Jump to content
Dogomania

jak oduczyc szczeniaka strachu przed innymi psami i dziecmi?


eurydyka

Recommended Posts

Mam juz 4 miesiaczna jamniczke, kupiona gdy miala ok. 5 tygodni i wychowujaca sie z moja dorosla 3 letnia druga jamnica

razem pieknie sie bawia calymi dniami

mala Niki akceptuje inne jamniki, natomiast przy innych niz jamniki psach, kotach lub dzieciach (niezaleznie od rozmiaru, wzrostu psa/kota/dziecka) szczeka, jezy sie, wyje, traumatycznie sie boi.

Odkad jest u mnie nie wydarzylo sie nic co mogloby ja kiedykolwiek wystraszyc i spowodowac te niewytlumaczalny strach.

probowalam ja spotykac z super spokojna goldenka ale Niki jest przerazona jak widzi innego, niz jej przybrana siostra, psa

obawiam sie, ze sama nie wyrosnie z tego, czy sa jakies szkolenia gdzie mozna chociaz troche zniwelowac ten strach?

pzdr

eury

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że trzeba pieska socjalizować, socjalizować i jeszcze raz socjalizować.

Ba, problem jest raczej nie "co" tylko "jak".

Sprobuj z zaprzyjaznionym psem najpierw z bardzo daleka, na kolejnych spacerach podprowadzaj coraz blizej, zawsze gdzies na granicy tego, co Twoj pies jest w stanie wytrzymac bez paniki.

W tym czasie oferuj psu same przyjemne rzeczy - smakolyki, czy zabawe - tak zeby powoli sie oswajal. Podobnie z dziecmi. "Straszne istoty" nie powinny wychodzic do psa z zadna inicjatywa, po prostu byc.

Przypomina mi sie z "The Culture Clash" (cytuje z pamieci):

"W socjalizacji wazne jest nie tylko to, ze pies oswaja sie z ludzmi, psami, itd. Wazniejsze jest pojawienie sie bardziej ogolnej zasady - to co na poczatku wydaje sie straszne moze byc w gruncie rzeczy bardzo przyjemne"

Link to comment
Share on other sites

czy sa jakies szkolenia gdzie mozna chociaz troche zniwelowac ten strach?

A masz możliwość chodzenia z „małą” do psiego przedszkola? :roll: Może to by jej pomogło? :roll: Tam spotykają się psiaki trochę na naukę, ale przede wszystkim na zabawę.

Asti w wieku 4 m-cy też była trochę za bardzo strachliwa w stosunku do innych psiaków i ludzi. :( Przez pierwsze 4 lekcje przedszkola chowała się w kącie za wielką oponą samochodową i nie chciała się bawić z innymi psiakami. :( W tej chwili też raczej nie chce mieć z nimi nic wspólnego, ale nie chowa sie już w kącie, tylko biega obok pozostałych psiaków i potrafi uskubnąć albo choćby szczerzy zęby kiedy któryś za bardzo ją zaczepia. Natomiast na spacerach zaprasza do zabawy prawie każdego spotkanego psa i to niezależnie od wielkości, najważniejsze żeby był do niej przyjaźnie nastawiony. :P

W przypadku Asti przedszkole okazało się idealnym wyjściem, :P chociaż może cały czas jest to dla niej jakiś stres. W grupie jest niestety najmniejsza, ale jak uspakajał mnie na początku zajęć szkoleniowiec: "ona musi chcieć", "musi uwierzyć, że nikt jej nie zrobi krzywdy". Bo tak to już jest, że jamnik może bawić się, wychowywać i żyć razem z wielkim dogiem, goldenem ... Nie musiałam się bać o Asti na szkoleniu, bo cały czas czuwał nad nami szkoleniowiec, pilnował, żeby nie stała jej się krzywda, ale jednocześnie nie rozczulał się nad nią za bardzo. No i ja musiałam się powstrzymać od jakiegokolwiek uspokajania jej, tulenia, bronienia. :(

Niestety wiem, że może być trudno "wygonić" z Twojej jamniczki strach. Poprzednio miałam owczarkowatego psa ze schroniska i on niestety przez 5 lat był bardzo strachliwym psem. Ale nie wiedziałam wtedy :oops: , że trzeba z tym jego strachem walczyć od maleńkości. To był mój błąd :oops: , do dzisiaj żałuję, że wtedy tego nie wiedziałam i dlatego ...

trzeba pieska socjalizować, socjalizować i jeszcze raz socjalizować.

i to najwcześniej jak można. Twoja jamniczka może jeszcze wszystko nadrobić. :wink: Poszukaj przedszkola i ... powodzenia. :D Asti zaczęła przedszkole w wieku 4 i pół m-ca i to był ostatni dzwonek, bo szkolenie trwa 2 m-ce, a do przedszkola chodzą psiaki do 6 m-ca.

Link to comment
Share on other sites

Mam Sabe z ulicy miała jakieś pół roku jak ją wziełam bardzo bała się psów dopuki nie zaczełam z nią jeździć na treningi agility :D

Niewiem dlaczego ale zawsze tak jest że albo ona zaprasza jakiegoś psa do zabawy a on niechce się bawić albo jest naodwrót :-?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...