Jump to content
Dogomania

Jak to jest z opłatą za krycie?


zebra12

Recommended Posts

Pokryłam niedawno sukę westi. Na drugi dzień po tym akcie, podano mi do podpisania umowę( mój błąd, mogłam nie podpisać) i opiewa ona na sumę 1300 zł, przy dwóch szczeniętach! Urodziły się dwa. Ja zapłaciłam za kartę krycia, kartę miotu, metryczki, tatuaże i przegląd hodowlany. Do tego jeszcze były komplikacje przy porodzie i musiałam jechać do kliniki - 150 zł! A teraz znów się przeziębiły i kolejne 60 zł na weta! Jak to jest, czy ja musze połowę lub nawet więcej zapłacić psu za krycie? To ja mam w domu sajgon, to ja się nimi opiekuję, latam po lekarzach itp. I do tego jeszcze te koszty! Czy musze zapłacic w tej syptuacji te 1300? A gdyby jedno lub oba szczeniaki zdechły mi teraz? To tez muszę zapłacić? Nic o tym nie ma w umowie. Czy są jakieś przepisy mówiące o tym?

Wiem jedno, drugim razem nie dam sie tak naciąć.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Regulamin dokładnie to określa , no ale zależy jak się umawia hodowca z włascicielem reproduktora,według regulaminu w przypadku urodzenia 2 szczeniąt właściciel reproduktora otrzymuję 1/2 wartosci szczenięcia.

Karta krycia ,tatuaż itp. to wiadomo że koszty ponosi hodowca.Co to tego że szczenięta są przeziębione lub chore to niestety właściciel reproduktora nie może ponosić winy za zaniedbania hodowcy.

Tak to wygląda z hodowlą , a niektórym wydaje się że można nieźle zarobić.

Do hodowli trzeba mieć pieniądzę a nie je zarabiać na niej.

Link to comment
Share on other sites

Regulamin hodowli Psów Rasowych stanowi tylko:

§ 18

Przed dokonaniem krycia, właściciel suki i właściciel reproduktora zobowiązani są ustalić warunki rozliczenia należności za krycie.

Tak więc sposób i wysokość rozliczenia za krycie są całkowicie dowolne i pozostawione w gestii hodowcy i właściciela reproduktora.

Warunki krycia należy ustalić przed i spisać stosowną umowę, uwzględniając różne przypadki:

-puste krycie

-urodzenie się niezdolnych do życia szczeniąt

-urodzenie się 1-2 szczeniąt

-urodzenie się "pełnego" miotu (4 szczeniaki).

Właściciel reproduktora nie może ponosić skutków niewłaściwego odchowu szczeniąt przez hodowcę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sposób rozliczenia za krycie zawarty w starym regulaminie stosować w praktyce.

Pozdrawiam

hodowca & właściciel reproduktora w jednej osobie :D

Link to comment
Share on other sites

Tak to wygląda z hodowlą , a niektórym wydaje się że można nieźle zarobić.

Do hodowli trzeba mieć pieniądzę a nie je zarabiać na niej.

Masz rację, niestety dużo osób nie siedzących w temacie myśli, że człowiek na tym nieźle zarabia. Nie zdaje sobie sprawy ile ponosi się kosztów. Nieraz spotkałam się ze stwierdzenie:"pani, to nieźle na tym zarabia, a za wygrane na wystawach, to też pewno dostaje nieźłe pieniądze?" Jeszcze nie zdażyło mi się wyjść na plus, chyba dlatego, że rzadko mam mioty, a moje hobby, to jazdy na wystawy :wink:

Troszeczkę odbiegłam od tematu, ale ja zanim pojadę do krycia, to najpierw umawiam się co do warunków i spisuję umowę, żeby później nie było nieporozumień :D

