Jump to content
Dogomania

Szczeniak:)


anijaa

Recommended Posts

Od dzisiaj nasza rodzina jest właścicielem nowego pupila-7 tygodniowego owczarka niemieckiego.Ale przyznaje że już za bardzo nie pamiętam jak wychować i żywic szczeniaki.Nasz poprzedni psiak także owczarek miał 13 lat.Więc nasze ostatnie doświadczenia dotyczyły dorosłego psiaka.A tu taki szkrab sie pojawił.Proszę o wszelkie praktyczne porady dotyczące zarówno wyżywienia(dostaje 5-4 razy dziennie karmę z puszki wymieszana z ryżem,na przemian z sucha karma dla szczeniąt)ale czy można mu czasem podać drób albo jakąś zupę??Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze (za każdym razem próbuję zdążyć ale często się nie udaje a nie jestem w stanie nad nim czuwać 24 h na dobę)...Czy można go już w tym wieku kąpać?(jest po prostu brudny:))następna sprawa kiedy można mu już założyć po raz pierwszy obrożę p/pchelną?i co można takiemu malcowi dać do gryzienia...bo gryzie wszystko..przede wszystkim upatrzył sobie papucie.....kupiłam mu zabawki gumowe..ale jakoś nie interesuje się nimi....i to chyba narazie tyle....z góry dziękuję za wszyskie podpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

7-tygodniowego? :-o Nie za wcześnie?

Przed zakupem psa warto było zasięgnąć po jakąś literaturę albo zapytać na Dogomanii.. To bardzo nieodpowiedzialne z twojej strony.

[B]czy można mu czasem podać drób albo jakąś zupę??[/B]
Zależy jak rozumiesz pojęcie drobiu. Kości - absolutnie, ale ugotowane mięso jak najbardziej (jest najlepiej trawionym rodzajem mięsa). Zupy również nie polecam, w końcu mogą znaleźć się w niej jakieś niebezpieczne dla psa przyprawy. Teraz kieruję pytanie do ciebie: czy karmiłaś swojego poprzedniego psa resztkami z obiadu? Tak przynajmniej wnioskuję, czytając twoje pytania.

[B]Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze?[/B]
Do tego trzeba przede wszystkim cierpliwości. Młody psiak nie potrafi jeszcze się "wstrzymywać" i dlatego często zdarza mu się załatwiać w domu. Nie należy na psa krzyczeć ani go karać. Jeżeli widzisz, że pies się załatwia szybko wyprowadź go na dwór. Kiedy skończy - nagródź go słownie lub kusząc smakołykiem. Pamiętaj, że aby uniknąć "niespodzianek" na podłodze należy wyprowadzać małego zaraz kiedy się obudzi lub bezpośrednio po jedzeniu na trawnik.

[B]Czy można go już w tym wieku kąpać?[/B]
Czytałam, że pierwsze kąpiele mogą się odbywać w wieku 3-4 miesięcy. W czym psiak się ubrudził?

[B]Kiedy można mu już założyć po raz pierwszy obrożę p/pchelną?[/B]
Co do obróż przeciwpchelnych.. ja radziłabym ci raczej użycie specjalnych preparatów na pchły, ale to kwestia gustu. Z pewnością będziesz musiała niedługo pojechać z małym na szczepienie do weta, więc przy okazji zapytaj go o odpowiedni środek.

[B]Co można takiemu malcowi dać do gryzienia?[/B]Dobrze, że kupiłaś pieskowi gumowe zabawki, ale nie od razu może się nimi zainteresować. Na razie zęby się jeszcze rozwijają i w wieku ok. 4-6 miesięcy malec powinien zacząć intensywnie ząbkować. Wydaje mi się, że jak to określiłaś "gryzienie wszystkiego", niewiele ma wspólnego z prawdziwym ząbkowaniem psa. Może robi to z nudów?

