Jump to content
Dogomania

Fiołek afrykański- czyli które trujące dla psów?


Betbet

Recommended Posts

Dopiero teraz zobaczyłam Twoje pytanie.
Fiołek afrykański (African violet) nie jest trujący.
Tutaj znajdziesz liste nietrujących roślin: [url=http://www.aspca.org/site/PageServer?pagename=pro_apcc_nontoxicplants]ASPCA: Animal Poison Control Center: Nontoxic Plants[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='joanika']Dopiero teraz zobaczyłam Twoje pytanie.
Fiołek afrykański (African violet) nie jest trujący.
Tutaj znajdziesz liste nietrujących roślin: [URL="http://www.aspca.org/site/PageServer?pagename=pro_apcc_nontoxicplants"]ASPCA: Animal Poison Control Center: Nontoxic Plants[/URL][/quote]
Dziwna lista... nawet bez łacińskich nazw...
Myślę że lista roślin trujących zajęła by znacznie mniej miejsca.
W/g tej listy hibiskus jest trujący, tylko dla kogo? Moje gryzonie jedzą hibiskus dość regularnie, ja pijam z niego herbatkę a i psom jeszcze nie zaszkodził...


PS, Elsol, na zwykłą polską łąkę nie radzę psa puszczać - jaskry, kąkole, krwawniki, naparstnice i inne roślinki tylko czyhają na biednego psiaka, a jeszcze nie daj Boże dębowy patyk weźmie do pyska :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Lista ASPCA nie jest przecież kompletną listą roślin nietrujących, a to że na niej nie znalazł się hibiscus (czyli malwa sudańska) nie znaczy że automatycznie przechodzi na listę roślin trujących.
Link jaki dałaś z wikipedii zawiera liste roślin doniczkowych, nie ma wzmianki na temat czy są one trujące czy nie, a poza tym na wiki każdy moze sobie wejść zalogować się i edytować tekst, więc nie wiem czy jest to dobre źródło informacji.

Na łakach,trawnikach, parkach: wszystkiegatunki psianki (podobnie jak ziemniaki), rącznik pospolity, cis pospolity (igły i nasiona są szczególnie trujące) - te są trujące.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='joanika']Lista ASPCA nie jest przecież kompletną listą roślin nietrujących, a to że na niej nie znalazł się hibiscus (czyli malwa sudańska) nie znaczy że automatycznie przechodzi na listę roślin trujących.
[/quote]
A więc jakie zastosowanie ma taka lista? Skoro nie ma czegoś na niej a i tak nadal nie wiadomo czy jest to czy nie jest trujące?

PS, żadnego linku w moim poście nie ma.

Link to comment
Share on other sites

W ASPCA jest jeszcze lista roślin trujących z wyszczególnieniem nazw łacińskich i z systematyką, podane są też substancje które powodują zatrucia, nie tylko u psów, ale także u innych zwierząt domowych (chomiki, koty i inne) o ile zostały przeprowadzone badania.
Lista ma charakter poglądowy: czy bać się reakcji organizmu psa kiedy zjadł jakąś roślinę.
Np na liście roślin toksycznych (trujących) wystepuje również avocado, a wiem że niektórzy z forum (także i ja) dawali swoim psom avocado, mój pies miał biegunkę po tym, inne psy nie miały, od czego to zależało? - od dawki jaką przyjął pies.

Żeby odpowiedzieć na pytanie jakie rosliny i w jakich dawkach są toksyczne trzeba by było przeanalizować ich skład pod kątem zawartości gł: szczewianów, związków diterpenowych, alkaloidów, glikozydów (gł. nasercowych), i kilku innych.

PS: link był, z kosmosu go nie wzięłam, ale zdarzyłaś/eś edytować post, więc linku nie ma ;)

Link to comment
Share on other sites

[url=http://www.aspca.org/site/PageServer?pagename=pro_apcc_toxicplants#P]ASPCA: Animal Poison Control Center: Toxic Plants[/url] lista roslin trujacych, łącznie z systematyką i nawet ze zdjęciami
nie ma na niej ziemniaka, co nie znaczy że możemy podawać psu surowe ziemniaki zawierające solaninę ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...