Jump to content
Dogomania

Mój pierwszy doberman


Jezior

Recommended Posts

Witam, od jakiś dwóch tygodni mam u siebie 4 miesięcznego Dobermana. Tak na prawdę jest to mój pierwszy pies i zdecydowałem się na niego z tą świadomością, że chce mu poświęcić czas i dobrze go wychować. Generalnie mam do Was kilka pytań i będę wdzięczny za odpowiedzi. Pies podróż do nowego domu przeżył raczej średnio, całą podróż w samochodzie w bezruchu wpatrzony w jedno miejsce. Po wyjściu z auta bardzo przestraszony i tak było przez kilka pierwszych dni. Przy pierwszych próbach wyjścia na dwór na spacer nie odchodził nawet na krok rozumiem, że spędziłem z nim trochę czasu i czuł się bezpieczniej razem. Po kilku dniach stawał się pewniejszy chętniej ode mnie odchodził żeby obwąchać to i owo, jednak niektóre lęki chyba nadal u niego zostały. Mianowicie podczas mojej nieobecności pies spędza czas we wiatrołapie, w którym ma uchylone drzwi na dwór, wydaje mi się, że do mojego powrotu sam z niego nie wychodzi jakby po prostu się samemu bał. Po drugie na widok innych obcych szczególnie mężczyzn potrafi sie zesikać pod siebie - czy to normalne objawy u szczeniaka? zacząłem zastanawiać się czy wcześniej nie był bity. Ogólnie jest bardzo płochy jakiś stuk, puk, szczekanie innych psów i daje dyla. Jak mogę go z tym oswoić, po prostu zabierać na spacery gdzie są inne psy nawet za płotem żeby widział, że nie ma czego się bać i ich szczekania? Dodam jeszcze, że jest dość specyficzny, wydaję mi się, że pies w tym wieku chetnie powinien się bawić zaczepiać itd. on jednak jakby nie był zainteresowany zabawami albo jest w małym stopniu, woli podejść położyć głowe na kolanie żeby go pogłaskać. Czy to normalne, zależy to od charakteru a może po prostu jeszcze do końca się nie oswoił? Ostatnie pytanie brzmi co robić jak pies podczas spaceru gdzieś ucieka na bok żeby coś sprawdzić, obwąchać itd. i nie reaguje wtedy na swoje imię? Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

to doberman z rodowodem z dobrej hodowli?

pewnie nie, bo zapytałbyś o wszystko zwyczajnie hodowcę

wiec skąd ten pies? z adopcji? ze schroniska? z pseudo?

przeczytałeś jakąś ksiązke o wychowaniu psa?  czy raczej coś ci polecić na początek?

czytałeś coś o socjalizacji i o tym na czym polega socjalizacja? bo tego się nie da tak napisać w jednym zdaniu,  - i liczą się przede wszystkim dobre doświadczenia, a nie doświadczenie jako takie

masz kogoś znajomego z dorosłym, rozsądnym, dobrze ułożonym psem?

dlaczego akurat doberman?

 

Link to comment
Share on other sites

Doberman z rodowodem i z hodowli. Czy dobrej nie wiem bo wywiadu nie robiłem , nie rozumiem o jakie wszystko wypytać hodowcę. Czytałem o wychowaniu psa, również w internecie, plus filmiki na temat. O socjalizacji również. Nie mam nikogo z takim psem a wybór padł na dobermana bo po prostu chciałem tego psa.

Link to comment
Share on other sites

Najprościej te wszystkie pytania zadać hodowcy od którego masz psa.

pewnie uczył twojego szczeniaka przywołania i podstawowych komend, zapytaj też o to

Możesz zwyczajnie do niego zadzwonić i zapytać jak konkretnie socjalizował  twojego szczeniaka, co szczeniakowi pokazywał, czego uczył, i jak zaleca dalej socjalizować szczeniaka. Poproś żeby ci polecił dobre książki o wychowaniu dobermana, i w ogóle dobre książki o wychowaniu psa.

Ale co konkretnie czytałeś? napisz tytuł i autora? jakie konkretnie filmiki oglądasz? daj linka

 

1 godzinę temu, Jezior napisał:

zacząłem zastanawiać się czy wcześniej nie był bity. Ogólnie jest bardzo płochy jakiś stuk, puk, szczekanie innych psów i daje dyla. Jak mogę go z tym oswoić, po prostu zabierać na spacery gdzie są inne psy nawet za płotem żeby widział, że nie ma czego się bać i ich szczekania? Dodam jeszcze, że jest dość specyficzny, wydaję mi się, że pies w tym wieku chetnie powinien się bawić zaczepiać itd. on jednak jakby nie był zainteresowany zabawami albo jest w małym stopniu, woli podejść położyć głowe na kolanie żeby go pogłaskać. Czy to normalne, zależy to od charakteru a może po prostu jeszcze do końca się nie oswoił? Ostatnie pytanie brzmi co robić jak pies podczas spaceru gdzieś ucieka na bok żeby coś sprawdzić, obwąchać itd. i nie reaguje wtedy na swoje imię?

o to wszystko zapytaj hodowcę, bedzie wiedział czy to typowe zachowanie dla dobermana w tym wieku czy nie

 

20 minut temu, Jezior napisał:

Doberman z rodowodem i z hodowli.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...