Jump to content
Dogomania

Dysplazja


gmk

Recommended Posts

[b]DYSPLAZJA[/b]

Wbrew obiegowym opiniom małe i średnie rasy psów nie są wolne od dysplazji. Dotyczy to również basenji, dlatego na stronach internetowych wielu zagranicznych Hodowli Basenji przy informacji o kryciu są podane dane między innymi o tym czy basenji jest wolne od dysplazji .

W Polsce oczywiście nie ma obowiązku badania basenji w kierunku dysplazji i szczerze powiem że nie widziałam w życiu basenji które by ją miało. Ale takie badania są prowadzone na świecie, w większości obowiązkowe i jakaś przyczyna tego musi byc, czyli zdarzyły się osobniki dotknięte dysplazją.

Na europejskiej konferencji weterynarzy zajmujących sie badaniem i ocenieniem dysplazji u psów, która odbyła się w zeszłym roku w Madrycie,lekarze doszli do pewnej ciekawej tezy i teraz trwają badania by ją udowodnic, że dysplazja tylko w niewielkim stopniu jest chrobą genetyczną (raczej przekazywane są tylko "predyspozycje"), że duże znaczenie ma ruch na świezym powietrzu, słońce i żywienie głównie szczeniąt. Nareszcie mówią o tym lekarze a nie tylko hodowcy którzy bacznie kontrolują rozwój swoich psów.

Ponownie podpisuję sie obiema rękami pod twierdzeniem : [b]BASENJI TO JEDNE Z NAJZDROWSZYCH PSÓW NA ŚWIECIE[/b]
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

4 września napisałam w tym topiku takie słowa:

[quote name='gmk']
... nie ma obowiązku badania basenji w kierunku dysplazji i szczerze powiem że nie widziałam w życiu basenji które by ją miało. ..
[/quote]

Ale muszę się z tego wycofac. Są basenji dotknięte dysplazją

pozdrawiam
Grazyna

Link to comment
Share on other sites

To coś na temat tego, co gmk piszesz:
[color=red]Dysplazja kości udowej[/color]
Dysplazja uda jest stanem, w którym główka kości udowej jest nieprawidłowo uformowana, co zazwyczaj prowadzi do okulawienia i artretyzmu. Uważa się, ze schorzenie ma charakter poligeniczny, czyli kilka genów jest związanych z jego występowaniem.
Około 3-3,5% prześwietlanych Basenji wg danych OFA (Orthopedic Foundation for Animals) jest dysplastycznych. Ta liczba może być wyższa, gdyż psy dysplastyczne mogą nie być odpowiednio przebadane.
Hodowcy Basenji powinni prześwietlać swoje zwierzęta pod kątem dysplazji. OFA posiada stronę, z której można pobrać dane dotyczące przebadanych zwierząt z oceną dostateczną, dobrą i doskonałą. Ocena dobra i doskonała są preferowanymi ocenami w hodowli aczkolwiek dostateczna nie dyskwalifikuje zwierzęcia.
Psy mogą być badane pod kątem dysplazji w wieku powyżej 2 lat. Opłata za badanie wynosi $30 za uda i $35 za uda i łokcie powiększone o koszty znieczulenia i prześwietlenia.
Tego typu badanie zaleca się dla wszystkich hodowców.
Badanie w wieku 24 miesięcy generalnie jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć skłonność do dysplazji. Po tym okresie istnieje niewielka szansa wystąpienia schorzenia u badanego zwierzęcia


zdrówko

Link to comment
Share on other sites

Witam
Jeżeli chodzi o dysplazję to trudno mi uwierzyć w to, że nie została zauważona, w początkowym statium owszem mogło tak być. Natomiast zaawansowana dysplazja jest widoczna, zarówno przy poruszaniu się zwierzaka jak i przy podnoszeniu się z pozycji leżącej. Nie są to tak płynne ruchy jak u zdrowego psa. Rzeczywiście na początku może nie sprawiać większego bólu, ale z czasem jest to duże utrudnienie dla psa. Wiem to z własnych obserwacji i z obcowania z psami chorymi na dysplazję. Dysplazję można już rozpoznać w szczenięcym wieku. Trzeba pamiętać, że dysplazję się operuje i leczy, i pies może całkowicie powrócić do zrowia. Jeżeli chodzi o artykuł powyżej wydaje mi się, że jest nakreśleniem i opisem choroby, a wszyscy doskonale wiemy, ze dysplazja jest leczona od dawna w Polsce, choć z początku było to przeprowadzane trochę nieudolnie.
Jeżeli chodzi o badania oczu Gomez miał przeprowadzane kontrolne badania, może nie pod kontem hodowli, a zdrowia, nie ukrywam, że w niedalekiej przyszłości oba moje psy zostaną przebadane. Nazwisko Dr Garncarza jest mi znane i rzeczywiściwe słyszałam, że jest to świetny specjalista. Będę chciała przebadać u niego Goma i Dablika napewno. My badaliśmy sie u równie dobrego okulisty. Natomiast chiaciałabym mieć opinie dwoch lekarzy. Pozatym Gomzio miał przseprowadzane badania jak był szczeniaczkiem i było wszystko ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...