Jump to content
Dogomania

od kiedy skoki?


Ca Eivissenc

Recommended Posts

nie wiem, czy to wlasciwy dzial na moj post, bo nie o samo agility jako takie chodzi - Korek ma 3 miesiace i na agility jeszcze za wczesnie. ale co mozna cwiczyc z takim maluchem? chodzi mi o ogolny rozwoj ruchowy, rowniez celem przygotowania do agility w przyszlosci. kiedy mozna np. zaczac uczyc psa skakac (na razie przez niskie przeszkody)? Korek na razie nie zdaje sobie sprawy, ze cos mozna przeskoczyc (w zwyz) - podskakuje oczywiscie na spacerze, zaczyna typowe dla podenkow (i nie tylko, ale dla podenkow szczegolnie) zachowanie, ktore nazywam "trojskokiem" - przy polowaniu np. na koniki polne - cos w rodzaju: hop-hop-hop+przygniecienie ofiary lapa :cool3:
ale przeszkody omija, a na lozko gramoli sie podciagajac lapami.
nie wiem, czy czekac az sam wpadnie na to, ze mozna skakac, czy zaczac go uczyc - i jak. nie chce tez forsowac stawow za bardzo - wiec kiedy?

BTW, mialam kiedys wilczarza, ktory w ogole nie skakal - nie uczylam go (w obawie, ze zacznie forsowac plot), a sam nie wykazywal zainteresowania. nie chce miec drugiej takiej "ofiary" :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Korek ma 3 miesiace i na agility jeszcze za wczesnie.[/QUOTE]
Poszukaj w szkółkach agility oferte przedszkola z przeszkodami.
Juz z takimi małymi można zaczac a przeszkody obniza sie do jego wieku. Uczy się najpierw pokonywania tuneli, uczenie chodzenia po obnizonych przeszkodach strefowych, slalom, tyczek na ziemi.

Link to comment
Share on other sites

ehhh, z tego co do tej pory udalo mi sie ustalic, najblizsza szkolke mam jakies 160 km od domu :-o ale nadal szukam.
p i e r d o l a m i sie zajmujemy intensywnie - bez ich opanowania nie bede nawet myslec o agility, dlatego wiec zapytalam o ogolny rozwoj, a nie konkretne cwiczenia (na razie maly jeszcze strasznie sie rozprasza). w pytaniu o skoki tez nie chodzilo mi o "profesjonalne" przeszkody, a raczej jak w ogole przeknac psa, ze przez cos co lezy przed nami mozna przeskoczyc :cool3: bo jak na razie staje i patrzy blagalnie zeby go przeniesc. czy w ogole dac sobie z tym spokoj na razie?

Link to comment
Share on other sites

[quote]w pytaniu o skoki tez nie chodzilo mi o "profesjonalne" przeszkody, a raczej jak w ogole przeknac psa, ze przez cos co lezy przed nami mozna przeskoczyc :cool3: bo jak na razie staje i patrzy blagalnie zeby go przeniesc.[/quote]
Bo widocznie jest za mały do tej wysokosci która mu dajesz. Zacznij od tyczki na ziemi, lub tyczki na 3-5 cm. Nie wiem jakiej rasy - wielkosci bedzie Twój pies. Jezeli taki docelowy do small, czy medium to zacznij od tyczki na ziemi. Chodzi tylko aby nauczył sie poknywac takiej tyczki. JAk masz oródek, mozesz zrobic mu mini tor własnym pomysłem. Tunel dziecinny, jakas deska połozona na cegłówce.
Wbijane tyczki w ziemie jako slalom

Link to comment
Share on other sites

Podenco w kłębie może mieć 57-66 cm, czyli zdecydowana L-ka...

Przed chwilą przeczytałam w książce "Rasy psów"
"Podenco [...] potrafi bardzo wysoko skakać nawet bez rozbiegu" ;)

Ale Twój psiak jest jeszcze mały... Tym bardziej, że wyrośnie na dużego nie powinnaś go teraz forsować skakaniem (bezpieczeństwo stawów). Myślę, że możesz tyczki kłaść na ziemi, uczyć psiaka przebiegania między skrzydłami. Lub ewentualnie bardzo nizutkie wysokości, choć i tego nie polecam jak na 3 miechy.

***
To ja się "doczepię":
w jakim wieku border może skakać już "przepisową" wysokość - L-kową?
Wiem, że podnosi się mu stopniowo tyczki, ale kiedy pozwalać mu na wysokie skoki? (wiek w miesiącach).

Bordera nie mam. To tak na wyrost pytanie ;)

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]To ja się "doczepię":
w jakim wieku border może skakać już "przepisową" wysokość - L-kową?
Wiem, że podnosi się mu stopniowo tyczki, ale kiedy pozwalać mu na wysokie skoki? (wiek w miesiącach).[/QUOTE]
Przepisowo w wieku 18 miesiecy.
W wieku 15 moze juz startowac w 0, wprawdzie na obnizonych przeszkodach, ale na treningu już mozna skakac normalne L.
Oczywiscie dobrze aby to było wraz z pzeswietleniem stawów

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Przepisowo w wieku 18 miesiecy.
W wieku 15 moze juz startowac w 0, wprawdzie na obnizonych przeszkodach, ale na treningu już mozna skakac normalne L.
Oczywiscie dobrze aby to było wraz z pzeswietleniem stawów[/quote]

To w zerówkach pies który normalnie skacze L biega skacze wysokości M ?

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]To w zerówkach pies który normalnie skacze L biega skacze wysokości M ?[/QUOTE]
Nie wiem czy na M, ale sa obnizone niz potem w L- kach, tak samo jak Mediumy obniza i smalle .
Klasa 0 jest przede wszystkim zmysla o młodych psach, wiec do nich dopasowuje sie wysokosci, aby nie obciązac młodych stawów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...