Jump to content
Dogomania

chora trzustka


maw

Recommended Posts

własnie sie okazała, ze moja 14miesieczna labradorka ma chora trzustke :cry: (trypsyna 0%)- do kazdego posiku (do tej pory eukanuba jagniecina z ryzem) bedzie dostawala kapsulke kreonu.

dzis okazalo sie, ze ma lambie 1+, od jutra zaczynamy pieciodniowa kuracje pozbycia lambi.

w badaniacg krwi ma podwyzszone OB (8),leukocyty (14,9), bilirubina (0,3) poza tym ertrocyty (5,58), hemoglobina (12,5).

USG jamy brzusznej (watroba, macica, pecherz, nerki) ok

a zaczelo sie wszystkood tego,ze sunia sie lizala a poxniej drapala i lekarze podejrzewali alergie pokarmowa (od lutego - wtedy miala skonczone 6 miesiecy) biegalam z nia po weterynarzach, zeby ustakic przyczyne.

Zdecydowalam sie na homeopatie.

Czy ktos mial podobny przypadek, albo ma jakis pomysl na te niezbyt dobre wyniki krwi?

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wspolczuje :( pewnie jestes zalamana. Wiem co to znaczy chory pies i codzinna opieka nad nim.

Nie martw sie napewno pomga Ci dogomaniacy bo ja sie na tym kompletnie nie znam.

Trzymam kciuki za psiaka :kciuki: i nie martw sie pierwsze dni sa najgorsze, potem bedzie lepiej.

Buziak dla pieska :calus:

Link to comment
Share on other sites

mialam sunke z niewydolnoscia trzustki - co prawda trzustka pracowala troszke lepiej niz twojego piechola, ale Beta i tak prawie nic nie trawila. Dostawala tabletki na trzustke do jedzonka gotowanego, ale nie pomagalo, wiec przeslismy na karme weterynaryjna Royal Canin - poprawa byla odrazu!:) to byla akurat karma jelitowa (Intestinal), bo Beta miala tez zapalenie jelita grubego. Beta nie mogla nic jesc innego, ale dzieki tej karmie funkcjonowala w miare normalnie - bedzie dobrze!:)

Znajoma ma ONke ktorej od malego trzustka nie pracuje - tez jest na Royalu i najczesciej jest ok, niestety jest strasznie chuda:(

Link to comment
Share on other sites

nie martw się tak bardzo (chociaż wiem, że to nie latwe zadanie :) )

u nas było podobnie choć trypsyna 30%, podejrzenie o lambie -oczywiście kuracja, i sprawy alergiczne.

musisz uważać na tłuste jedzonko - bardzo niewskazane,

podawanie kreonu nie jest bardzo uciążliwe a psu pomaga.

po miesiącu dawania kreonu odstawiliśmy go, sprawdziliśmy trypsynę i... 100%, kupki się unormowały ale mamy cały czas na niego oko.

może i twojemu psiakowi jakoś się to cofnie jest jeszcze młody :D

pozdrawiamy i trzymamy mocno kciuki :D

Link to comment
Share on other sites

No właśnie...

My tez teraz bedziemy robic badania na trusztke. Mam 19 tygodniowego goldena. Mielismy problemy pewniej nocy z biegunka i wymiotami, pozniej poszlam do lekarza i okazalo sie ze maly ma alergie na pszenice kurczaka i wolowine. Poniewaz w kale widzialam sluz lekarka podejrzewala lamblie. Pies dostawal przez 3 dni aniprazol. W morfologii wyszla anemia. Wyniki sa raczej gorsze od Twoich :-(

Teraz musze zbierac kupke przez 3 dni i zaniesc do badan na lamblie i na trypsyne.

Nie jestem pewna czy to trzustka, ale podobno lamblie powoduja problemy z trzustka i trzeba z nimi walczyc ostro.

Kasia

Link to comment
Share on other sites

Kasiu,

jeżeli chodzi o badanie kału w kierunku trypsyny należy dostarczyć ja do laboratorium max w ciagu godziny. z jednej strony to dobrze, że teraz juz wiesz. Twój pies ma szanse na prawidłowy rozwój.

Gdybyś potrzebowała jakis informacji daj znać, chętnie podam Ci namiar na moją Panią Doktor (jest rewetacyjna), a juz od lutego testowałam lekarzy :evil: - ignorantów!!

Lekarstwa na lambie daje się przez 5 dni (w przypadku mojej 14 miesięcznej suni) - poźniej za ok 2 tygodnie ponowne badanie w kierunku lambi i pasożytów. podawaj pieskowi wodę mineralna albo przegotowaną ( 30 minut musi wrzeć) - w Warszawie i okolicach w wodzie wystepują lambie.

Link to comment
Share on other sites

jeszcze pare dni temu pisałam, że od jakiegoś czasu wszystko się unormowało a teraz znowu walczymy z luźnymi kupkami, pies zmarniał w oczach. żebra na wierzchu, znowu podajemy enzymy trzustkowe, sprawdzamy czy my nie mamy lambi - mam nadzieję, że się to kiedyś unormuje :(

Link to comment
Share on other sites

kasiaak przede wszystkim trzymam mocno kciuki, zeby bylo jak najlepiej. Moge tez polecic dr Bozene Biel na SGGW u ktorej leczylam suke z chora trzustka - bardzo szybko nam pomogla. Szybko doszla do tego co jest grane, jak leczyc, co podawac i naprawde to byl strzal w dziesiatke:)

Link to comment
Share on other sites

No to sie podzielę swoim doswiadczeniem - a jest czym niestety, mój pies miał problemy z trzustką, sunia mojej mamy też.

Jesli trzustka produkuje za mało enzymów, co wychodzi w badaniach trypsyny własnie - trzeba bardzo uważać na dietę, wyłącznie ta specjalistyczna wchodzi w grę, np. Eukanuba Intestinal albo Digestive Law Fat Walthama, no i uzupełnia się enzymy z zewnątrz, tzn do posiłków podaje lek o nazwie Kreon. To ludzki lek, bez recepty mozna kupić. Wtedy pies żyje sobie raczej komfortowo, jedynym objawem są czasowe wahania wagi, no i grube to takie zwierzaki nie bywają, raczej z tych chudszych są.

Dobra wiadomość jest taka, że to się czasami po jakimś czasie normuje, np. sunia mojej mamy po trzech latach brania Kreonu mogła go odstawić, mój pies tez już Kreonu nie zażywa.

Link to comment
Share on other sites

katarzyna, taka karma z tego co wiem nie pomoze na taka trzustke jaka ma Twoja sunka - niestety. To musi byc karma z tych weterynaryjnych - jak pisalam w poprzednim topiku i jak pisala basiaap.

Te karmy maja specjalny sklad dzieki czemu taki pies moze ja spokojnie jesc:)

Link to comment
Share on other sites

ja wlasnie dawalam panzytrat!:) ale u mnie nie podzialal:(

A karmę dla trzustkowców jak najbardziej uzupełnie sie lekami, tzn. enzymami.

pierwsze slysze...

Dalam mu wczoraj troszke suchej karmy do gotowanego jedzonka, zobaczymy dzisiaj jak bedzie przysfajal.

nie powinno sie mieszac suchego z gotowanym. Jak chcesz karmic sucha trzstkowa - tylko suche, jak chcesz gotowac - gotowane +leki

Tak mi wszyscy mowili, tak pisali tutaj

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...