Jump to content
Dogomania

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych ?


zaba14

Recommended Posts

[size=2]Odświeżam topik[/size]

Mam złe przeczucia. Kreska ostatnimi dniami znacznie więcej się wylizuje w okolicy odbytu i dzisiaj zauważyłyśmy z mamą, że pojawia się jakaś biała wydzielina... Nie saneczkuje, tylko liże. Odrobaczona jest.
Może to być jakieś zapalenie gruczołów?

W poniedziałek miałam jechac do lecznicy bez Kreski, żeby omówić wyniki badań krwi (znowu za dużo leukocytów), a teraz chyba pojadę z suką, niech pani wet obejrzy ten kuper... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Moj Bercik taka wlasnie biala wydzieline miewal od czasu do czasu.I rowniez nie saneczkowal tylko wylizywal , czyscil zadek bardzo zawziecie.
Bercikowi sama czyscilam gruczoly, doszlam do wprawy i jak pojawiala sie ta biala wydzielina - to po prostu czesciej wyciskalam, niegdy nie przeradzal sie ten stan w ostre zapalenia - wet stwierdzil, ze taka jego Berta uroda.No ale co u jednego jest "normalne" moze u innego byc niebezpieczne.
teraz zastanawiam sie nad Brusiem - bylam z nim u dwoch wetow i nie stwierdzaja zadnych problemow z gruczolami - ale mi sie to nie podoba - mianowicie Bruniek bardzo ze tak powiem "brudzi" odbyt - po kazdej kupie pojawia sie wydzielina - i Bruniek ma wymaziany tylek :wink:
I nie wiem - Wandziusia ma pupcie czysciutka, no prawie nie trzeba czyscic - a Brusiu trzy razy na dzien ma myta pupe! KOlezanka mowi, ze jej ON tez tak ma - gruczoly puste a po kazdej kupie jeszcze wydzielina ze sie tak wyraze na zadek sika. No nie wiem, jakos mi sie to dziwne wydaje - nic sie nie dzieje bez przyczyny - ma ktos moze podobne doswiadczenia? Co z tym robic? Zostawic i czyscic trzy do czerech rzy na dzien zadek?

Link to comment
Share on other sites

jeśli nie opróżniono gruczołów to można to zrobić samemu w domu-zasada-ogon psa musi zostac uniesiony do góry(nasada ogona,bo tam są przyczepy mięśni unoszące też odbyt)-wtedy gruczoły zostają lekko podciągnięte i łatwiej je uchwycić(przez spora warstwe ligniny,ręcznika papierowego a nawet rekawiczki gumowe-bo ten zapach jest dośc trwały i intensywny;) i ucisnąc w celu opróżnienia-gruczoły są tak jakby odbyt to tarcza zegara-a one to godzina mniej więcej 5 i 7 (wielkości wiśni do orzecha włoskiego)-jeśli gruczoły przepełniają się a pies nie umie ich opróżnić sam(zwłaszcza nerwowe lub strachliwe psy produkuja dużo tej wydzieliny,bo to analogi gruczołów skunksa,który ma te gruczoły bardziej rozbudowane,ale wpływ układu nerowego na wydzielanie jest podobny u psa jak u skunksa-choć psy wykorzystują tą wydzielinę raczej do oznaczania terenu-małe jej ilości zostają wyciskane przy defekacji,a troche zostaje na ściance odbytu,stanowiąc swoistą "wizytówkę" zapachową psa-stąd jednym z elementów zapoznawania się psów jest też poznanie i zapamiętanie tej "wizytówki" w czasie obwąchiwania;)-to trzeba mu pomóc
przyczyny inne przepełniania tych zatok:luźne stolce(raz że nie ma mechanicznego wyciskania w czasie defekacji,a dwa-przez ujścia gruczołów moga do jego wnętrza dostac się bakterie z biegunkowego kału i wywołać zapalenie),niektóre psy mają też dość wąskie ujścia tych gruczołów,lub gruczoł jest głębiej położony a przewody wyprowadzajace długie-jak do tego jeszcze jest właśnie pobudliwy-to przepełniają się gruczoły i pies potrzebuje pomocy w ich opróżnianiu

