Jump to content
Dogomania

"Białko z łososia" w składzie karm Brit


martazobeniak

Recommended Posts

Nurtowała mnie ciekawostka ze składu rybnych Britów - występowanie w nich na wysokich miejscach nie mięsa, nie mączek z mięsa / mączek rybnych, ale białka. Przykłady:

- Brit Carnilove Salmon & White Fish: białko z łososia (25%), mączka z łososia (20%), mączka z dorsza (15%) [...];

- Brit Petit Salmon & Potato: mączka z łososia (20%), białko z łososia (15%), bataty, mączka z białych ryb (12%) [...].

Napisałam więc do producenta mail z pytaniem, jak mam ten tajemniczy składnik rozumieć. Uzyskałam następującą odpowiedź: "Proteiny łososiowe są to tkanki łososia pozostałe z produkcji żywność dla ludzi, poddane hydrolizieDzięki temu procesowi te białka są wysoce strawnym składnikiem, poprawiającym strawność całej karmy. Jest to składnik całkowicie hipoalergiczny."

Link to comment
Share on other sites

Powiem Ci, jak ja rozumiem użyty przez Isabelle przymiotnik śmieciowy "śmieciowy" i użyję do tego ponownie zamieszczonego wyżej cytatu: "tkanki łososia pozostałe z produkcji żywność dla ludzi". Człowiek przetwarza dla siebie mięso. Czasem łby na zupę. Co więc zostaje po tym przetworzeniu? 'Tkanką' jest każdy element organizmu - wnętrzności, skóra, łuski itp.

Na koniec jeszcze i inny, bardzo tu pasujący cytacik, tym razem z bywalczyni wszelkich psich forów: "Co do karm przemysłowych to nie ma się co oszukiwać...
Wiele razy już tu pisałam, że zawsze bedzie to dział produkcji oparty na utylizacji resztek przemysłu mięsnego przeznaczonego na potrzeby ludzi. W przeciwnym razie nikomu by się to nie opłacało".

Link to comment
Share on other sites

Powiem Ci, jak ja rozumiem użyty przez Isabelle przymiotnik śmieciowy "śmieciowy" i użyję do tego ponownie zamieszczonego wyżej cytatu: "tkanki łososia pozostałe z produkcji żywność dla ludzi". Człowiek przetwarza dla siebie mięso. Czasem łby na zupę. Co więc zostaje po tym przetworzeniu? 'Tkanką' jest każdy element organizmu - wnętrzności, skóra, łuski itp.

Na koniec jeszcze i inny, bardzo tu pasujący cytacik, tym razem z bywalczyni wszelkich psich forów: "Co do karm przemysłowych to nie ma się co oszukiwać...
Wiele razy już tu pisałam, że zawsze bedzie to dział produkcji oparty na utylizacji resztek przemysłu mięsnego przeznaczonego na potrzeby ludzi. W przeciwnym razie nikomu by się to nie opłacało".

 

Jeżeli tak to wszystko pojmujesz, to wskaż mi karmę, która nie jest jak to nazywasz ze składników "śmieciowych" ??

Link to comment
Share on other sites

Przykłady z półki rybnej, bo rozmowa była o karmach na rybach - dla porównania: 
 
- Acana Pacifica: świeże mięso łososia (13%), dehydratyzowane mięso łososia (12%), dehydratyzowane mięso śledzia (10%), dehydratyzowane mięso białorybów (10%), świeże mięso śledzia (5%), świeże mięso storni (4%);
- Fish4Dogs Finest Fish Small Bite: świeży dorsz (30,5%), mączka ze śledzia (21,4%) [z opakowania próbki];
- Essential Nautical Living: brak dokładnego składu na stronie internetowej; jedyne dane: surowce pochodzenia zwierzęcego (świeży i suszony łosoś, pstrąg, śledź, ryby sezonowe, jaja) 60%;
- Exclusive of Gosbi Fish & Rice: łosoś (23%), suszone ryby (20%);
- GreenDog Pstrąg, łosoś z warzywami: pstrąg 27% (suszone mięso), łosoś 23% (14% świeżego mięsa z łososia, 9% suszonego mięsa z łososia);
- Husse Lax & Ris: łosoś (min. 50%);
- MARP Holistic Salmon ALS: świeże mięso łososia 22%, suszony łosoś 18%(odpowiada ok. 52% świeżego mięsa), 
- Orijen 6 Fish: świeże mięso łososia (14%), świeże mięso śledzia (11%), dehydratyzowane mięso łososia (11%), dehydratyzowane mięso śledzia (11%), dehydratyzowane mięso rdzawca (11%), świeże mięso storni (7%),  świeże mięso sandacza (3%), świeże mięso szczupaka (3%), świeże mięso białorybów (3%);
- ZiwiPeak Daily Dog Dziczyzna i ryba(zawartość mięsa min. 78%, zawartość ryby min.12%): dziczyzna - mięso, ryby, dziczyzna - wątroba, dziczyzna - płuca, dziczyzna - żołądki, dziczyzna-serca i nerki, nowozelandzkie małże zielone (min. 3%), lecytyna, inulina (cykoria), suszone wodorosty, pietruszka, witaminy, minerały. Naturalnie konserwowane mieszaniną tokoferoli.
 
Te karmy nie mają w składach odpadów typu "białko" - w ang. wersji językowej "digest". Czy już widzisz różnicę między mięsem, mączką, a pozostałymi tkankami hydrolizowanymi do poziomu aminokwasów, bo tylko tak się je da strawić? 
 
A tak przy okazji, w przypadku karm cena naprawdę potrafi czynić różnicę - i świadczyć o jakości wykorzystanych surowców. O Brita pytałam w kilku dobrych sklepach zoologicznych i mówiono mi, że jest to półka znacznie poniżej Orijena, Doctor Doga czy Acany, ciut powyżej Boscha czy Happy Doga. Ale nadal będę się upierać, że mi się te hydrolizowane resztki na początku składu nie podobają.
Link to comment
Share on other sites

Nie musisz mi uświadamiać, ile wody zawiera świeże mięso. Wiem to, dlatego wolę, gdy w składzie jest podawane jako dehydratyzowane, a nie w postaci rehydratyzowanej, bo to ułatwia wyliczenie faktycznej ilości. Z tego samego powodu nie czepiam się aż tak bardzo mączek, przynajmniej tych mięsnych. Jeśli tego nie zauważyłaś - w poprzednim moim wpisie koncentrowałam się na rodzajach  użytych składników, a nie na przeprowadzaniu analizy kwantytatywnej.

 

Jestem jednak przekonana, że karmy klasy Acana, Orijen, ZiwiPeak tak czy owak posiadają tego mięsa odpowienią ilość.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...