Jump to content
Dogomania

Pomocy....kamnień nazębny...


nivea

Recommended Posts

Ostatnio zauważyłam u mojej yoreczki coś starsznego-mnianowicie kamie ń nazębny. Czym go usunąć?? Ja daje jej od czasu do czasu świnskie ucha.....tzn.kawałki....ale nie wwiem, czy to pomaga.

Ps.Jeśli był taki topic to sorry.....naprawde :wink:

Link to comment
Share on other sites

nivea,

Co tu kryc ... yorki maja tendencje do odkladania kamienia na zebach.

Aby temu zapobiec najlepiej laczyc wybrane dzialania prewencyjne do ktorych naleza:

- podawanie suchej karmy (w wiekszosci lub jako calosc pokarmu. Karma miekka (w tym gotowana) uchodzi coraz czesciej za lepsza, ale niestety sprzyja odkladaniu sie kamienia);

- podawanie twardych gryzakow (kosci wapniowe, galganki ze sznurka - ktore oczyszaja szczeliny miedzyzebowe itp. Swinskie ucha raczej nie scieraj kamienia - sa do tego za miekkie);

- regularne czyszczenie psu zebow specjalna szczoteczka (ktora za jednym posunieciem czysci zewnetrzna i wewnetrzna powierzchnie zebow) oraz pasta;

- uzywanie srodkow rozpuszczajacych kamien nazebny i zmieniajacych odczyn jamy gebowej psa, na taki ktory nie sprzyja miralizowaniu i tworzenie kamienia.

Natomiast gdy kamien sie juz utworzy pozostaje nam (w lagodnych przypadkach) zastosowanie plynow i past rozpuszczajacych kamien, lub (w ciezszych przypadkach) zabieg usuniecia kamienia u weta.

pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

A co sądzicie o Pedigree DentaStix i Pedigree DentaRask.

Ostatnio kupiłam oba Mikiemu bo zauważyłam na jego zębach żółty osad. I powiem wam że nawet mu to posmakowało :fadein: 1 przysmak DentaStix zdjadł w ok 15 min a niezauważyłam wcześniej że na opakowaniu pisze że dla psów dużych i średnich jeden przysmak na dzień :oops: . I żeby niepodawać tego psom o wadze poniżej 10 kg :roll: . Może wie ktoś dlaczego?? Ja myślę że jak mu dam połówkę z 2 razy na tyg. to będzie dobrze :) . Jak myślicie??

Link to comment
Share on other sites

Himka,

W przypadku Majki produkty Pedigree niestety sie nie sprawdzaja. Pies ma po nich biegunke, a poza tym te kosci sa dosc uciazliwe ze wzgledow estetycznych ;) Podczas gryzienia zamieniaja sie w biala maz, ktora brudzi wszystko dookola lacznie z futrem mojego suczydla ;)

Musze jednak przyznac, ze z Pedigree DentaStix nie eksperymantowalam, tylko z DentaRask.

Obecnie, tak jak pisalam wczesniej wybieram plyny rozpuszczajace kamien, gryzaki i sucha karme :-)

pozdrawiam,

Link to comment
Share on other sites

Wind

To ja akurat dałam Mikiemu dopiero DentaStix i uważam że jest OK :D . Miki biegunki jak narazie nie miał :) , a kostka nie zamieniła się w żadną maź tylko została zjedzona w całości :lol. Tylko bałam się trochę tej informacji na opakowaniu "żeby niepodawać psom o wadze poniżej 10 kg" a przecież Miki waży niespełna połowę tego :roll:, a "przysmak" zjadł cały naraz :roll: .

Za jakiś czas dam mu DentaRask i napiszę jak się sprawdził w przypadku mojego piecha :wink: .

Jak się podaje psom te płyny rozpuszczające kamień i gdzie się je kupuje??? Bo przyznam że jeszcze z czymś takim nie spotkałam :oops:.

