Jump to content
Dogomania

kiedy zacząć pracę ze szczeniakiem i ile szczeniak powinien mieć tygodni


la luna

Recommended Posts

jestem właścicielką goldenki 7 tygodniowej od czego z nią zacząć.....czego najpierw uczyć kupiłam książkę o podstawowych komendach ale nic nie pisze w jakim pies powinien być wieku....żeby treningi były skuteczne,,,,prosze o wypowiedzi..........

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że im wcześniej - tym lepiej (choć różne opinie o tym krążą - że nawet psy po roku najlepiej zacząć szkolić). :) Zwłaszcza gdy to szczenie i mamy okazję go uczyć różnych rzeczy poprzez zabawę. ;) Pierwsze dni w nowym domu warto odpuścić na rzecz poznawania nowego otoczenia, ale kiedy piesek tylko się zaklimatyzuje - czemu nie? Nie zrobimy mu raczej wody z mózgu poprzez zabawę i szkolenie. ;) Z początku wiadomo, że od malucha nie należy wymagać fikołków i skoków przez płonącą obręcz (nie wiem nawet, czy warto coś takiego wpajać staremu goldkowi :lol: , chyba że ma występować w cyrku), ale pierwszą, "standardową" komendę "siad", już można wpajać - jak pisałam poprzez zabawę. :)

Link to comment
Share on other sites

No jesli ktos nie ma przedszkola to moze sam szkolic. Ale szkolic wlasnie w znaczeniu uczenia szczeniaka okreslonych zachowan poprzez zabawe.
Wolamy milo pieska, przychodzi, nagroda.
Siada, uczymy slowa siad w tym momencie, nagroda. I tak powolutku poprzez wylapywanie okreslonych zachowan lub naprowadzanie smakolykiem. Kazda komenda osobno i wiele razy powtarzana.
Polecam kliker, ta metoda pozytywna szkoli sie od 6 tygodnia zycia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='s.bourignon']Oooo, aż od 6-tego? O tym nie wiedziałam. :) Ale chyba skoro klikerem się da to i tymi "tradycyjnymi" - smakołykowymi, że to tak nazwę - też da rady?
Tak z ciekawości pytam. ;)[/quote]


Da rade ;-). U mnie 6 tygodniowe szczylki na gwizdek slicznie przychodza :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='s.bourignon']Oooo, aż od 6-tego? O tym nie wiedziałam. :) Ale chyba skoro klikerem się da to i tymi "tradycyjnymi" - smakołykowymi, że to tak nazwę - też da rady?
Tak z ciekawości pytam. ;)[/quote]

da,da :) ja swoja uczylam jak tylko przyjechalysmy do domciu,no od nastepnego dnia. Fakt, miala 10 tygodni,ale uwazam ze im wczesniej tym lepiej,tylko wg mnie nalezy uczyc poprzez zabawe,aby psiak "prace" kojarzyl z czyms przyjemnym a nie nudnym :)
no i byc konsekwentnym tzn jak uczymy np komendy siad to nie przerywac nauki jak pies jej nie wykona,a przerwac chwalac i nagradzajac po dobrze wykonanej komendzie. Najkrotsza droga do rozumu prowadzi poprzez zoladek i wyraznie sprecyzowane polecenia :) Niedosyt cwiczen zawsze kepszy niz przesyt :)
Acha,nigdy nie szkolilam klikerowo,tylko tradycyjna metoda :)
Milej zabawy!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='s.bourignon']Oooo, aż od 6-tego? O tym nie wiedziałam. :) Ale chyba skoro klikerem się da to i tymi "tradycyjnymi" - smakołykowymi, że to tak nazwę - też da rady?
Tak z ciekawości pytam. ;)[/quote]
To zadziwienie ze "az od 6tyg" to chyba mialo znaczyc ze "juz od 6tyg"?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ja słyszałam, że najlepiej uczyć psa od momentu kiedy będzie u Ciebie do 2 miesięcy. Przynajmniej wtedy pieski najwięcej zapamiętują.:lol: To nie znaczy, żeby małemu psu na siłę wciskać do głowy komendy. Małe psy nie umieją się skupić. Czasem kilka miunut ćwiczeń wystarcza.:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pracę z psem rozpoczyna hodowca - wstępna nauka, socjalizacja a Ty ją prowadzisz dalej. Jeżeli jesteś "zielony" w temacie, książki i na dobry kurs z metodami pozytywnymi jak najszybciej.
Alter Idem pisała o przychodzeniu na gwizdek, to taka podstawa w szkoleniu do której baze stwarza Ci hodowca. Byle by jej nie zniszczyć i uczyć się samemu.
Praca z psem- od początku, pierwszych dni. Praca to nie tylko wydawanie komend, to wprowadzanie granic, nauka obyczajów panujących w domu, socjalizacja i wdrukowanie prawidłowych reakcji - innymi słowy wzmacnianie zachowań pozytywnych, niewzmacnienie negatywnych. A żeby to zrobić, trzeba posiadać wiedzę:)
Nic tylko, do nauki !:)

Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest ~sleep walker~

[quote name='Kozanka']
Acha,nigdy nie szkolilam klikerowo,tylko tradycyjna metoda :)[/quote]
Powiem ci, że ja przerzuciłam się po 4 latach uczenia metodami tradycyjnymi na klikerową i efekty są diametralnie lepsze;)

[quote name='zuza:D']Ja słyszałam, że najlepiej uczyć psa od momentu kiedy będzie u Ciebie do 2 miesięcy. Przynajmniej wtedy pieski najwięcej zapamiętują.:lol: To nie znaczy, żeby małemu psu na siłę wciskać do głowy komendy. Małe psy nie umieją się skupić. Czasem kilka miunut ćwiczeń wystarcza.:eviltong:[/quote]
Dobrze Goldek potem pisze, że im wcześniej, tym lepiej.
Jakoś kiedy kupowałam psa, w 2005 roku, wszędzie gdzie spojrzałam mówiono, że najlepiej zacząć szkolenie w wieku pół roku. Karę za to ponosiłam sowitą, do ładu z psem doszłam dopiero kiedy skończył rok, a już tak idealnie w wieku 1,5 roku. Nie chodziło o to, żeby był jakoś rozbestwiony, ale jego notoryczne uciekanie, szczególnie w wieku 7-8 miesięcy wybitnie natruło mi życia.
W ogóle... tak samo było z socjalizacją, bo wet powiedział nam, że pies nie może wychodzić do końca 3 miesiąca, ale to już inna historia. Cud, że nie ma braków w tym kierunku. Gdyby mi się trafił pies o trudniejszej psychice, to byłoby... bardzo nieciekawie.

Proponuję zacząć na pewno od przychodzenia na wołanie, bo to nie wymaga wyjątkowej koncentracji, a jest rzeczą najważniejszą.
Potem chodzenie na smyczy.
I stopniowo, w miarę postępów przechodzić dalej, nie za dużo na raz.
W kolejnych etapach polecam książkę: "Szkolenie psów krok po kroku" Celina Del Amo i Dieter Kothe.

;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...