Jump to content
Dogomania

poprawna nazwa collie?


Recommended Posts

witam
zglaszam sie z moze nieco nietypowym pytaniem ale...bardzo mnie zdenerwowalo i nadal denerwuje gdy slysze,ze anglicy owczarka szkockiego collie nazywaja owczarkiem angielskim i twierdza,ze to wlasnie slynna"lessie".
nie znaja zupelnie nazwy szkocki i wrecz nie wieza,ze wszedzie indziej tak te psy sie nazywaja...czy mozecie mi powiedziec dokladnie czy ta nazwa jest poprawna dla slynnej "lessie"-owczarek szkocki collie?
bo z tego co sprawdzilam w necie to owczarek angielski to zupelnie co innego
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kennel club nie używa w nazwie słowa szkocki- jest po prostu Collie (Rough) i Collie (Smooth)
[URL]http://www.thekennelclub.org.uk/item/6[/URL]

Ale nie można nazwać którejś z tych nazw jedyną słuszną, bo to przecież kwestia umowna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

W PL mamy Owczarka Szkockiego Collie Długowłosego/Krótkowłosego. Natomiast na zagranicznych stronkach spotykam się z nazwą Collie Rough/Smooth.
[quote name='Gracjana']A ksiazkowy lessie to byl kundelek podobny do collie..;)[/QUOTE]
A ja czytałam, że Lessie to collie tylko że tricolor (a nie rozpowszechniony śniady ;))

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

[quote name='Gracjana']Poprawna angielska nazwa to Scottish Collie Rough/Smooth
A ksiazkowy lessie to byl kundelek podobny do collie..;)


[/quote]

Przeczytałam książkę w oryginale i w dwóch tłumaczeniach. Nie znalazłam adnotacji że Lassie nie była Owczarkiem Szkockim Długowłosym (Collie Rough) czyli jakimś kundelkiem ;) .

Rozbieżność z filmem jest za to rzeczywista - Lassie była tricolorem :d

Link to comment
Share on other sites

[quote]A ksiazkowy lessie to byl kundelek podobny do collie..;-)[/quote]Oj Gracjana przeczytaj może tą książke jeszcze raz ?

Parę cytatów(przekład Anna Przedpełska-Trzeciakowska OWR WW Warszawa 1997)

"W każdej z setek malutkich,górniczych osad tego największego w Anglii hrabstwa można przy nodze ubogiego robotnika zobaczyć psa,z tak wspaniałym pochodzeniem i o tak arystokratycznym wyglądzie(...)."

"(...)Wspaniała suka.Wyjątkowo piękna.Najwspanialszy okaz szkockiego owczarka,jaki kiedykolwiek widziałem"

"(...)Była czystej krwi owczarkiem szkockim za którym stały długie pokolenia najdumniejszych i najlepszych psów tej rasy"

P.Knight tak by chyba nie pisał o kundelku,co? :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...