiecej uwagi na Ciebie zwracać . Łajki uwielbiają ruch, zmiany, żeby sie coś działo, ale nie są zbyt posłuszne mają swoje zdanie.Nie wolno na nie krzyczeć, są bardzo wrażliwe na jakiekolwiek karanie. To psy jednego własciciela, ale jeśli nie maja do własciciela zaufania -to krzykiem czy pretensjami niczego nie osiągniesz. Do serca łajki najłatwiej trafić spokojem, opanowaniem, jasnymi informacjami , stałymi zasadami oraz długimi (chociaz te 15 km dziennie, plus w wolne dni więcej ) urozmaiconymi spacerami. No i dobrym jedzeniem.  Jak je bobki dzików to ma jakieś braki w jedzeniu.

Nie możesz łajki spuszczać w lesie/ ani w łąkach, jesli nie jest super wyszkolona ( a Twoja nie jest) bo ci ucieknie na pewno.   Nie możesz jej spuszczać przy dzikach -bo one uwielbiają polować na dziki.

Psy w typie łajki to świetne psy, pod warunkiem ze zapewnisz im ruch (długie spacery, najlepiej las, las, góry itd), jasne zasady i nie będziesz oczekiwała bezwzględnego posłuszeństwa  ( na widok dzików pies i tak prawdopodobnie ogłuchnie i pobiegnie je zaganiać na Ciebie -wiec lepiej mieć go na lince niż ryzykować zderzenie ze stadem dzików)

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A przy okazji sprawdź  (mając go na smyczy) jakie możliwości ma Twój pies. Prawdopodobnie będąc w obcym terenie/czy w lesie jest w stanie doprowadzić cię do domu  najkrótszą drogą. Prawdopodobnie w lesie wie gdzie są dziki, w jakiej ilości i w jakim kierunku idą. I o tym wszystkim cie poinformuje, jeśli się tylko nauczysz odbierać te sygnały. Spróbuj go poobserwować i zobaczyć jakie informacje ci przekazuje. Łajki są niesłychanie spostrzegawcze  i maja doskonały węch.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...