jesli chodzi o częstotliwosc wyciskania jesli musi to być robione-to zależy jak szybko zapełniają się gruczoły i czy jest stan zapalny-w tym drugim przypadku gdy leczy się gruczoł to nawet co 2-3 dni jest co oprózniać,potem podając lek do gruczołu,jak gruczoły się tylko przepełniająto profilaktycznie można opróżniać gruczoł co 2-8 tygodni lub gdy pies okazuje że ma z nimi znów problem-to chyba tyle w tej kwestii

jeśli pies został dobrze zbadany to o.k. ale jesli coś przeoczono to poza gruczołami takie objawy pieczenia odbytu,bólu i chęci pocierania mogą dawac jeszcze długie włosy właściciela zjadane przypadkiem przez psa a potem nie wychodzące całe z kałem,zły pokarm-np.kości,patyki-zdarza się że ich kawałki wbiją się w ściankę końca prostnicy lub odbyt,biegunka np.tłuszczowa lub od zjadanych ostrych przypraw,kwaśnych owoców itp.-po prostu piecze psa,no i oczywiście pasożyty-ale głównie tasiemce,których człony potrafią się samodzielnie poruszać i "wypełzać" w okolicę odbytu(wyglądają jak nasionka sezamu,pestki ogórka lub małej dyni)-nie wszystkie srodki są wystarczajaco skuteczne z niszczeniu tasiemców(a jeśli pies ma np.pchły lub zanieczyszczony jest teren wokół psa jajami tasiemca-to pies moze ciągle na nowow się zarażac i po 40 kilku dniach ma następne pokolenie tasiemców

Link to comment
Share on other sites

Już sama nie wiem czy suczysko się wylizuje częściej czy nie... :roll: Już mam jakąś obsesję jeśli chodzi o zdrowie tego psa... :-?

Pytanie tylko, czy biała wydzielina jest czymś normalnym, czy świadczy o jakimś stanie zapalnym?
U weta będę dopiero jutro.

Link to comment
Share on other sites

Witajcie! Mam pytanko: [b]czy zapalenie gruczołów okołoodbytowych mogą też mieć suczki??[/b] Bo mija Gracja - 2 letnia suczka owczarka szkockiego collie - saneczkuje...:roll: Niestety nie pozwala sobie zajrzeć pod ogon, a pozatym prawie nic nie widać, bo ma dłuuuugą sierść. HELP!

Link to comment
Share on other sites

Ah, zapomniałam dodać, że kolejną przyczyną saneczkowania może być tasiemiec, ale jego u Gracji wykluczam, bo niedawna dostała tabletkę na robaki. Jeszcze jedna przyczyna występująca u psów długowłosych, to resztki kału przyczepione do sieści w okolicach odbytu - ogldaam jej "pupę" i wszystko jest ok. :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dominika1987']Witajcie! Mam pytanko: [b]czy zapalenie gruczołów okołoodbytowych mogą też mieć suczki??[/b] [/quote]Oczywiście.

[quote name='Dominika1987']Bo mija Gracja - 2 letnia suczka owczarka szkockiego collie - saneczkuje...:roll: Niestety nie pozwala sobie zajrzeć pod ogon, a pozatym prawie nic nie widać, bo ma dłuuuugą sierść. HELP![/quote]Ale nawet jakbys zajrzała to i tak najprawdopodobniej nic ciekawego byś nie zobaczyła, bo ta przypadłość z reguły nie ma objawów zewnętrznych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dominika1987']czy samemu można wycisnąć gruczoły okołoodbytowe??? [/quote]
Można, na poprzedniej stronie topiku Ariadna opisywała jak to się robi.
Myślę, że lepiej by było gdyby za pierwszym razem ktoś pokazał Ci jak to się robi, tym bardziej, że pies pewnie nie będzie zbyt szczęsliwy i chętny do współpracy podaczas tego zabiegu. 8)

No i nigdy nie wiadomo, czy saneczkuje dlatego, że są zapchane, czy dlatego, że jest jakiś poważniejszy stan zapalny... Skoro to pierwsza przygoda z gruczołami, to chyba lepiej pójść do weta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...