Jump to content
Dogomania

Suplementy


nadira

Recommended Posts

Jakiś czas temu (bardzo niedawno;) ) zdecydowałam się zmienić psu dietę na BARF, ale troszkę się już gubię- co chwilę czytam jakieś sprzeczne informacje, wobec tego mam parę pytań:

Przede wszystkim martwię się, czy psu nie brakuje jakichś składników/ minerałów/ witaminek :( jakie dodatki i w jakich ilościach powinien dostawać? (przyjmując, że "dania główne", czyli mięso, kości, podroby, warzywka zjada zgodnie z głównymi założeniami). Czy podawać dodatkowo jakieś zestawy witamin?

I jeszcze jedno- jak to jest z kośćmi? Jeżeli daję psu szyję indyczą lub kaczą- zaliczać to jako kość? Czy mięso? 50/50? Wiadomo, że przykładowa szyjka indycza jedna drugiej nierówna- w jednej pełno mięska, inna to prawie same kości.

Odnośnie kości, ale z innej strony- parę razy natknęłam się na informację, że psu można dawać wszystkie części drobiowe, oby były surowe. Prawda to? Bo czytam też, że nie wolno dawać tych długich kostek, czyli udko odpada? Parę razy pies dostał właśnie udko, albo golonkę indyczą, na szczęście nic się nie stało, ale mam wątpliwości, czy to dobry pomysł. Możliwe też, że tryb myślenia mam jakiś pokręcony, bo boję się podać mu korpus, ze względu na żebra- i ile indyk nie stanowi takiego problemu, to wydaje mi się, że kurzymi, a tym bardziej kaczymi może się pokaleczyć :/

Ktoś pomoże?

Nie wiem, czy ma to znaczenie, ale dodam, że jest to pies dorosły, 30 kg.

 

PS...a może dać sobie spokój z BARFem i wrócić do suchej karmy? :( z wetem zagadałam kiedyś na ten temat i stwierdził, że lepiej dać psu suchą, w pełni zbilansowaną i kompletną karmę :(

 

Link to comment
Share on other sites

No właśnie z tą sierścią to nie wiem, bo zdecydowałam się wprowadzić barf po tym, jak mu futerko strasznie zszarzało po Royalu. Stwierdziłam, że koniec z tymi suchymi trocinami. Z wierzchu sierść się troszkę już poprawiła, ale podszerstek nadal strasznie matowy, na dodatek warstwa okrywowa trochę teraz zaczęła wychodzić, co nigdy dotąd nie miało miejsca prawie (ale czytałam, że po przejściu na surowe następuje "wymiana" sierści). Także na razie to żaden wyznacznik raczej. A zachowanie normalne, jak zawsze- wesoły, zadowolony, chętny do zabawy itp. Koopy takie jakieś śmieszne robi, malutkie i wyprane z emocji ;)

Link to comment
Share on other sites

Nadira- po pierwsze luz :) Ja na początku świrowałam, przeliczałam, teraz już na spontan i jest lepiej ;)

U mnie posiłek wygląda tak- 300g mięsa, bez kości, i 250g mięsa z kością. Jako to drugie zazwyczaj są szyje kacze, indycze, skrzydła, lotki, korpusy, ogony wieprzowe. Dodatkowo co 2-3 dni jajko, z dodatkiem Arthromax na stawy, olej z łososia, algi, drożdże browarnicze, tran.

Co do udka- na początku wyjmowałam kości, ale wszyscy mnie wyśmiali ;) Wiéc teraz daję całe.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :)

Mogę jeszcze pomęczyć?

Jeżeli podaję algi (daję Algolith Beaphar- warte to coś, czy lepiej zmienić?), czy dawać dodatkowo olej z ryb morskich, czy na przemian? Lepszy olej rybi, czy konkretnie z łososia?

Wapń mamy z kości, z fosfor skąd?

Co zawiera żelazo? Z czym podawać, aby się prawidłowo przyswajało?(wiem, że krew jest bogata w Fe, ale w mięsnym raczej nie kupię)

Marta- też zastanawiałam się, co z glukozaminą na stawy. Do tej pory okresowo podawałam i nie wiem, czy to ciągnąć, czy z chrząstek wystarczy. Raczej zaszkodzić nie powinno?

W kwestii warzyw- raz pisze, że są potrzebne (w postaci papki) ze wzgl.na witaminki, innym razem, że to ma udawać żołądek roślinożercy...idąc tym tropem można by trawę do jedzenia dodawać haha ;)

No i chyba rzeczywiście muszę trochę wyluzować, bo przecież w naturze taki wilk nie żywi się zgodnie z dokładnie rozpisanym jadłospisem, tylko wcina co akurat uda się dorwać :)

Gdzie kupujecie drożdże browarnicze?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli martwisz się czy psu czegoś nie brakuje to polecam zrobić choćby podstawowe badanie krwi.

Dorosłemu dawałam to, co akurat trafiło się w sklepach i miał bardzo dobre wyniki. Szczeniak niestety ma bardzo przekroczony fosfor i musi być na samym mięsie. Warzyw w ogóle nie daję i psy żyją ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja brałam olej z łososia z Brita bo polecili mi na innym forum, związanym z barfem ;) Drożdże dostałam od znajomej, bo miała dużo, a do kupienia były jak dobrze pamiętam w jednym sklepie na necie- zapytam jej gdzie dokładnie. Jeśli chodzi o krew- można dostać w ubojni, ale świeża wieprzowa nie była polecana. Albo można kupić suszoną hemoglobinę. Ja do teraz tego nie zrobiłam, ale dostaję całkiem krwiste mięso od znajomego. Aczkolwiek na liście zakupowej jest ;) Fosfor jak pisała gryf80- kości. Algi też daję Algolith.

Co do stawów- daję pro forma, jako że Kaja miała nadwagę, jest psem dużej rasy, nie przebadana, to postanowiłam dawać Arthromax póki co ;) Konsultowałam to na innym forum i przeciwwskazań nie było :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Podstawą zawsze jest dobra karma oraz dieta,co do samych badan psa to faktycznei najlepiej będzie je wykonac i wtedy masz pewność w kwestii tego jakich składnikow brakuje oraz na czym się skupić. Nie tylko oleje Britt wchodzą w grę,możesz poszukać z innych firm,kierując sie oczywiście składem,który koniecznie sprawdź przed samym zakupem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...