Jump to content
Dogomania

Co Ile ???????


Hawanka

Recommended Posts

A po co mu chcesz robic, choruje, cos sie dzieje? Czestotliwosc zalezy od potrzeb, stanu zdrowia, wieku. Standartowo badanie robi sie, jesli psu cos dolega, kontrolnie co 1,5 -2 lata -starszemu psu bez dolegliwosci, problemow zdrowotnych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']A po co mu chcesz robic, choruje, cos sie dzieje? Czestotliwosc zalezy od potrzeb, stanu zdrowia, wieku. Standartowo badanie robi sie, jesli psu cos dolega, kontrolnie co 1,5 -2 lata -starszemu psu bez dolegliwosci, problemow zdrowotnych.[/quote]

[FONT=Arial Black]To znaczy jest to pies starszy ma 8 lat....A takto ma problemy z sercem i nerkami (czeste zapalenia) czasami wątroba sie odezwie ale jak cos zje niedobrego....[/FONT]
[FONT=Arial Black]Ostatnie wyniki badań: :bluepaw:[/FONT]
[FONT=Arial Black]UREA 37,2 mg/dl[/FONT]
[FONT=Arial Black]CREA O,760 mg /dl[/FONT]
[FONT=Arial Black]GPT 45,8 u/l 37 stopni C[/FONT]
[FONT=Arial Black]GOT 20,7 u/l 37 stopni C[/FONT]
[FONT=Arial Black]GLU 66,0 mg/dl[/FONT]
[FONT=Arial Black]Nie wiem czy wyszły dobrze nie znam sie a wetka mówi ze wszystko jest dobrze....ale ja nie wierze do końca....:nerwy::Help_2:[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Ja osobiście zalecam, u starszych psów z przebytymi epizodami chorób nerek i wątroby (w niewydolności serca tak jak w tym przypadku również) badanie profilaktyczne (GHS, profil podstawowy) nawet co 1/2 roku. Jednocześnie właścicel powinien samodzielnie kontrolować ilość spożywanej wody przez psa - robić taki pomiar 1 - 2 x w tygodniu i alarmować w przypadku nagłego zwiekszenia spozycia. Twój weterynarz napewno udzieli ci informacji jak to mierzyc i ile wody przeciętny zdrowy pies powinien wypijać dziennie (+/-)
W razie wzrostu spozycia warto zastanowić się nad tego przyczyna.
alternatywa zwłaszcza jeśli chodzi o nerki jest okresowe badanie moczu - tez tańsze
To tylko takie zalecenia, a jak kto się do nich stosuje to inna historia.

Link to comment
Share on other sites

Tu masz wyniki prawidlowe badan:
[url]http://www.vetmozga.com/artykuly/badania-lab.php[/url]
Serce - zrob ekg i wtedy sie okaze, jak czesto powtarzac. Nerki - badanie moczu, dosc tanie i bezproblemowe, wiec mozna czesciej + obserwacja [url]http://www.vetserwis.pl/pnn_pies_1.html[/url]
Co do watroby - nie przeciazaj, odpowiednie jedzenie ( nie bardzo rozumiem, jak pies moze zjesc cos niedobrego ? ).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']Tu masz wyniki prawidlowe badan:
[URL]http://www.vetmozga.com/artykuly/badania-lab.php[/URL]
Serce - zrob ekg i wtedy sie okaze, jak czesto powtarzac. Nerki - badanie moczu, dosc tanie i bezproblemowe, wiec mozna czesciej + obserwacja [URL]http://www.vetserwis.pl/pnn_pies_1.html[/URL]
Co do watroby - nie przeciazaj, odpowiednie jedzenie ( nie bardzo rozumiem, jak pies moze zjesc cos niedobrego ? ).[/quote]

[FONT=Arial Black]Badanie moczu ma co miesiąc ekg co trzy-cztery miesiące a sprawdzanie ile pies wypije woda bardzo mnie zaciekawiło ale nie wiem jak to odmierzać....(+,-)[/FONT]
[FONT=Arial Black]A jezeli chodzi o cos niedobrego to mam na myśli szyneczke itp (fafik nie toleruje tego)[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Polidypsia czyli zwiększone pragnienie jest objawem wielu chorób - w tym nerek, wątroby oraz innych. Dlatego gdy stwierdzi się że pies więcej pije to warto pokusić sie o profilaktyczne badania dodatkowe - mocz, krew i inne w tym obrazowe badania jak USG.
Aby to kontrolować musisz zaopatrzyć się w miseczki z podziałka - żeby było wiadomo ile wody nalewasz.
Zdrowy pies wypija dziennie 60-70 ml H2O na kg swojej masy (więc np. 20 kg pies wypija dziennie około 1 litr i 200 ml). Gdy nową wodę nalewasz rano, to rano następnego dnia sprawdzasz ile ubyło - weź też pod uwagę że woda paruje zwłaszcza latem i do tego w upały pies więcej pije więc jak ci spożycie wzrośnie nawet do 80-90 ml/kg to nie znaczy że jest źle. Takie liczenie można robić spokojnie 1-2 x w tygodniu.
Ponadto obserwuj czy pies oddaje częściej/więcej mocz - zazwyczaj te dwie sprawy korelują ze sobą.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...