Jump to content
Dogomania

Jak i gdzie zdobyć dla retrievera certyfikat użytkowości?


Wiza

Recommended Posts

Trzeba go zdać ;-)
Tzn na odpowiednią liczbę punktów, żeby dostać dyplom I, II albo III stopnia (I najlepszy, ale każdy daje możliwość startu w klasie użytkowej).
Konkurs polega na odłożeniu psa (zostań), odejściu od niego. Kiedy pies jest sam wydawane są strzały. Pies nie może wykazywać lękliwości. Podniesienie się psa na dzwięk strzału jest dopuszczalne, ale lepiej, żeby pies zachował spokój (w przypadku wstania ma to wyglądać tak, że pies się podnosi, rozgląda zaciekawiony6 i gotowy do pracy i zaraz zajmuje stanowisko ;-))
Później pies naprowadzany jest na ścieżke tropową, długości ok 600 metrów. Pies musi złapać trop i iść po nim na otoku (linka długości 10 m), nie powinien biec, tylko pracować wolno a dokładnie. Na drugim zastrzale (zakręt na ścieżce) spuszcza się psa z otoku. Pies musi pokazac nam, że znalazł zwierzynę, są dwa typy psów oznajmiacze (pierw wraca do właściciela i go tam prowadzi) i oszczekiwacze (pies oszczekuje przez kilka minut zwierza). To w jaki sposób pies będzie okazywał znalezienie zwierzyny musimy zgłosić sędziom przed wejściem na ścieżkę.
Psom które zrobią to najlepiej poza punktami przyznawane sa lokaty.

Mam nadzieję, że troche to przybliżyłam ;-)

Link to comment
Share on other sites

Po za tym wszystkie regulaminy konkursów związanych z kynologią łowiecką są na stronie PZŁ ;-)

Zadania psa w konkursie retrieverów klasa B
- chodzenie bez smyczy
- przychodzenie do nogi
- zostawanie
- aport z otwartej wody
- aport z lądu
- aport z szuwarów
- włóczka ptaka
- włóczka królika
- marking

Zadania psa w konkursie retrieverów klasa C
- zadania z klasy B
- oidszukiwanie zagubionej zwierzyny
- bobrowanie za żywą kaczką
- aport lisa z ogrodzenia

Coś jeszcze? ;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gazuś'] Na drugim zastrzale (zakręt na ścieżce) spuszcza się psa z otoku. Pies musi pokazac nam, że znalazł zwierzynę, są dwa typy psów oznajmiacze (pierw wraca do właściciela i go tam prowadzi) i oszczekiwacze (pies oszczekuje przez kilka minut zwierza). To w jaki sposób pies będzie okazywał znalezienie zwierzyny musimy zgłosić sędziom przed wejściem na ścieżkę. [/quote]

To nie drugi zestrzał - zestrzał jest jeden - to początek śladu, a więc miejsce, gdzie "zwierzyna" została postrzelona - tylko drugie ŁOŻE - miejsce, gdzie "ranna zwierzyna" odpoczywała. No i pies może pracować na otoku do samego końca! Za oznajmianie lub oszczekiwanie są DODATKOWE punkty :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Wow!!! A ja też miałam się o to pytać... Nie no, z wystrzałem tak źle nie będzie... Ale reszta to... A jeszcze dopinam się do wątku:
Jak nauczyć tego psa???
Bo aportowanie, to każdy pies umie, byle by przyniósł z powrotem.
Ale Magia nigdy w życiu nie była na tropie.Trzeba chodzić na PTT???

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie jak napisała Marysia- można do końca iść na otoku.
Tu jest też dość fajnie rozpisane wszystko - [URL]http://goldenretriever.ovh.org/kl_reg1.html[/URL]

Jak nauczyć? Ano trzeba mieć krew, teren po którym nie chodzą tabuny ludzi i psów (łaka, las), i sporo czasu ;)

Nie jestem specem- niech się wypowiedzą gończaki - ale najpierw musi się jechać położyć ścieżkę. Najlepiej aby to nie był właściciel, a obca osoba- aby pies szedł po śladzie krwi, a nie po tropie właściciela. Potem czeka sie przynajmniej kilka godzin, i wraca na ścieżkę (dobrze sobie ją jakoś oznaczyć, są fajne taśmy albo zwykłe wstążeczki). Zapinasz psa na otoku, pokazujesz ścieżkę, i zachęcasz do węszenia. Jeśłi choć przez chwilę idzie jak trzeba, chwalisz wylewnie :razz: . Na końcu powinno sie dać skórę z sarny/dzika imitującą prawdziwą zwierzynę.

Tych ścieżek kładziesz na tyle dużo, aż jesteś pewna że pies Ci po niej pójdzie jak trzeba. Na konkursie nie wiesz jak masz iść, więc musisz zaufać psu, a on musi wiedzieć o co w tym wszystkim chodzi ;) - bo idziesz za nim nie wygodną ścieżką, a krzakami :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...