Link to comment
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem podawanie jakichkolwiek produktow firmy Pedigree mija sie z celem...owszem sa dosc smaczne dla Naszych pupili, ale niestety nie wnosza nic wartosciowego do organizmu psow....madrze sie,poniewaz rozmawialam pare razy na ten temat z lekarzami wet. jak i rowniez z hodowcami z duzym doswiadczeniem....i wszyscy zgodnie twierdzili,ze wszystko tej firmy nie jest zdrowe, a w szczegolnosci dla malych ras...Jezeli chcesz miec zdrowego Yorkshire o ladnej okrywie wlosowej i dobrytm uzebieniu...nie podawaj Pedigree, poniewaz napewno nie pomoze...jezeli juz to zaszkodzi...Ja nigdy nie stosowalam tych produktow...podaje Swoim psom tylko karme Eukanube i Royal...od dzisiaj rowniez wprowadzilam Hill's Science Diet (pisze o tym w temacie o karmach...), i Pedro Moj najstarszy, i tak ma juz kamien nazebny...niestety trzeba go usunac...wlasnie na dniach wybieram sie do jednej Pani Dr. usuwa kamien bez narkozy trwa to kilka minut i kosztuje 30zl od paszczy...usuwalam u niej rowniez mleczaki(kly) bez znieczulenia na tzw. "zywca" i trwalo to 3 minutki a pies wogole nie cierpial - nawet nie zdazyl! a ominela go narkoza,ktora oslabia serce, a podawanie narkozy w tak blachej sprawie nie ma sensu.Wiem, ze wielu lekarzy stosuje przy tym zabiegu narkoze....jest to poprostu wygodniejsza forma...pies sie nie wyrywa itd...ta kobieta robi to chwilke i nie sprawia wielkiego bolu...(mleczaki sa slabo osadzonymi zabkami...)Jezeli chcecie do Niej namiar to bardzo prosze...

Nie wiem....napewno wielu z Was bedzie uwazalo,ze to co pisze nie miesci sie w glowie, ale powtarzam....naprawde narkoza w tak blachych sprawach jest bezsensowna!!! sprawdzilam to i nic zlego sie nie stalo a Moje psy sa zdrowe i szczesliwe!!!

Link to comment
Share on other sites

Jussis! Zgadzam sie wpełni z tobą co do Pedigree nie bede tu mówić co moja koleżanka kupujac puszke jakiegoś jedzenia firmy Pedigree tam znalazła. Ble.. No ale tak poza tym bardzo bym cie poprosiła o namiar na tą Panią Dr. na privie Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ja niestety tez mam problem z kamieniem nazębnym u mojego psa. ostatnio karmię labrie tylko royalem, ale to i tak za bardzo nie pomaga. Chcę kupic tą pastę i szczoteczkę, tylko nie wiem, czy pies sie do tego przyzwyczji (labrie ma 10 miesiecy). Ale spróbuję.

Link to comment
Share on other sites

Z radoscia przypomnialam sobie ten topik, bo faktycznie moze warto wyprobowac plyn, o ktorym pisala Wind - jesli dobry bedzie rowniez na "ten" :oops: zapaszek z pyszczka to bede przeszczesliwa :lol: Napiszcie prosze co to za specyfik.

U moich suczek nie mam problemu z kamieniem, regularnie usuwam go - uwaga ;): paznokciami... Pewnie sie usmiejecie, ale jesli sie to robi regularnie, to serio wystarczy zeskrobanie kamienia z plytki zebnej recznie. Oczywiscie jesli sie to troszke zaniedba :P, to warto uzyc czegos nie rysujacego szkliwa, ale twardszego - ja uzywam drewnianej takiej szpachtulki, de facto zakupionej do odsuwania skorek przy paznokciach ;)

No i rzecz niebagatelna - mycie zebow. Yoko uczona jest od szczeniaka mycia a BellAmi - jako, ze z nami zamieszkala pozniej - nauczyla sie pozniej. Suki maja 4,5 i 2,5 roku i zadna nie ma (..odpukac ;)) problemow z zebami.
Uzywamy [b]szczotek tych zakladanych na palce[/b] - jedna jest z gumowymi wypustkami, druga to normalna z wlosem takim jak szczotki dla ludzi. Jest to o tyle dobre, ze oprocz czyszczenia, usuwania zaczatkow kamienia, masazu dziasel tez delikatnie poleruje sie szkliwo tymi gumkami:

[img]http://img127.exs.cx/img127/1964/18989316eq.jpg[/img]

