Jump to content
Dogomania

Dysplazja-czym jest,jak rozpoznać?


roksana84

Recommended Posts

[quote name='roksana84']Słabo się znam więc prosze o wytłumaczenie "łopatologiczne":)
rozumiem,że u szczeniąt "na oko" nie da się rozpoznać?[/quote]


wiesz co...
moze z samego początku nie da sie rozpoznac.. ale mozesz temu zapobiedz..
nos szczeniaczka ze schodów i na schody (douki mozesz) bo wiadomo, ze takiego kloca długo dzwigac nie będziesz...
szczeniaczek nie powinien takrze w zabawie slizgac sie na panelach itp...
np gdy zucasz mu piłke on biegnie po nia slizgiem ... czytałam, ze to jest niezdrowe...
no chyba juz wiecej nie pamiętam :)):evil_lol::eviltong:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nie wiem, czy u szczęniąt da się rozpoznać... Ale u dorosłych objawia się to kulawizną, trudnościami ze wstawaniem, szczególnie podłuższym leżeniu... i dalej nie pamiętam, ale na pewno byś to zauważyła, chyba, że dysplazja jest mało rozwinięta. W żaden sposób nie rozpoznasz jej u psów z dysplazją A (czy jakoś tak), z B też są trudności. Najlepiej po prostu zrobić specjalne badania. Ale skoro masz szczeniaka to warto zapobiegać, tak jak to napisał poprzednik. My naszego Sajgona do 7 miesiąca znosiliśmy ze schodów.... naszczęscie nie było ich dużo. Nie mógł też on skakać ani szczególnie przemęczać stawy. Obciążanie stawów poprzez zbyt dużą wage też może być przyczyną dysplazji... Dlatego tak ważne jest, aby Twój labek zachował odpowiednią jemu wieku wagę :) Jednak tej chorobie nie da się tak dokońca ustrzec... Labek może mieć ją wrodzoną... No chyba, że nabyłaś swoje szczęście u dobrego hodowcy, który bada swoje psy s tym kierunku :)
Więcej informacji jak narazie nie mogę sobie przypomnieć. Przepraszam za wznawianie wątku :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='anndzia']Nie wiem, czy u szczęniąt da się rozpoznać... Ale u dorosłych objawia się to kulawizną, trudnościami ze wstawaniem, szczególnie podłuższym leżeniu...[/quote]
Nie zawsze - znam dorosłego psa HD-D nie mającego żadnych objawów.

[quote name='anndzia'] W żaden sposób nie rozpoznasz jej u psów z dysplazją A (czy jakoś tak), z B też są trudności.[/quote]
Chyba czegoś nie rozumiem - co to jest dysplazja A?

Jeśli chodzi Ci o oznaczenie wyniku badania w kierunku dysplazji HD, to A i B oznacza brak dysplazji więc co tu chcesz rozpoznawać?

[quote name='anndzia'] Labek może mieć ją wrodzoną... No chyba, że nabyłaś swoje szczęście u dobrego hodowcy, który bada swoje psy s tym kierunku :)[/quote]

Na podstawie aktualnego poziomu wiedzy na temat psiej genetyki żaden hodowca na podstawie badań przodków nie jest w stanie zagwarantować, że szczenięta będą zdrowe.
Nawet w najlepszych hodowlach mogą rodzić się dysplastyczne szczenięta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

mój łobuz ma dysplazje rozpoznana zostala jak mial 4 -5 miesiecy, zabierałam go na wieś gdzie bawił sie z suczka w swoim wieku i jak sie wyganial to piszczal z bólu, do weta go zabarałam zrobili mu przeswietlenie i wyszlo ;/ juz jest rok po operacji i jest dobrze ;]


najlepiej jak szczeniak ma 3-5 miesiecy zrobic przeswietlenie na wszelki... bo im wczsniejsza faza tym lepiej z ewentualna operacja bo jest wiecej opcji. moj mial podciecie mięśni, smiesznie chodzil strasznie dupka krecil przez to ale teraz juz spoko w sumie ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...