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czemu, chciałam tylko spytać! Nie mówię o zarobku, ale o ekwiwalencie za krycie, a to dwie różne rzeczy. Ktoś mi narzucił zanidbania, mam pytanie co zaniedbałam, że psy się zaziębiły? Co zrobiłam źle? Nie trzymam psów w kojcu tylko z nami w mieszkaniu na 36 metrach mieszkają! A co zawiniłam, że dzieci mi chorują? Może to, że do przedszkola i szkoły chodzą??? Psy zaraziły się od dzieci, przecież w kółko się przytulają. I to nie bynajmniej za szczeniakami, ale z naszą sunią. I to ona pierwsza zachorowała! Więc w czym zaniedbałam? W tym, że zauważywszy pierwsze objawy byłam zaraz u weta? Bardzo mnie ta opinia zasmuciła! Od 9 lat pracuję na wystawach psów i obserwuję właścicieli i hodowców. Sama widzę jak się traktuje suki hodowlane i szczenięta. Mój pies, miał tylko 2 razy młode. To dużo? Ma ponad 3 lata. Łatwo kogoś oskarżyć nie znając sytuacji. Mieszkam w bloku. Więc pytam jeszcze raz, jakie zaniedbania z mojej winy zaistniały, że małe złapały katar?

I odpowiedź na pytanie innej osoby: szczeniaki sprzedaję po 1500 zł, z rodowodem. Gdy kryłam poprzednio płaciłam właśnie połowę wartości szczeniaka, czyli 750 zł. Teraz przy tej samej liczbie szczeniąt 1300. Pytałam czy są jakiej przepisy to regulujące. Dziekuję za pomoc, tym, którzy odpowiedzieli mi konkretnie i z sympatią!!!!! :)

Wiem też, że hodowca ponosi koszty tych wszystkich papierków i utrzymania oraz pielęgnacji szczeniąt, dlatego niesprawiedliwe wydaję mi się płacenie połowy reproduktorowi!

I na koniec jeszcze jedno: Trudno mysleć o psim biznesie z jedną suką hodowlaną, dwójką dzieci, marudzącym facetem i małym mieszkanu w bloku! Niech się lepiej zastanowią ci, co trzymają kilka, kilkanaście suk w boksach na zewnątrz!!!

Link to comment
Share on other sites

Mówię tylko, że ekwiwalent za krycie powinien byc inny. Poprzednio płaciłam 750 i obie strony były zadowolone. A co do szczeniaków, to lubię takie maluchy. Moja hodowla liczy suczkę i dwa szczeniaki. Jakos juz drugi raz urodziły się dwa. Zdenerwowałam się, bo naprawdę dbam o psy....

Ale juz ok! Rozumiem!

Moja psy, to moje zycie, moje hobby. Bez nich nie wyobrażam sobie życia!!! :olympic: Jesteśmy ze sobą związane. Ona mi rodzi zawsze na kolanach, gdy jestem chora kładzie sie przy mnie, liże. Gdy ona choruje przychodzi, chodzi mi po kolanach i prosi o pomoc. Moja suczka jest kochana. Jej szczeniaczki też.

Wiem już, że warunki krycia będę ustalać przed kryciem. Choć pierwszym razem kobieta okazała się bardzo uczciwa!

Link to comment
Share on other sites

Niestety podpisałaś umowę, a co za tym idzie zobowiązałaś się do zapłaty tej kwoty właścicielowi reproduktora i z tego zobowiązania musisz się wywiązać.

Związek Kynologiczny pozostawia całkowitą swobodę jeżeli chodzi o ustalenie ekwiwalentu za krycie.

Jedyną radę jaką mogę ci dać to prozmawanie z właścicielem reproduktora i przedstawienie swojej sytuacji.

Czy to coś pomoże - nie wiem :roll:

Natomiast:

Mój pies, miał tylko 2 razy młode. To dużo? Ma ponad 3 lata

Dla mnie osobiście to dużo, moje suki były kryte pierwszy raz odpowiednio jak skończyły jedna 3 a druga 4 lata... i jak na razie nie będzie więcej kryć bo nie mam na to warunków.

Link to comment
Share on other sites

Bez urazy, ale pisząc swoją odpowiedź miałam na myśli nie Ciebie Zebrrra, ale osoby spoza światka kynologicznego.

Prawdą jest, że człowiek uczy się na błędach, teraz już będziesz pamiętać o tym, że zanim pokryjesz, to uzgodnisz z właścicielem reproduktora warunki, które będą korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla Niego.

