Jump to content
Dogomania

Jedna karma dla dwóch psów


Ulaa

Recommended Posts

Pomóżcie mi bo oszaleję (a raczej zbankrutuję...)
Mam 3 suki i kazda musi jeść inną karmę. Abra (berneńczyk 7 lat)koniecznie Royala Giant i to nie ulega wątpliwości, więc nie zmieniam już.
Ale Megi (4 lata też bernuś) i Sonia (dobka ok 6-7 lat ze schroniska, sterylizowana) wolałabym, by jadły to samo.
I teraz dylemat: czy dopasować karmę do Megi - która jest bardzo żywa i ruchliwa, żadnych skłonności do tycia, problemów z ukł. pokarmowym itd (jednak na neodpowiednią karmę reaguje brzydką sierścią, chudnięciem i spadkiem aktywności).
Czy dobierać karmę pod kątem Soni - po sterylce, skłonności do tycia (NATYCHMIAST tuczy się przy zbyt kalorycznym jedzeniu, już po tygodniu widać różnicę). Ruchu ma dość dużo, o ile dobrze się czuje (ma problemy neurologiczne i czasem ma gorsze tygodnie, gdy tylko śpi :-().
Do tej pory starałam się "wypośrodkować" i wypróbowalam u nich (Abry nie wliczam, bo to osobny temat ;) ):
- Acane Large Breed (dla Megi ok, ale Sonia utyła)
- Chicopee (dla Soni super, ale Megi się sierść troszkę pogorszyła, poza tym trudno mi ją zamawiać regularnie)
- Bosch (beznadzieja dla obydwu, w dodatku Megi jej nie lubiła)
- Airon (to samo, do d...)
- Nutra (obydwu się sierść zniszczyła).
- Acane Premium (ok dla obydwu, tylko Sona chodzi glodna, bo za malo dostaje aby nie utyla).
Teraz tez zamowilam Acane Premium. Bo nie wiem już co.

NIe pamiętam jakie jeszcze, ale mnóstwo tego było. Wogóle wszystkich karm na wszystkich psach wypróbowalam już chyba z 20 rodzajów, nawet te za ponad 300 zł (Biomill i Hills kiedys), ale teraz nie stać mnie juz na tak drogą karmę, ani po jednym worku dla każdego psa, bo wiadomo, że wówczas każdy musiałby jeść dziadostwo.

Poradźcie coś - czy istnieje karma, którą moglaby jeść i Megi i Sonia?

Link to comment
Share on other sites

Ja bym chyba została przy tej Acanie Premium, skoro obu służy, a Sonia nie przytyła (mam nadzieję, że też nie schudła). Jedno, co mnie dziwi to to, że Sonia przytyła na A. Large Breed, która ma niższą kaloryczność od Premium. Może po prostu dawałaś jej więcej niż było Soni potrzebne.

Link to comment
Share on other sites

hmm zcemu dziwne??moj pies na bytowce.. a najczesciej na karmie dla alergikow jakies ma wiecej cialka.. tzn czuc po zberach.. a na akrmie wysokoenergetyczniej jest suchy... jelsi peis ma duzo ruchu i dostaje karme wysokoenergetyczna to sie wysusza.. te karmy tak dzialaja;p gorzej jesli peisek sie nie rusza...

Link to comment
Share on other sites

No bo teoretycznie powinno być tak, że więcej kalori powinno się odłożyć w sadełko przy psie, który ma umiarkowany ruch, czyli takim którego karma energetyczna nie nakręca. Sonia nie należy do wyczynowców, czasami ma wręcz tydzień/dwa prawie bez ruchu (kłopoty zdrowotne, o których Ula pisała). Poza tym LB i Premium nie są wysokoenergetyczne, to nie jest karma "Sport". Jednak różnica w kaloryczności jest.
Ulaa, a czy mogło być tak, że Sonia przytyła, bo przy karmieniu właśnie LB miała te okresy zastoju ruchowego?

Link to comment
Share on other sites

Na każdej karmie ma "przerwy w życiorysie", nie tylko na tamtej.
Z kolei na Acanie Preimum Megi jest nieco mniej ruchliwa i trochę chudnie (nie aż tak znacznie, ale dostaje jej więcej niż karmy w wersji LB).
Jednak jeśli nic lepszego sie nie znajdzie, to zostanę przy tym, trudno. Nie wiem tylko pod kątem którego psa kupować - Megi czy Soni.
Sonia starsza i schorowana, a Megi okropne ADHD więc to 2 bieguny :razz:

Link to comment
Share on other sites

Niestety bo Abry karma jet za droga i gdyby jadł ją jeszcze drugi pies, nawet na 3 tyg by nie starczyło. Dlatego mówię, że Abra jest "nietykalna". Ona usi mieć Giant KONIECZNIE, a dla Soni giant nie pasuje bo ona waży tylko 25-27 kg, a Abra ponad 50.

Link to comment
Share on other sites

Ulaa to może znajdz jakas tansza ale dla kazde inna, bo widze ze Abra tutaj jest na pierwszy miejscu a reszta moze cos sie dobierze.... Skoro Megi jest tej samej rasy co Abra to i tak za jakis czas bedziesz musiala ja przestawic na giganta... a wtedy znou szukac nowej karmy. Według mnie troszke nie te psy chcesz polaczyc sucha karma i to na sile. Wiem ze brak kasy jest duzym problemem ale moze zacznij im gotowac bo to jest znacznie tansze niz sucha......

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marmara_19']a ja nie rozumiem tego upierania sie przy rc gigant.. przeciez suka taka mzoe ejsc rownie dobrze acane jak pzoostale psy.. proformance ejst etz dobra karma..[/quote]

To nie jest upieranie się.... Wypróbowałam już tyle karm, że z obserwacji widzę, że po prostu ona Abrze służy najlepiej. Acanę brązową też jadła nawet dość długo. Niestety ma mniej dodatków chondropatycznych i było to po Abrze widać.
Nie będę jej już nic zmieniać naprawdę, nawet 2 tyg na innej karmie i ona już czuje się gorzej.
Też wolałabym, żeby jadła to o inne, ale nie ma takiej opcji po prostu :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zarazah']Hmmm... a może zamiast jednego wspólnego worka co miesiąc kupować im co 2 miesiące 2 różne worki. Choć zapewne taki układ nie do końca wypali, ze względu na różnice w prędkość pochłaniania worków przez sunie.[/quote]

Właśnie to byłob najlepsze i dążę do tego. Niestety nie mogę wywalać tyle kasy naraz (ok 480 zł by wyszło).
Przynajmniej nie teraz...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...