Do zabkow tez mamy kilka specyfikow:
- swietna jest [b]pasta STOMA-żel[/b] (nie wiem czemu "żel" jest w nazwie - to ewidentnie pasta ;)) z laboratorium leków weterynaryjnych Eurowet.
Zapobiega powstawaniu kamienia i rozwojowi niepożądanej flory bakteryjnej. Ma zapach ciutke mietowy ;) i "gliniasta" konsystencje, stad uwaga na dluzsze wloski przy pyszczku, ktore trzeba pozniej oplukac ;)

[img]http://img127.exs.cx/img127/6210/18989250qp.jpg[/img]

- podobnie dzialajaca, moze nieco gladsza w strukturze i bardziej intensywna w smaku ;) i zapachu (za to sporo drozsza ;)) jest [b]pasta ze szczoteczka DOG-A-DENT[/b] firmy Beaphar:

[img]http://img127.exs.cx/img127/6206/18989295tg.jpg[/img]

-ciekawa rzecza jest tez [b]żel z propolisem DOG-A-DENT GEL[/b] tez firmy Beaphar, chroniacym przed bakteriami itd ;) . To sprawa bardzo wygodna, gdyz wystarczy nalozyc żel na linii zębów i pies za pomoca jezyka rozprowadza sobie żel po jamie ustnej. Wedlug mnie, z cala pewnoscie jednak nie jest to środek, który należy stosować jako jedyny ;):

[img]http://img127.exs.cx/img127/1011/18989289vi.jpg[/img]

Od razu pstryknelam Wam zdjatka, cobyscie moje yorkofioly kofffane :) widzieli o czym pisze.

Oczywiscie zywie psy w 99% karmami suchymy i uwazam, ze to tez sprzyja nie odkladaniu sie tak mocno kamienia!!
Kostki Dental rask mam i to dwie...ale nie odwaze sie ich podac :lol: :lol: i z pewnoscia wydam je niedlugo Mocartowi - Goldenikowi moich rodzicow!

Link to comment
Share on other sites

Ja kupiłam laberii taką pastę ze szczoteczką taka jak ta czerwona na zdjęciu(nie pamiętam nazwy). jeszcze jej nie używałam. Mam nadzieję, że nie jest za późno na przyzwyczajanie jej do mycia ząbków. A jak nie będzie działać spróbuję z pastą eurowet - brzmi ciekawie.

Link to comment
Share on other sites

firma tej moejej past to jakas "Bernina" , to niemiecka firma. Po 1szym myciu ząbki stały sie o wiele bielsze i nawet trochę kamienia zeszło:) labrie dobrze zniosła szorowanie ząbków, najpierw "czyściłąm" jej zęby sama szczteczka, by się przyzwyczaiła, a potem juz z pastą.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mróweczka']Kochani!
Kamień to istne utrapienie dla ząbków naszych yoreczków.To fakt.Jezeli kamień nazebny jest juz zaawansowany to niestety trzeba piesunia poddać narkozie i go usunąć u weterynarza.
[/quote]
Ponoc juz nie trzeba poddawac psa narkozie wystarczy znalezc gabinet gdzie uzywaja tzw. piezodent. Jeszcze nie sprawdzalam ale ponoc psa sie przy tym nie usypia i czysci sie zeby.Niedlugo to wyprobuje jak ktos chce namiary na taka przychodnie to mam jedynie telefon w Zielonej Gorze

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ja służę w razie czego namiarami na świetnych wetów w Gdyni ;).

A kamień... Uch. Najwyraźniej mój Fuz jest wybitnie wśród i tak już mocno "kamieniozębnych" yorków na niego podatny :-(, bo pomimto tego i ż około 2,5 roku temu miał go już raz usuwanego, pomimo tego iż ząbki ma regularnie raz w tygodniu myte Petosanem, je tylko suchą karmę Royala, oraz w stałej dyspozycji ma czyszczące gryzaczki, kamień wciąż się tworzy :(. Fakt, o dokładnym i naprawdę porządnym myciu zębów nie ma mowy, bo pisur za tym wybitnie nie przepada i przetrzymuje to z najwyższą niechęcią (nie pomogły żadne zachęty ani nagrody, on po prostu alergicznie reaguje na sam fakt grzebania mu w paszczy), po półminucie dając już do zrozumienia, że zdecydowanie czas kończyć...

Nasz wet czyści kamień pod "głupim jasiem", i czeka nas to za jakieś pół roku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...