To, że osoba u której kryłaś pierwszy raz była uczciwa nie znaczy, że inne też takie będą.

Piszesz, że Twoja suczka ma niewiele ponad 3 lata i miała już dwa mioty. To znaczy, że pokryłaś ją niedługo po uzyskaniu uprawnień hodowlanych i rok po roku. Ja osobiście kryję w późniejszym wieku, mam kilka suk i niektóre z nich rodziły tylko raz, albo wogóle.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

jestem włascicielka reproduktora który kilka suczek pokrył i zawsze przd "psim spotkaniem" uzgadniałam warunki krycia - czy krycie jest za pieniadze czy za szczeniatko, uwzgledniałam warunki jesli suczka by nie zaszła w cioąze lub gdyby miała mało szczeniąt itp i w dniu przyjazdu suczki podpisywałam z jej włascicielami umowę
wynagrodzenie za krycie w sumie zalezy od własciciela reproduktora - nic tego nie reguluje - moze to być okreslona kwota, lub jakaś suma za każde szczenię, czesto za granica pieniadze trzema wpłacic z góry przy kryciu bez wzgledu na jego efekt

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dokladnie , ja tez placilam z gory za granica, a suka nie zaszla.
A co do ceny?no skoro podpisalas taka a nie inna umowe to sorki-trzeba czytac co sie podpisuje-ZAWSZE:))))kazda umowe jakaby ona nie byla.
A czy 1300zl za 2 szczenki to duzo?hmmm no zalezy jakim reproduktorem krylas, bo wiesz, jak jakims super i utytulowanym to wiadomo,ze cena bedzie inna niz poprzednim razem,jesli krylas innym psem.
Ile taki westik kosztuje???od tego zacznijmy.I ile taki westik kosztuje po TAMTYM reproduktorze ktorym krylas,moze sie okazac ze 1300zl to jest ni mniej ni wiecej a polowa wartosci szczeniecia:)))
a to , ze pieski choruja,czy ze suce trzeba bylo pomoc przy porodzie to sorki,ale co ma reproduktor do tego?i tak malo zaplacilas-u nas cesarka zaczyna sie od 300zl w gore

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś regulamin hodowlany określał zasady rozliczeń przy kryciu. Teraz standardowo przyjmuje się średnią wartość szczenięcia jako ekwiwalent . Jaka jest średnia za szczenię westi? Chyba trochę więcej niż 1300. Tak mi się wydaje. A jak kryjesz jakiśm ekstra psem to jest to więcej niz normalnie. Ostatnio coraz częściej opłata jest w euro i to na poziomie 400-600 i to w Polsce. To co zapłaciłaś to nie są jakieś wygórowane pieniądze.Włascicielowi psa płacisz tylko za wykorzystanie reproduktora a reszta niestety należy już wyłącznie do ciebie. Takie jest już ryzyko hodowcy. Orsini pokryła i nici. Pewnie drugi raz miałaby krycie za darmo. Tak jest zwyczajowo. Ale koszty podróży i czas nie zawsze pozwalają na ponowną podróż.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zebrrra']Nie no spoko! Już rozumiem. To był mój błąd. Pokryłam ją po równych 12 mies., bo miała tylko 2 małe i była w dobrej formie. Inaczej bym nie kryła.[/quote]


a to suka ma już hodowlanke po 12 miesiącach zycia? :o ja myslałam,że po 15 :roll:


[color=red][size=6]przepraszam najmocniej[/size][/color]

jestem blondynką :oops:
teraz dopiero przeczytałam :oops:

Link to comment
Share on other sites

no dokladnie mialam...tylko,ze pies byl pozyczony z USA na Wegry-krycie kosztowalo 500dolcow, mialam miec drugie krycie,ale ten pan niestety zginal,pies trafil do Szwecji, a tam juz krycie kosztuje 1000euro:(((ja o tyle mam dobrze,ze moge teraz za szczeniaka pokryc,ale ta Szwecja...raz ze podroz,dwa testy-troche mnie to bedzie kosztowalo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...