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za wszelkie rady i pytania....spróbuje odpowiedzieć.
Mój ukochany piesek wieku 13 lat zdechł z powodu raka...niestety nie można było już dla niego nic zrobić, poza tym że nie cierpiał i umarł w miejscu które kochał najbardziej.Było to pół roku temu, zresztą nawet teraz jak o nim pisze to łezka mi się w oku kręci.Co do żywienia mojego psiaka...był żywiony moim zdaniem bardzo dobrze.Dostawał codziennie przygotowane dla niego jedzonko.Oczywiście dodatkowo rożne przysmaki i sucha karma w nagrodę.Nie miał źle.Oczywiście można debatować nad tym czy tak sie żywi psa czy nie.Ile jest sposobów żywienia tyle rożnych opinii.Natomiast pytam o żywienie szczeniaczka gdyż minęło już sporo czasu jak poprzedni psiak był szczeniaczkiem.Dlatego napisałam tego posta.Zresztą chyba nie muszę sie tłumaczyć, po to moim zdaniem istnieje forum aby wymieniać doświadczenia i dzielić sie swoim zdaniem.
Natomiast Heros(szczeniak) był zabrany w wieku 7, 5 tygodnia-rada weterynarza któremu ufamy od lat.Heros miał aż 7 rodzeństwa, ale jestem pod wrażeniem jak szybko się przystosował.Rozrabia już na całego.No i przede wszystkim szybko stał się najważniejszym członkiem naszej rodziny. Co do jego żywienia..oczywiście że miałam na myśli drób(bez kości!!) wymieszany np. z ryżem lub makaronem, zupy ale nie te co my jemy..tylko przygotowane na wywarze np. drobiowym bez przypraw..myślę że to było tak oczywiste że nie trzeba pisać.Przecież on jest dzieckiem.No i ugotowane warzywa( rozdrobnione oczywiście)..tylko jakie..wyczytałam ze napewno można malcowi podać marchewkę...a co jeszcze?Zastanawiam sie też nad mlekiem...Jego poprzednik wcinał mleko i jogurty aż mu się uszy trzęsły ale w normalnych granicach.Rzecz jasna.
Co do kąpania....musiałam go kąpać bo był straszliwie brudny...mieszkał przedtem z rodzeństwem i mama na dworze....sierść miał porostu pozlepiana brudem...ale już pierwszą kąpiel zaliczył na szóstkę.opłaciło mu się bo dostał za to smakołyka.
Pytałam też o obroże bo zauważyłam że już ją nosi..od poprzedniego właściciela..tylko sie zastanawiam czy mu nie zaszkodzi.
Z sikaniem i załatwianiem swoich potrzeb...też jest już coraz lepiej.Wyprowadzam go zaraz po posiłkach lub po przebudzeniu.A nawet już dwa razy sam po obudzeniu wyszedł sobie na dwór.Tylko pojawia się tylko kolejny problem......jak nie zdążę po nim posprzątać to zjada kupy.Nie wiem może jak to wyczytałam widział jak jego mama oczyszczała ich legowisko.No nie wiem.Staram sie za każdym razem odwrócić jakoś jego uwagę.i szybko sprzątam.Wiec myślę ze nie będzie źle...powolutku wszystkiego sie i on i my nauczymy.
Co do gryzienia...upatrzył sobie już papucia..więc dostał go do gryzienia w nagrodę.he he he.wiem wiem nie należy za bardzo ulegać małemu..no ale cóż........
I to chyba na tyle....a...i nie oceniajcie od razu zbyt pochopnie ludzi.Przecież każdy kto tu pisze...chce dla pieska jak najlepiej.Po to zadałam tyle pytań.Zresztą teoria teorią wiadomo wszem i wobec najważniejsza jest praktyka i miłość do zwierzaka.Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Miło, że opisałaś wszystko szczegółowiej ;-) Co do mleka: wiele psów reaguje na nie alegricznie, jest ciężkostrawne. Mleko krowie ma zupełnie inny skład od mleka matki dlatego nie powinno się go podawać, a jeśli już to w małych ilościach.
Kąpiele: oczywiście jeśli sierść była pozlepiana to dla dobra psiaka cieszę się, że został wykąpany. Super, że dostał smakołyk, socjalizacji z niecodzienną sytucją nigdy dość :D
Jaką nosi obrożę? Najlepsze dla małych szczeniąt są te z materiału czy skóry, tanie i lekkie. Metalowe łańcuszki w tym wieku zabronione!
Mały zjada kupy? Czyli zachowuje się zupełnie tak samo jak mój Jamal dawniej. Dla właściciela to trochę przykra sprawa, ale da się jej zapobiec - pilnować psa przy załatwieniu się (choć rozumiem, że nie w 100% przypadków się to udaje, szczgólnie jeśli wyjście na dwór jest cały czas otwarte), potem dawaniu mu smakołyka, odwracaniu jego uwagi. No i należy pamiętać o posprzątaniu "niespodzianki".
Jeśli papuć nie jest tak "bezcenny" to niech psiak go sobie zatrzyma. Ważne żeby nie niszczył niczego więcej :)
I życzę na koniec jeszcze raz cierpliwości i.. cierpliwości :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

