Jump to content
Dogomania

Jak nie trzustka to co???


małagośka

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Z gory przepraszam za malo nowatorski temat, ale nie mam juz pomyslow na to jak pomoc mojej suni.

Moj 14-mies. owczarek od 2 mies. ma nawracajace biegunki, a czasem tez poranne wymioty zolta piana. Nie pomaga scisla dieta ani wegiel. Wiele objawow wskazuje na trzustke, ale wyniki krwi sa w normie (wynika z nich, ze pies jest calkiem zdrowy). Bylo podejrzenie uszkodzonej watroby (wynik min.poza norma), ale po 10 dniach kuracji "na wszelki wypadek" nic sie nie zmienia.

Piesek jest chudy, boje sie, ze sie odwodni. Wet twierdzi, ze moze to nerwowe, ale pies nie mial zadnych "przejsc".

Chce w koncu ustalic, co milce dolega, dlatego prosze o wszelkie sugestie dotyczace badan i leczenia. Jutro chce zawiesc jej kal do badania - na co szczegolnie zwrocic uwage? Z tego co przeczytalam u Was i na innych grupach pozbieralam tyle:

- badanie na poziom trypsyny

- na kokcydioze

- na pasozyty (choc pies byl 2 razy odrob. endoparem i paratexem)

- moze na jakies bakterie (e.coli)???

Czy cos jeszcze nalezaloby zrobic?

Z gory dziekujemy za wszelkie podpowiedzi

małagośka z milką

Link to comment
Share on other sites

u mojej suni tez wystepowaly biegunki, rozwolnienia. Wyniki akurat wskazywaly na niewydolnosc trzustki, ale mimo trzymania sie diety i podawania enzymow biegunki nie ustepowaly - wet stwierdzil zapalenie jelita grubego (tzn badal sunie) Zaczelam wiec podawac suche - Royal Canin Intestinal - karma jelitowa. Pomoglo odrazu...biegunki, rozwolnienia minely praktycznie odrazu.

a moze pierwotniaki? byly badania kalu pod tym katem?

Link to comment
Share on other sites

Piesek jest chudy, boje sie, ze sie odwodni.

Pilnuj tej wody bardzo. Sprawdzaj czy nie jest odwodniony. Jak nie pije to mu wlewaj po trochu strzykawką do pyska przez cały dzień. Podawaj mu też płyny w innej postaci (jeśli nie pije wody zbyt chętnie)- mój nie był zainteresowany wodą to dostawał rosołek.

Mój pies miał podobne objawy przy chorej wątrobie. Wyniki nie wskazywały na jakieś poważne uszkodzenie, ale jednak coś było nie tak. Poprawiło mu się przy karmie wątrobowej, dobrze też się czuł kiedy jadł kurczaka z ryżem. Zawsze wlewałam mu duuużo rosołu, żeby się nie odwadniał.

Dostawał osłonowe leki na wątrobę, najpierw "hepatil", potem "esentiale forte", a jak mi zaczął po esentiale wymiotować, musieliśmy odstawić to dostawał cos takiego, ułatwiającego trawienie. tabletki... na "S" nie pamiętam nazwy...ale dobrze działało.

Aha, czasem też dostawał Debridat, taki syrop poprawiający pracę całego układu trawiennego.

A może spróbuj u innego weterynarza. Czasem tak jest, że jednemu nie przyjdzie do głowy diagnoza, a inny od razu załapie o co chodzi...

Link to comment
Share on other sites

A może spróbuj u innego weterynarza. Czasem tak jest, że jednemu nie przyjdzie do głowy diagnoza, a inny od razu załapie o co chodzi...
Ja też bym tak radziła - pochodzić po wetach, bo to trzeba zdiagnozować. Szukałabym weta, który przedstawiłby Ci plan postępowania, jak następuje: najpierw robimy badanie a, bo najprawdopodobniejszy powód tych objawów to x; jeżeli badaniem a wykluczymy x, to robimy badanie b, żeby wykluczyć y... itd. Czyli wet na starcie powinien mieć plan postępowania prowadzący do diagnozy.
Link to comment
Share on other sites

dziękuję wszystkim za odpowiedzi:)

milka pije chetnie, ale po rosolkach niestety dostaje tylko wiekszej biegunki:(

dzisiaj dalam kal do badania na strawnosc - na sam poziom trypsyny nie badaja, ale i tak zobaczymy czy to przypadkiem nie jakies problemy z wchlanianiem, np tluszczow.

jesli wyniki znow beda w normie to jutro zawioze do innego laboratorium na te pierwotniaki:(

ale jak pisalam milka byla 2 razy odrobaczana- roznymi preparatami. moze ktos wie czy one dzialaja tez na piewotniaki??? pierwszy to endopar, drugi paratex.

co do weta, to wydaje mi sie, ze plan dzialania ma...tylko na razie nieskuteczny:( zaczal od odrobaczania i badan krwi, potem leki na watrobe, no i pomysl, ze jesli to z nerwow, to poda duze dawki wit.B. poza tym gosc ma swietna opinie i podejscie do zwierzat, no i slyszlam, ze wyratowal pieska z chora trzustka.

bedziemy meldowac jak wyniki i moze cos sie w koncu wyjasni:)

pozdrawiamy M&m

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...