od 3 tygodni jestem wlascicielaka owczarka niemieckiego
mieszkasz w usa,ale szczeniaka rodzicie pochodza z europy-ze slowacji
psiaka kupilam w wieku 9 tygodni i jestem pod wrazeniem, kocham psy i duzo o nich wiem,i zanim Go kupilam przeczytalam kilka ksiazek o owczarkach i moje psisko jest ksiazkowe0 po 1 dniu nauczyl sie zalatwiac na ogrodzie,potrafi juz siadac,klasc sie ,przychodzic na zawolanie ,dawac lape, zostawac na komende(ma 12 tygodni)
karmie go sucha karma, puszkami i od czasu do czasu gotowane mieso i raz na tydzien domowe jedzenie.psiak ma swietny apetyt, rewelacyjnei sie rozwija, slucha
jestem naprawde pod wrazeniem jak zdolne sa te psy
czy macie jakies rady ktore powinnam zastosowac wobec takiego szczeniaka? cos na co powinnam zwrocic szczegolnie uwage?

Link to comment
Share on other sites

Tak. Na diete - za duzo mu mieszasz i dodajesz.
Przedewszystkim nie dawac domowego - ludzkiego, bo tam za duzo przypraw itepe. Dawac suplementy mineralne.
No, a to, ze psiak cos umie to inna sprawa. Bo to, ze zybko sie nauczył wcale nie znaczy, ze jest tak jak napisałas ' ksiazkowy' to jedynie swiadczy o włascicielu, ze umie psa czegos nauczyc.
Jednak moim zdaniem, za duzo i za wczesnie.

Załoz psiakowi temat w dziale galeria, chetnie go zobaczę ;)

Link to comment
Share on other sites

wczoraj bylam z psiakiem u lekarza na doszczepianiu i kontroli
zostalam pochwaliona-maly rozwija sie wspaniale, wazy 35 lb( 16 kg) 19 skonczy dokladnie 3 mce, i jak na owczarka jest bardzo duzy i silny,
jesli chodzi o diete-pytalam sie czy moge go karmic tak jak karmie i lekarz powiedzial,ze jak najbardziej
chodzi o to,ze mieso gotuje mu tylko na wodzie bez zadnych przypraw,tak samo z kasza-na wywarze z miesa i to dostaje co 2-3 dni do uzupelnienia diety.
w skali 10 dostal 10 pukntow.tak wiec idealny szczeniak:)zalozylam mu temat w galerii ze zdjeciami

Link to comment
Share on other sites

Może w USA macie innych lekarzy - nie karmi sie psa kaszą - gotowane mieso jest ok, ale dodawaj jakas marchewke czy cos.

dodatkowo - Owczarek Niemiecki nie ma być duzym psem, silnym owszem.
zastanów sie dokładnie czy przez słowo duzy masz na mysli grubej kosci czy ogromny psiak na dłuugich nogach.
Onek ma byc niski, umiesniony i zwinny.

Link to comment
Share on other sites

W Stanach obawiam sie, ze wzorzec eksterierow odbiega nieco od wzorca SV (zreszta u nas tez niestety), a co za tym idzie - im wiekszy tym lepszy. Ja tez lubie duze psy, ale boje sie, ze GSD jako pies z zalozenia sredni, bedzie cierpial na zdrowiu, jesli bedzie zbyt duzy. I dlatego mam ONa i wieksza od niego mix-kaukaske:evil_lol:
Jesli chodzi o nauke to podzielam zdanie i obawy Axusi - za duzo i za wczesnie. Skupilabym sie na nauce zostawania w miejscu lub przychodzenia ZAWSZE na wezwanie. Niech szczeniak uczy sie bezwarunkowego respektowania tych komend, bo z nimi potem jest najciezej. A nauka siad i waruj to sprawa drugorzedna. Cos mi nieskladnie idzie pisanie dzisiaj za co najmocniej przepraszam, mam nadzieje, ze jednak wystarczajaco zrozumiale :oops:

Link to comment
Share on other sites

w sumie my go nie szkolimy tak intensywnie,
codziennie staramy sie powtarzac siad,zostan,nie wolno-komendy ktore niestety ale teraz juz musi maluch wiedziec
jesli chodzi i olbrzymi-tzn nie to ze jakis przerosniety, po protsu prawdziwy szczenia, bo amerykanskie owczarki sa jakies male, karlowate i ogolnie maja inna budowe.
Hammer ma budowe europejskiego psiaka i nasz lekarz(z irlandii) byl nim zachwycony
co do jedzenia-marchewke to psiak uwielbia i dostaje codziennie albo gotowana albo surowa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...